Přejít k hlavnímu obsahu

Jak uskladnit houby | návod

31. Srpen 2022
Jak uskladnit houby | návod

Jak uskladnit houby | návod. Úlovky v houbařské sezoně dělají svým sběratelům jen radost. Mnozí však řeší otázku, co s houbami, které zbydou? Většinou jich je více než dost. Jak houby zpracovat a uskladnit tak, abyste z nich měli i v zimě radost a mohli si vychutnat jejich chuť, vám poradí následující řádky.

1

Sušení

Patří k nejčastějším způsobům zpracování hub. Houby nakrájejte na plátky asi 4 mm silné. Houby vyskládejte na papír (nikoli na noviny) a dejte je k topení nebo jinému zdroji tepla. Velice dobrým a rychlejším způsobem sušení hub je sušička na ovoce, pomocí které během 12 hodin houby krásně usušíte. Z vlastní zkušenosti koupi sušičky vřele doporučuji. Zabere mnohem méně místa než plechy rozmístěné všude možně u topení a její pořizovací cena není vysoká. Kvalitní sušičku pořídíte už kolem 1 500 Kč. Houby byste však měli sušit někde v oddělené místnosti, kde můžete větrat. Pokud necháte sušičku v kuchyni, počítejte s tím, že v celém bytě budete mít houbový odér. Usušené houby skladujte v dózách, kde nedojde k přístupu vlhka a hmyzu.

2

Sterilizace hub

Houby očistěte a nakrájejte na kostičky. Osolte, okmínujte a duste ve vlastní šťávě. Duste, dokud se vám nepodaří vytvořit jemnou kaši. Podušené houby naskládejte do zavařovacích sklenic. Houby sterilizujte, cca 45 minut. Za dva dny sterilizaci ještě jednou opakujte. Houby osolte a okmínujte dle své chuti.

3

Houbová podravka

Z hub si můžete vytvořit vynikající ochucovadlo. Houby usušte (můžete použít i zbytky a odřezky hub), na mlecím strojku zbytky pomelte najemno. Vzniklou směs dokořeňte novým kořením, pepřem, nadrcenou petrželovou natí. Můžete přidat i další koření dle své chuti. Vzniklou směs uložte do sklenic, kde ji řádně uzavřete a tím uchráníte před vlhkem.

4

Octový nálev

Houby očistěte a nakrájejte na kousky. 8 – 10 minut je převařte ve slané vodě, po vyjmutí je zchlaďte studenou vodou. Poté je zase převařte ve slaném nálevu - cca 5 minut a po vyjmutí opět zchlaďte ve studené vodě. Takto opracované houby vkládejte do sklenic a zalijte nálevem. Na přípravu nálevu potřebujete: na 100 ml vody 870 ml octa (nejlépe 8%), 30 g soli, 2 bobkové listy, 10 zrnek pepře a nového koření. Houby po zalití nálevem můžete ještě sterilizovat, ale není to nutné.

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zpracovat a uchovat houby
Jak zpracovat a uchovat houby
Houby jsou zvláštním a voňavým darem přírody. Tento každoročně relativně krátkodobý dar lesa se lidstvo od pradávna snažilo uchovat tak, aby byl použi…
Jak vyrobit domácí svíčky | postup
Jak vyrobit domácí svíčky | postup
Jak vyrobit domácí svíčky | postup. Svíčky jsou příjemným dekoračním prvkem, který vytváří intimní atmosféru. Svíčky můžete zakoupit v různých barvách…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.