Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ukončit své povinné ručení?

04. Říjen 2022
Jak ukončit své povinné ručení?

Zjistili jste, že i na povinném ručení můžete ušetřit a rádi byste přešli k jiné pojišťovně? A nejlépe co nejjednodušeji? Prozradíme vám, jak postupovat, abyste své stávající povinné ručení ukončili bez komplikací a dle správných postupů.

1

Výpověď podejte minimálně 6 týdnů před ukončením pojistného období

U drtivé většiny pojišťoven se povinné ručení sjednává na dobu neurčitou. Výpověď byste ovšem měli podat vždy před ukončením pojistného období, které činí 1 rok. A to nejpozději 6 týdnů před jeho uplynutím.

2

Výpověď podejte písemně

Málokterá pojišťovna toleruje jen ústní oznámení výpovědi, kupříkladu na pobočce. Výpověď raději i pro svůj klid podejte písemně. Dost práce vám usnadní předvyplněný formulář, který si můžete stáhnout například z portálu ePojištění.cz. Zkontrolujte, zdali vaše žádost o ukončení povinného ručení obsahuje veškeré potřebné náležitosti, a to:

  • jméno a adresu pojistníka (RČ a případně i IČ)
  • adresu pojišťovny
  • důvod výpovědi
  • číslo a název pojistné smlouvy
  • standardní výrok výpovědi: „v souladu s pojistnou smlouvou vypovídám (název pojištění) ve lhůtě 6 týdnů před koncem pojistného období“
  • vlastnoruční podpis a datum podpisu
3

Žádost vytiskněte a odešlete

Pokud je vše v pořádku, žádost vytiskněte, vyplňte všechny údaje, podepište a odešlete na adresu své pojišťovny.

4

Vyčkejte na potvrzení o bezeškodném průběhu

Do 30 dnů od odeslání žádosti by vám od pojišťovny mělo přijít potvrzení o vašem bezeškodném průběhu. Pokud toto potvrzení ještě nebudete mít v ruce při sjednávání nového povinného ručení, nic se neděje, stačí, když uvedete alespoň správný počet měsíců, a sleva se vám započítá. Potvrzení doložíte později.

5

Vaše bonusy přechází s vámi

Jezdíte roky bez nehod? Nemusíte se bát, že o své bonusy při změně pojištění přijdete. Bonusy, tedy sleva na pojistném (zpravidla 5 % za každých 12 měsíců jízdy bez nehod), se vztahuje k vám jako k pojistiteli, nikoliv k pojišťovně či k vozidlu.

Jak sami vidíte, ukončit své povinné ručení zvládne opravdu každý. A pokud o změně pojišťovny doposud jen přemýšlíte, udělejte si malý průzkum a na portálu Epojisteni.cz si porovnejte nabídky zákonných pojištění vozidel od různých pojišťoven. Chcete-li ušetřit, takto snadno zjistíte, jak dosáhnout nejlevnějšího povinného ručení.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: Anonym
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak ušetřit na ceně povinného ručení?
Jak ušetřit na ceně povinného ručení?
Pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem motorového vozidla neboli též povinné ručení je mnohými považováno za nutné zlo, které je vyžadován…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.