Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ušít látkovou tašku s kapsou uvnitř | DIY

Nakupovat chodí každý. Ne každý ale přemýšlí o tom, do čeho svůj nákup uloží. Někdo si u pokladny koupí igelitovou tašku, která ne vždy tíhu nákupu zvládne, rozhodně nešetří přírodu a navíc – jít s igelitkou, nejlépe nesoucí logo některého ze supermarketů, je typickým českým módním hříchem podobně jako si vyrazit s ponožkami v sandálech. Nabízím návod, jak si doma ušít krásnou, velkou a pevnou látkovou tašku, která unese všechno, co vy a navíc bude přesně podle vašeho vkusu. Sami si totiž můžete vybrat, z jaké látky si tašku ušijete. Uvnitř tašky je praktická kapsa na peněženku, na nákup tedy už nepotřebujete žádné jiné zavazadlo. Díky pytlíčku, do kterého tašku snadno složíte tak, že se vám vejde do dlaně, ji můžete mít vždy po ruce. Taška je opravdu obrovská – její rozměry si můžete přizpůsobit.

Co je potřeba

  • Šicí stroj
  • Nitě
  • Tkaloun nebo mašle
  • Nůžky
  • Krejčovský metr
  • Látka dle vlastního výběru (jedna na vnější stranu, jedna jako podšívka – na tu stačí např. staré bavlněné prostěradlo)
1

 Nejprve si z vrchní látky nastříháme jednotlivé části tašky:

2 x čtverec 60 x 60 cm
3 x obdélník 60 x 20 cm
2 x pruh 80 x 10 cm
1 x obdélník 28 x 23 cm – kapsa
1 x obdélník 35 x 25 cm – pytlík

První dvě položky potřebujeme i z vnitřní látky.

2

Jak z vrchní, tak i spodní látky sešijeme dva čtverce 60 x 60 cm a tři obdélníky 60 x 20 cm k sobě tak, že nám vznikne základní tvar tašky. Lemy oentlujeme. U obdélníku 28 x 23 cm si zažehlíme z každé strany 1 cm, obroubíme a přišijeme k vnitřní části tašky. Vznikne nám tak kapsa na peněženku.

3

Připravíme si ucha k tašce. U pruhů 80 x 10 cm zažehlíme z každé strany 1 cm, poté přehneme napůl a sešijeme.

4

Sešijeme vrchní a vnitřní díl tašky (tak, aby oentlované lemy byly schované) a všijeme mezi ně ucha, která pak ještě znovu pečlivě přišijeme. Taška je hotová.

5

A teď už jen pytlíček. U obdélníku 35 x 25 cm si zažehlíme okraje, obroubíme je a na delší straně ušijeme asi dvoucentimetrový tunel pro tkaloun.  Obdélník pak přeložíme a dole a po straně sešijeme. Pozor, nesešít tunel! Pak už jen pytlíček otočíme naruby a provlíkneme tkaloun. Pečlivě složíme tašku do pytlíčku a máme hotovo!

Autor: Jasanka
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak ušít miminku mantinel do postýlky
Máte doma miminko a ráda šijete? Pořiďte mu výbavičku do postýlky úplně sama! Různobarevných látek je na pultech obchodů i v e-shopech nepřeberné množ…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.