Přejít k hlavnímu obsahu

Jak upevnit dveřní madla a závěsy | rady

Jak upevnit dveřní madla a závěsy | rady

Jak upevnit dveřní madla a závěsy | rady. Na našem trhu je pestrá nabídka madel i závěsů. Záleží především na typu dveří a obložkových zárubní a pochopitelně i na vašem vkusu a představách. Upevnění dveřních madel a závěsů zvládne každý průměrně šikovný kutil.

1

1. V první řadě vyžaduje tato práce dostatek trpělivosti při přesném nasazování dveřních madel a při hloubení otvorů pro závěsy.

2. Dveřních madel jsou dva druhy, která se připevňují na dveře se zadlabaným zámkem.

3. První typ jsou tzv. dveřní koule. Ty se upevňují stavěcími šroubky ke čtyřhranné hřídelce procházející středem zámku. Hřídelku je nutné uříznout na správnou délku, Koule musí přilehnout ke dveřím a nesmí vzniknout mezi ní a dveřmi mezírka. Nejprve odzkoušejte délku nasunutím koule na hřídelku a pokud rozměr vyhovuje, teprve ji přišroubujete ke hřídelce stavěcími šroubky.

4. Druhý typ se šroubuje přes hřídelku přímo na dveře. Pokud máte dveře tenké, nemusí být zajištěna dostatečná pevnost pro upevňovací šroubky a pro uložení zadlabaného zámku. V tom případě je dobré připevnit z obou stran dveří dřevěné podložky, ke kterým se připevní dveřní koule. Podložky se ke dveřím buď přilepí, nebo přišroubují. Při upevňování zámku se musí zkrátit hřídelka, aby nebránila upevnění koule ve správné poloze. Pak již zbývá pouze nasadit kouli na hřídelku a přitáhnout ji stavěcím šroubkem.

5. Upevnění závěsů u nových dveří a obložkových zárubní je potřeba provádět přibližně 150 mm shora a 200 mm od spodního okraje. Pokud byste měli těžší dveře, je vhodné namontovat ještě třetí závěs uprostřed mezi horním a dolním závěsem.

6. Postupuje se tak, že podle rozměru závěsu se vyznačí rozměry a otvory na šrouby. Ve dveřích se vyřízne správná hloubka pro zapuštění, aby vnitřní plocha závěsu byla v rovině v povrchem a čep závěsu lícoval s hranou dveří. Závěsy se osazují zásadně pomocí vrutů se zapuštěnou hlavou. Pak se dveře přiloží k zárubni a označí umístění závěsů. Otvory se vytvoří stejným způsobem jako u dveří

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.