Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ušetřit peníze při praní | tipy

Jak ušetřit peníze při praní | tipy

Jak ušetřit peníze při praní | tipy. Snad v každé době lidé hledali všechny možné schůdné cesty jak ušetřit. Mnohdy se nám už zdá, že víc šetřit peníze už ani nelze. My vám však ukážeme skryté rezervy, kterých by bylo škoda nevyužít. Ušetřete peníze při praní prádla.

Co je potřeba

• rovnou podlahu
• pračku A+++
• kvalitní prací prostředek

1

Jestli chcete ušetřit, potřebujete k tomu dobrou pračku, která má minimální spotřebu vody i energie. Musí mít proto označení A+++ a výše. Její spotřeba by se pak v ideálu měla pohybovat okolo 0,65 kWh. Spotřeba starších typů praček může být až dvojnásobná, což při praní 3x týdně může představovat ročně 700 korun navíc. Nové pračky jsou vybavené dalšími funkcemi, jako je možnost nastavení praní, odložený start a podobně. Taková pračka sice představuje vyšší investici, ale pak můžete prát na levnější proud, můžete si nastavit menší množství vody, kratší program a podobně.

2

Abyste ušetřili peníze, měli byste prát vždy s plným bubnem. Při výběru si také všímejte spotřeby vody. Ideální je, když jedno praní spotřebuje 49 litrů vody a méně.

3

Víte, že ohřev vody zvyšuje náklady až o 25 %? Pokud můžete, používejte solární panely anebo tepelná čerpadla. Dále se snažte prát na 40 stupňů Celsia. Ostatně tento způsob praní je i šetrnější k tkaninám. I na čtyřicet vyperete důkladně, když budete mít kvalitní pračku a prací prostředek.

4

Ano, i na pracím prostředku můžete ušetřit. Vězte, že přidáním bělidla prádlo není víc čisté, ale pouze bílé. Při nákupu prášku nekupujte prášek pouze v propočtu množství a cena, ale také i počet praní. Dále se řiďte instrukcemi na balení a dávejte do pračky pouze předepsané množství prášku. Více prášku nepředstavuje lépe vyprané prádlo.

5

Pokud máte možnost levnějšího nočního proudu a odloženého startu, perte v průběhu noci.

6

Pračku postavte na rovnou podlahu, aby se zbytečně neprodlužovalo odstřeďování.

7

Místo chemikálií se skvrny snažte vyčistit přírodní cestou a to hned. Krev například vyperete pod studenou vodou a červené víno poleví, když skvrnu posolíte a zakapete citrónem, pak odsajte ubrouskem.

8

Nepoužívejte sušičku, je to sice skvělý vynález, ale pokud máte tu možnost, sušte vzduchem.

9

3x ročně vyčistěte filtr pračky.

Tipy

Kvalitní pračka se dá obvykle sehnat již za 15 000 korun, kdy bývá spotřeba energie okolo 0,9 kWh.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

 Jak zpracovat starší zavařeniny
Jak zpracovat starší zavařeniny | rady
Jak zpracovat starší zavařeniny | rady. Situace, že se nám ve spíži nebo ve sklepě nahromadilo větší množství zavařenin, není neobvyklá. Pro přímou ko…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.