Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udržovat dřevěný zahradní nábytek | rady

Jak udržovat dřevěný zahradní nábytek | rady. Dřevěný zahradní nábytek skvěle doplňuje jakoukoli zahradu. Je krásný, elegantní a pohodlný. Ale aby nám vydržel svěží déle než jednu sezonu, je potřeba dodržovat několik jednoduchých rad.

Co je potřeba

dřevěný zahradní nábytek

1

Koupě zahradního nábytku

V létě velké teplo, v zimě sníh, mráz a spousta vlhkosti. To jsou podmínky našeho klimatického pásu. Dřevo je ale materiál přírodní a bez náležité údržby nebude tomuto obtížnému prostředí odolávat dlouho. A s pravidelnou péčí o dřevěný zahradní nábytek je nejlepší začít už po nákupu. Dřevěný zahradní nábytek přinesený z obchodu je s největší pravděpodobností mořený a natřený olejem. Přesto neuškodí ho ihned po příchodu domů zbrousit a důkladně natřít mořidlem. Používáme čistý plochý štětec a tahy skládáme odshora dolů. Po zaschnutí použijeme ještě speciální regenerační olej na dřevo.

2

Vhodné místo pro dřevěný zahradní nábytek

Celý den na přímém slunci nebo dešti, v noci pokropený rosou. Jestliže jste byli dodnes na takovýto režim u svého nábytku zvyklí, zapomeňte na to. Zvlášť při očekávaném dešti je nutné přenést dřevěný zahradní nábytek pod střechu, alespoň do zahradního altánu. Polstrování odepneme a odneseme domů, aby nenavlhlo, stůl překryjeme plastovou fólií.

3

Skvrny a škrábance

Skvrny a další znečištění je dobré omýt ihned, jakmile si jich všimnete. Použijte kuchyňskou houbičku a vodu s přídavkem saponátu. Použít můžete i speciální čistící prostředky, které navíc dřevo oživí. Po aplikaci ale nezapomeňte místo omýt ještě čistou vodou a dobře osušit. Na nevzhledné škrábance použijte brusnou houbičku o zrnitosti 180 – 220 a povrch jemně přebruste. Ošetření doplňte ještě přetřením mořidlem.

4

Zimování zahradního nábytku

Před i po sezóně ošetřete dřevěný nábytek mořidly a regeneračními oleji. Teakový olej je olej pro ochranu zahradního nábytku z teakového dřeva. I když se někteří výrobci dušují, že jejich výrobky snesou i hluboké mrazy a tlusté pokrývky sněhu, nevěřte jim. Pouze pokud vlastníte nábytek např. z extrémně odolného teakového dřeva, můžete si dovolit ponechat ho venku po celý rok. V opačném případě najděte nejlépe suchý sklep nebo garáž a stoly a židle přeneste dovnitř před prvním sněhovým popraškem. Vše zakryjte papírem nebo textilií. Nepoužívejte plastové fólie, pod kterými se drží vlhkost a s ní i nejrůznější plísně a hniloba.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na teakový zahradní nábytek | rady
Jak na teakový zahradní nábytek | rady. V posledních letech začíná na našich zahradách nahrazovat nevzhledné plastové stoly a židle nábytek tmavě medo…
Jak na čištění nábytku | rady
Jak na čištění nábytku | rady. Čištění čalouněného nábytku má svá úskalí - nábytek nesmíte přemokřit. Čištění nábytku z pevných materiálů, jako je nap…
Jak opravit zahradní dřevěný nábytek
I nábytek určený k pobytu na zahradě se po čase může nějak poškodit. Kvůli zatížení, dlouhodobému vystavení venkovním podmínkám (nábytek není na zimu…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.