Přejít k hlavnímu obsahu

Jak učit nazpaměť dítě krátké texty | tipy

08. Leden 2020

Jak učit nazpaměť dítě krátké texty | tipy. Ve výchově a učení malého dítěte nejde nic hned. Vše vyžaduje trpělivost, čas a sebeovládání. Pokud chceme dítě něco naučit, musí to být hravé a poutavé. Když se má naučit nějaký text, říkanku, básničku, nejlepší způsobem je učit jej spontánně. To znamená, že se třeba říkanka často opakuje při prohlíření knížky, nebo ji dítě chce slyšet před spaním. Stálým opakováním se ji naučí mechanicky a spontánně. Jiné to je, když se má naučit text cíleně. Tedy, chceme nebo to potřebujeme dítě naučit. Poradím vám.

1

Jen hravě - dítě by nemělo poznat, že při učení něco musí

Musí si umýt ruce, musí si složit svoje věci, musí uklidit hračky... To je v pořádku, tady by klidně mělo slyšet a s pokorou přijímat slovo musíš. Je potřebné, aby se dítě učilo některým pravidlům a normám nekompromisně (hygienické a kulturní návyky). Pokud jde o osvojování a učení textu - tady slovo "musíš" nefunguje. Dítě by mělo projevit vůli a chtít. Jinak se nesoustředí, rozptyluje se něčím jiným a vy se budete namáhat zbytečně. Abyste vzbudili zájem, musíte zaujmout, správně namotivovat.

2

Text říkanky vyprávějte jako pohádku ....Když jsem šla nakoupit, tak se mi přihodilo, že jsem potkala zajíčka. Spěchal a utíkal. V ruce měl košíček a v něm malovaná vajíčka. Potkala ho koroptvička, to je malá slepička a chtěla na něm jedno vajíčko. To krásné, červené. Nabízela za něj celý lán jetelíčka. Ale zajíček nechtěl vajíčko dát. Řekl: Ne a Ne a Ne.....

3

Básničku se nyní snadněji naučí

Hody, hody, doprovody já jsem malý zajíček utíkal jsem podle vody nesl košík vajíček. Potkala mě koroptvička chtěla jedno červené, že mi dá lán jetelíčka a já řekl: Ne, Ne, Ne. Na remízku mezi poli mám já strýčka králíčka, tomu nosím každým rokem malovaná vajíčka. Poslední část básničky zkuste zaimprovizovat při vyprávění sami a nebo ji u menších dětí úplně vynechejte.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si vyrobit gelovou svíčku | postup
Jak si vyrobit gelovou svíčku | postup. Existuje skupina lidí, která svíčky příliš nemusí a druhá skupina, která je doslova miluje. Gelová svíčka je s…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.