Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udělat vepřovou krkovici s jablky | recept

Jak udělat vepřovou krkovici s jablky | recept

Recept na krkovici s jablky. Plátky vepřové krkovice kořeněné zázvorem, zapečené v pikantní směsi s jablky a k tomu pečené brambory, to je ideální jídlo pro slunné podzimní dny. Sladkokyselá podzimní jablíčka maso jedinečně dochutí, také brambory jsou na podzim v té nejlepší kondici pro pečení. Příprava jídla není náročná. Recept na vepřovou krkovici s jablky a pečenými brambory krok za krokem.

Co je potřeba

  • 100 až 150 gramů vepřové krkovice na jednu porci
  • 1 sladkokyselé jablko, 1 menší cibule a 1 stroužek česneku na porci masa
  • olej, máslo
  • sůl, mletý černý pepř, mletý zázvor
  • dobré podzimní brambory (asi tři na jednu osobu, záleží na velikosti a oblibě brambor)
1

Budeme potřebovat vepřovou krkovici – pro jednu osobu počítáme 100 až 150 gramů. Dále na každou porci masa jeden stroužek česneku, jednu menší cibuli, jedno středně velké jablko. Pro tepelné zpracování se nejlépe hodí podzimní sladkokyselá jablka. Na opečení olej a kousek másla. Kořenit budeme solí, mletým černým pepřem a mletým sušeným zázvorem.

Jak udělat vepřovou krkovici s jablky | recept
2

Vepřovou krkovici odřízneme vcelku – nůž vedeme těsně u kosti. Kost můžeme vyvařit třeba na dobrý základ bramborové nebo jiné zahuštěné polévky. Přes vlákno nařežeme na plátky. Maso z obou stran naklepeme paličkou nebo použijeme stále častěji užívané naklepávače. Maso po okrajích nařízneme, jemně okořeníme mletým pepřem a malým množstvím mletého zázvoru.

Jak udělat vepřovou krkovici s jablky | recept
3

Vybereme si pekáček na maso a nádobu na pečení brambor, aby se nám obě vešly najednou do trouby. Na brambory to třeba může být kulatá koláčová forma. Brambory důkladně omyjeme, pak ještě vydrhneme kartáčkem nebo čistou drátěnkou. Po dálce nakrájíme na čtvrtky a dáme do olejem vymazané nádoby. Plátky masa zprudka opečeme na oleji a vyjmeme z tuku.

Jak udělat vepřovou krkovici s jablky | recept
4

Do tuku po pečení přidáme asi půl centimetrový řez másla. Rozpustíme. Na tuk postupně přidáváme na měsíčky nakrájené oloupané cibule, po délce překrájený česnek a na kostky nakrájená oloupaná a jadřinců zbavená jablka. Směs osolíme, přidáme malé množství mletého zázvoru a černého pepře. Zamícháme a necháme jen pustit šťávu.

Jak udělat vepřovou krkovici s jablky | recept
5

Opečené plátky masa posolíme a položíme je na podušenou zeleninu. Bohatě pokapeme šťávou z jablek a tukem z ovocné směsi. Připravené brambory jemně postříkneme olejem a dáme do trouby společně s pekáčkem masa. Bez poklice pečeme společně asi dvacet minut při 200 stupních. Je to ekonomické z časového i energetického hlediska.

Jak udělat vepřovou krkovici s jablky | recept
6

Když jsou brambory upečené, je i maso svrchu pěkně červené. Vypneme troubu, otevřeme ji, ale brambory v ní ještě necháme. Pekáč s masem vyndáme, maso opatrně vybereme a na talíři vložíme do trouby, aby nevychladlo. Rozpečená a při stěnách pekáčku mírně zkaramelizovaná jablka podlijeme trochou vody, ochutnáme, případně dosolíme a přikořeníme zázvorem.

Jak udělat vepřovou krkovici s jablky | recept
7

Plátky krkovice jsou měkké, šťavnaté a výtečně dochucené. Brambory jemně posolíme a podáváme k masu společně s rozdušenými jablíčky. K jídlu můžeme popíjet jablečný mošt nebo cider. A na závěr jablečného menu třeba nepečený jablečný dezert (viz náš recept v odkazech).

Varování

Malým dětem by toto jídlo asi nechutnalo (také je dost kořeněné), pikantní kombinaci dokážou vychutnat až zkušenější labužníci.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak připravit minutku z vepřového masa | recept na minutku nebo grilované vepřové maso
Jak připravit minutku z vepřového masa
Jak připravit minutku z vepřového masa | recept na minutku nebo grilované vepřové maso. Jestliže se rozhodnete maso podle následujícího receptu připra…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.