Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udělat mrkvový salát | recept

Jak udělat mrkvový salát | recept

Recept: Mrkvový salát je oblíbenou pochoutkou dětí, mrkvový salát si s chutí dá odrůstající mládež, ale mrkvovým salátem se rádi osvěží i dospělí. Výrobně i surovinově nenáročný mrkvový salát může mít víc variant. Přinášíme několik inspirací, jak udělat doma výborný mrkvový salát.

Co je potřeba

  • mrkev a ostatní suroviny podle receptu
  • struhadlo, škrabka nebo nožík, miska
1

Jestli budeme mrkvový salát připravovat z mladé karotky nebo z velkých kořenů mrkve pěstované na polích farmářů, to je skoro jedno. Přidané přísady chuťové nuance zakryjí. Zpozornět bychom měli v případě velkých a krásně se „tvářících“ mrkví, které mají uvnitř kořene dutiny. Ty jsou podle odborníků známkou toho, že mrkev rychle rostla v zemině přespříliš hnojené dusíkatými látkami. Mrkev dusík vstřebává a dusík v této podobě lidské tělo nepotřebuje.

2

Mrkvový salát nejčastěji připravujeme ze syrové mrkve. Nejprve ji omyjeme, pak ostrým nožíkem nebo škrabkou na zeleninu oškrábeme a pak znovu omyjeme. Během růstu v zemi se ve vrchní slupce (je patrna zejména po uvaření neoškrábané mrkve) usazují látky, které by mohly být škodlivé. Uvádí se, že skutečně stačí oškrábat jen svrchní vrstvu, dál už je kořenová hmota neškodná.

3

Mrkev na salát strouháme na struhadle s jemnými, někdy s hrubými očky. Mrkvový salát dáváme hlavně dětem jako přesnídávku nebo svačinu, jako dezert po obědě či večeři. Nebo uděláme mrkvového salátu trochu víc a ponecháme jej „nastražený“ v lednici jako zdravé mlsání pro stále hladovou pubertální mládež (či jiné časté návštěvníky chladničky).

4

Klasický mrkvový salát uděláme smícháním jemně nastrouhané mrkve s menším dílem strouhaných oloupaných jablíček, cukru, citronové šťávy a vody. Poměry cukru, vody a citronu se řídí chutí konzumentů. Je vyzkoušeno, že děti mají rády jemnou chuť, ale hlavně hodně šťávy, kterou pak k (předstírané) nelibosti dospělých hlasitě pijí z misek. Dospělým více lahodí mrkvový salát plné a vyváženě chuti a snadno polykatelné konzistence (tu zajišťují jablka).

5

Mrkvový salát můžeme různě obměňovat: místo jablíček přidáme ke strouhané mrkvi konzervovaný ananas či meruňky (i se šťávou, kterou trochu rozředíme vodou), případně čerstvý ananas nebo meruňky. Nebo základní mrkvový salát doplníme očištěnými a nakrájenými dílky citrusů (pomeranč, mandarínka, pomelo), rozpůlenými a jader zbavenými kuličkami hroznového vína, kousky oloupaných odležených hrušek, nařezanými proužky meruněk nebo broskví. Mrkev by ale měla vždy tvořit hlavní složku.

6

Mrkvový salát můžeme udělat i se smetanovou zálivkou. V tom případě nepřiléváme do strouhané a přislazené mrkve vodu, ale sladkou nebo zakysanou smetanu. Chuť zvýrazníme citronovou nebo pomerančovou šťávou (při použití zakysané smetany) nebo trochou vanilky (sladká smetana).

7

Mrkvový salát, který chutná spíše dospělým, připravujeme zjemně nebo hrubě strouhané mrkve, jablka a propláchnutého a drobně překrájeného kyselého zelí. Zakápneme olejem a můžeme mírně přisladit medem.

Autor: eliska1544
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udělat mrkvovou polévku | recepty
Jak udělat mrkvovou polévku | recepty
Jak udělat mrkvovou polévku | recepty. Mrkvovou polévku můžeme připravit pro obměnu jídelního lístku, a nebo v případě, že mrkev výrazně převládá v na…
Jak udělat odvar z mrkve | recept
Jak udělat odvar z mrkve | recept
Jak udělat odvar z mrkve | recept. Mrkvový odvar asi nikdo nepije z pouhého rozmaru. Odvar z mrkve slouží jako prostředek lidového léčitelství, blahod…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.