Přejít k hlavnímu obsahu

Jak svázat cibuli, aby byla ozdobou | rady

Jak svázat cibuli, aby byla ozdobou | rady

Jak svázat cibuli, aby byla ozdobou | rady. Napadlo vás někdy, že i svázaná cibule může být krásná? Opravdu, pokud ji svážete pěkným způsobem, může vám zkrášlit verandu chaty, rodinného domku či jakoukoliv kuchyni. Způsob tohoto svázání je velmi jednoduchý a vypadá velmi elegantně. Připomíná trochu obdobu hroznu vína. Vyzkoušejte a uvidíte.

1

Očištění a vytahání cibule

Cibuli je nutné nejdříve ze záhonů vytahat, vyrovnat na bedýnky a nechat trochu oschnout. Důležité je zejména, aby už nať nebyla zelená a silná. Kdyby se vázala cibule ještě zelená, mohla by se pak pěkná ozdoba změnit v podivný tvar díky tomu, jak by seschly natě. Cibuli je dobré také očistit. Ozdoba není ozdobou, když jsou na jí ošklivé suché listy nebo hlína. Ideální je odstranit odstávající nebo špinavé vrstvy, ale zanechat alespoň jednu hnědou vrstvu. Ale pozor! Pokud byste odstranili i poslední hnědou vrstvu, cibule se vám rychle zkazí.

Jak svázat cibuli, aby byla ozdobou | rady
2

Základ tvaru

Druhý den po vytažení cibule ze záhonu už je možné začít vázat. Potřebujeme dlouhý a pevný provázek. Připravíme si 4 větší cibule, které postavíme vedle sebe, aby tvořili přibližný čtverec. Poté je svážeme cca 2 cm od počátku natě. Utvořili jsme základ, na kterém dále budeme stavět.

Jak svázat cibuli, aby byla ozdobou | rady
3

Vršení na sebe

Na 4 cibule, které tvoří základ, budeme nyní připevňovat další patra. Jedno patro znamená vždy čtyři další cibule. Upevníme je na ty základní cibule tak, že každou vložíme do žlábku mezi dvě spodní. Když je pak máme posazené ve žlábcích, jednou rukou si držíme natě všech cibulí a druhou rukou obmotáme střed a upevníme druhé patro cibulí. Ideální je hodně utahovat, protože cibulové natě jistě ještě trochu zaschnou a mohly by se povolit.

Jak svázat cibuli, aby byla ozdobou | rady
4

Tvorba „hroznu“

Do dalších pater volíme stále menší a menší cibule, na vrcholu mohou být úplně nejmenší cibule. V každém patře přitom zachováváme zhruba stejnou velikost cibulí. Kolik pater chcete vytvářet, závisí jen na vás. Často je pěkné vytvořit „hrozny“ po 7 – 8 patrech, ale velmi závisí i na zvolené délce provázku. Jakmile vidíte, že dochází provázek, je nutné zavázat na jeho koncích uzel, za který budete moci svou cibulovou ozdobu pověsit např. na verandu na hřebík.

Jak svázat cibuli, aby byla ozdobou | rady

Tipy

Velmi pěkné je umístit více těchto cibulových ozdob vedle sebe na verandu chaty nebo chalupy. Ale místo zvolte samozřejmě podle prostoru, který máte k dispozici.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat ideální vypínač
Jak vybrat ideální vypínač
Vypínač je důležitou součást domu. Nejen, že vypíná a zapíná světla, ale tvoří i zajímavý designový prvek. Jistě nám dáte za pravdu, že ošklivým plast…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.