Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ušetřit peníze díky změně banky

Test časopisu dTest potvrdil, že mezi klienty bank je o možnosti změnit banku nízká informovanost. A i když jsou se svou bankou nespokojení a platí řadu bankovních poplatků nebo vysoké úroky zbytečně, s přestupem k jiné bance otálí. Kdo má ale pod čepicí, nejenže neplatí za vedení osobního účtu ani korunu, má i nižší úročení půjčky nebo výhodnější spoření. Změnu pocítí rodinná peněženka hned po prvním měsíci. Zbude totiž více peněz na podstatné věci. Přitom přejít třeba k mBank je rychlé a nestojí ani korunu navíc.

Co je potřeba

Selský rozum
Výpis z účtu
Vaše aktivita

1

Sedněte si ke stolu s výpisem z účtu 50 korun měsíčně za vedení úvěru je po 5 letech hned 3000 korun. Poplatek za výpis, poplatek 5 Kč za každou příchozí platbu na osobní účet, vysoký úrok úvěru 15 %, když jiné banky nabízejí nižší, nebo naopak natolik nízké úročení naspořených peněz na spořícím účtu, že nemá smysl o produktu ani uvažovat – to jsou důvody, proč přejít okamžitě k jiné bance. Udělejte si 20 minut čas a prohlédněte své výpisy z účtu za poslední rok. Budete se možná divit, o kolik peněz jste se už sami připravili.

2

Ptejte se, proč byste měli poplatky platit Důvěřuj, ale prověřuj! Přemýšleli jste někdy, proč tradiční bankovní domy sídlí v honosných budovách plném mramoru nebo proč je vnitřní prostor bankovních domů často tak obrovský? Je to mimo jiné snaha u klientů vzbudit pocit monumentálnosti a jistoty, že tady jsou jejich peníze v bezpečí. Loajalita a silná důvěra, kterou ke své bance chováte, ale není na místě. Ze zákona jsou vaše peníze do sumy cca 2,5 milionu Kč pojištěné v každé bance stejně a ani krach banky vaše úspory neohrozí. Navíc, trpěli byste svému sousedovi, aby vás každý měsíc okrádal o stovky korun, a ještě k němu byli loajální? „Když jsem se bankovní poradkyně zeptala, co budu mít nebo co mi banka za 300 korun měsíčně – údajně poplatek za vedení úvěrového účtu – tedy poskytne, nebyla schopná odpovědět. Zavolala jsem si ředitele pobočky, ani jeho odpověď mne neuspokojila. Odpovědí bylo, že prý z čeho by pak měli žít? Poplatek jsem odmítla, nevidím důvod, proč bych měla zaplatit úroky, a navíc poplatek 4.250 Kč za zřízení úvěru a měsíčně 300 Kč za něco, co si nedokážou ani obhájit,“ popsala svou zkušenost v tradiční bance jedna z našich čtenářek.

3

Srovnejte nabídky jiných bank, nové banky vám ušetří peníze Ukázkovým příkladem jiného přístupu k zákazníkům je mBank. Přejít k ní má smysl. Počítejte se mnou: Osobní bankovní účet: mKonto

 • Založení účtu: 0 Kč
 • Vedení účtu: 0 Kč
 • Příchozí i odchozí platby v ČR: 0 Kč
 • Nastavení, platby inkasa, SIPO i trvalé příkazy: 0 Kč
 • Vystavení platební karty: 0 Kč
 • Měsíční výpisy banka zasílá na e-mail: 0 Kč
 • 3 výběry měsíčně z jakéhokoliv bankomatu v ČR: 0 Kč
 • Internetové bankovnictví: 0 Kč

Takže pokud nelpíte na papírových výpisech z účtů a spokojíte se s tím, že vám výpis dorazí na e-mail, nezaplatíte bance ani korunu navíc. Tři výběry z kteréhokoli bankomatu obyčejně stačí každému, za platbu kartou se nehradí nic a spravovat platby lze bez poplatku i přes nové internetové bankovnictví, které banka propaguje. [Video] Podívejte se, jak vypadá obsluha internetového bankovnictví mBank:

Účet na spoření peněz: mSpoření

 • Vysoký úrok 3 % do 300 tisíc Kč
 • Přístup k penězům 24 hodin denně, 7 dní v týdnu

Suma sumárum na rozdíl od termínovaného vkladu jsou úspory k dispozici, kdy je potřeba. Podmínkou zřízení mSpoření ale je, abyste měli u mBank i osobní účet. Funguje to tak, že při aktivním používání debetních a kreditních karet nad 100 korun si spoříte „do prasátka“. Čím více utratíte, tím více naspoříte. Více o spořících účtech zde. Když si chcete peníze půjčit: mPůjčka Plus S půjčkou 50 tisíc Kč na pět let ušetří zákazníci mBank 28 474 Kč. Prokázal to nezávislý test neúčelových bankovních úvěrů, který provedl server mapující bankovní poplatky Bankovnipoplatky.com s agenturou MindBridge. Poplatky:

 • Vyřízení půjčky: 0 Kč
 • Vedení úvěru: 0 Kč
 • Mimořádné splátky: 0 Kč
 • Vyřízení z domova: ANO
 • Úrok: 9,9 % p.a.

Shrnutí: Ukázkový příklad, že kdo se informuje a zapojí selský rozum, vydělá. Není pravda, že v každé bance musí zákazník uhradit poplatek za vyřízení úvěru, jeho vedení a navíc platit vysoký úrok. Přečtěte si více o mPůjčce přímo na stránkách mBank.

4

Jak změnit banku, jak přejít k jiné bance Podle Zákona o platebním styku pokud se klient banky rozhodne přejít k jiné, nesmí mu současná banka odchod nijak komplikovat, ani účtováním poplatků, ani různými překážkami. Výjimku tvoří ale účty vedení kratší než 1 rok. Zkontrolujte si, jak dlouho je váš současný účet u banky veden. Výpovědní lhůta nesmí být delší než 30 dní, takže nejvýše do jednoho měsíce je vše vyřízeno. Změna banky má ale jedno úskalí: dostanete nové číslo osobního účtu. Pokud nelpíte na starém, není co řešit. Pro zájemce: Rozhodnete-li se přejít k mBank nebo se jen informovat, stojí zato poradit se po telefonu, provozní doba je: Po–Pá: 7:00–22:00 So–Ne, svátky: 8:00–21:00 mLinka 246 017 777 nebo 844 777 000 Nebo navštivte pobočku či napište e-mail na adresu: kontakt@mBank.cz či využijte kontaktní formulář na internetových stránkách mBank.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak ušetřit peníze při praní | tipy
Jak ušetřit peníze při praní | tipy. Snad v každé době lidé hledali všechny možné schůdné cesty jak ušetřit. Mnohdy se nám už zdá, že víc šetřit peníz…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.