Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně na jaře přesazovat | rady

Jak správně na jaře přesazovat | rady. S jarem přichází doba přesazování. Pravidlem bývá, že mladší rostlinky se přesazují každoročně, ty starší exempláře stačí přesazovat podle potřeby. U některých robustních rostlin, jejichž přesazování by bylo náročné a manipulace s nimi velmi obtížná, postačí vyměnit vrchní díl zeminy.

Co je potřeba

lopatka

zahradnický substrát

květináče

keramické nádoby

1

Nejdříve tedy zjistíme, kterým z našich rostlin už je květináč malý a kterým se kořeny spodním otvorem již derou ven, to jsou vhodní adepti na přesazení. Při vyndávání rostlin postupujeme opatrně, abychom nepoškodili kořenový systém. Lepší je obětovat plastový květináč, než poničit kořeny.

2

Pokud se rostlině zastaví růst anebo začnou žloutnout listy, je nasnadě, že si sama říká o přesazení. Je důležité přesadit květiny do jim vyhovujícího substrátu, takže hlavně nikdy nebrat zeminu pro pokojové rostliny ze zahrady. Může obsahovat nejrůznější zárodky chorob a škůdců, které by dříve či později rostlinám ublížily. Pro různé druhy rostlin zakoupíme ve specializovaných prodejnách substráty na sukulenty, muškáty, kaktusy, orchideje anebo propěstování rostlin v hydroponii. Substráty, které pořídíte v zahradnictvích, jsou povětšinou složeny z rašeliny a navíc již obsahují hnojiva.

3

Rostliny, které jste nechali přezimovat na chladnějším místě, přestěhujte do pokoje. Po době odpočinku na chladnějším místě se většinou velmi čile odvděčí bohatstvím květů. Na začátku jara také přicházíme se stále častější zálivkou a hnojením. Zálivku zvyšujeme opatrně. Mezi jednotlivými zálivkami necháme substrát vyschnout. Rostlinu nikdy nehnojíme, pokud je substrát zcela vyschlý, spálili bychom rostlině kořeny.

4

Po zimě je třeba také provést očistu rostlin. Rostliny ozdobné listem sprchujeme jemným proudem vlažné vody anebo jejich listy otíráme navlhčeným hadříkem. Zbavíme je tak prachu usazeného na rostlinách, ten jim totiž zabraňuje v dýchání. Mnohdy je sprcha vhodnější než lesk na listy. Ten dokonce některé rostliny nesnášejí.

5

Na jaře rostliny tvarujeme, zastřihováním usměrňujeme jejich růst. Po jarním řezu rostlina zhoustne a zkošatí. Navíc tvarováním získáme řízky, které můžeme použít pro množení. Jaro je také obdobím vhodným pro množení pokojových rostlin, které je ideální provést právě dělením trsů při přesazování.

Autor: ZBohdalova
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak a co udělat v dubnu na zahradě II
Správný zahrádkář rozhodně nemůže podle pranostiky v dubnu zůstat za kamny. Je třeba totiž využít každého pěkného aprílového dne a vyrazit zahradničit…
Jak vyčistit staré květináče | rady
Jak vyčistit staré květináče  | rady. Je vhodná doba na přesazování pokojových rostlin? Na některé z nich si kromě speciálního substrátu jistě za…
Jak pěstovat sněženky | rady
Jak pěstovat sněženky | rady. Sněženka je jednou z nejoblíbenějších prvních jarních rostlin. Je otužilá, dokáže prorazit i vrstvu sněhu a vykvést. I k…
Jak a co dělat v březnu na zahradě
Na zahrádce se s největší pravděpodobností jako první probudí k životu plevel. Čím dříve v boji s ním zasáhneme, tím lépe. Prozatím proti němu můžeme…