Přejít k hlavnímu obsahu

Jak uniknout z potápějícího se auta

06. Květen 2019
Jak uniknout z potápějícího se auta

Jak se nejlépe zachovat v okamžiku, kdy s automobilem spadneme do vody?

1

Spadnete-li s autem do hluboké vody, můžete se pokusit uniknout dveřmi nebo oknem, než se ponoří. Ale nikdy se nesnažte otevřít dveře, když už se auto potápí.

2

Jestliže se vám nepodaří uniknout ihned, zavřete všechny dveře a všechna okna, než se auto potopí, aby se v něm udržel vzduch. Pokud možno rozsviťte reflektory a vnitřní osvětlení vozu, abyste se mohli v kabině orientovat. A aby vás případní zachránci snáze našli. Auto se potápí motorem dolů. Na opačné straně kabiny se vytvoří vzduchová kapsa. Rozepněte si bezpečnostní pás a uvolněte pásy svým spolucestujícím. Všichni se přesuňte do vzduchové kapsy, abyste mohli dýchat.

3

Nepropadejte panice – voda začne vnikat do kabiny, ale průnik se zastaví, jakmile se tlak uzavřeného vzduchu vyrovná venkovnímu tlaku vody. Tehdy už by mělo být možné otevřít dveře nebo okno. Všichni se hluboce nadechněte a otevřenými dveřmi nebo oknem opusťte kabinu. Při opouštění ponořeného vozidla utvořte řetěz – držte se navzájem za ruce, abyste se ujistili, že ve vozidle nikdo nezůstal. Protože vzduch, který jsme vdechli v kabině ponořeného vozu, byl stlačený, při cestě k hladině jej pomalu vydechujte, abyste si nepoškodili plíce, až se v nich vzduch začne s klesajícím tlakem okolní vody rozpínat. Doplavte ke břehu. Myslete na to, že jsou možná mezi vámi i neplavci a pomozte jim.

Autor: Martin007
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat dětskou autosedačku | tipy
Jak vybrat dětskou autosedačku | tipy
Jak vybrat dětskou autosedačku | tipy. Nákup dětské autosedačky je velmi zodpovědný úkol. Vaše dítě musíte zajistit při jízdě autem pomocí autosedačky…
Jak zabezpečit auto proti krádeži | rady
Jak zabezpečit auto proti krádeži | rady
Jak zabezpečit auto proti krádeži | rady. Počet krádeží vozidel každým rokem narůstá a pokud chcete mít klidnější spaní, tak je zapotřebí do vozu nain…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.