Přejít k hlavnímu obsahu

Jak v domácnosti využít ocet

19. Únor 2021
Jak v domácnosti využít ocet

Jak v domácnosti využít ocet | rady a tipy. Ocet nám sice kvůli zápachu nejde moc pod nos, ale na druhou stranu je to vynikající a cenově dostupný domácí pomocník. I když voní nevábně, dokáže dobře zneutralizovat mnohé nepříjemné pachy, které se v domácnosti tu a tam objeví. Jak tedy výborných vlastností octa co nejlépe využít v náš prospěch?

Co je potřeba

Ocet kvasný

1

Zápach se často objeví v lednici, i když ji udržujeme v čistotě. Stačí dát tam aromatický pokrm nebo do poličky uložit zbytek syrové cibule, a okamžitě to je znát. Do lednice proto dáme ocet v hrnečku, který pach zneutralizuje. Po několika hodinách by mělo být po problému. Zrovna tak se zbavíme nepříjemných pachů v domácnosti, když dáme na noc do místnosti půl šálku octa. Zabírá to i na nikotinový kouř.

Jestliže jsou nám cítit ruce od vaření, stačí dát do misky s vodou trochu octa a ruce v této lázni opláchnout. A abychom ušetřili, tak tuto octovou vodu ještě použijeme k vymytí popelníků. Čas od času můžeme octem vydezinfikovat i dřevěné kuchyňské prkénko.

2

Kvasný ocet se dobře hodí i k odstranění vodního kamene v rychlovarné konvici. Tam, kde je tvrdá voda, se tyto nepříjemné úsady tvoří rychle. Je také vynikající k vyčištění spár mezi dlaždicemi a kachlíky, protože se tam nejen usazuje vodní kámen, ale také tu mohou bujet plísně, které ani nemusí být pouhým okem vidět. Jestliže se zanáší sprchová hlavice, ponořte ji na 15 minut do nádoby s vodou, kam jste přidali polévkovou lžíci octa (na cca 1 litr vody).

A v koupelně ještě zůstaneme, protože ocet můžete použít, když chcete odstranit zmineralizované usazeniny, které při dlouhodobém používání (a tvrdé vodě) mohou v pračce vzniknout. Zrovna tak lze octem nahradit v případě nouze aviváž. Výhodou je, že ocet umí oživit barvy, prádlo bude svěží a měkké. Zápachu se obávat nemusíte.

3

Po octu sáhněte i ve chvíli, kdy se rozhodnete zlepšit odtok v trubkách nebo v domácím odpadu. Nalijte do nádržky toaletní mísy nebo umyvadla a nechte působit zhruba 20 minut. Pak spláchněte.

Kdo rád myje okna a chce, aby se krásně leskla, ten by měl k běžnému prostředku, který na mytí používá, přidat i trochu octa. Přeleštěte tímto roztokem i zrcadla, uvidíte, jak prokouknou!

Ocet si výborně poradí i se skvrnami na skleničkách a skleněném nádobí. Stačí je v umýt v mírném octovém roztoku, důkladně opláchnout a přeleštit utěrkou, která nepouští chloupky.

4

Výhodou kvasného octa je, že se dá běžně koupit téměř v každém obchodě s potravinami, je levný a šetrný k životnímu prostředí. Patří mezi biologicky snadno odbouratelné přípravky, takže se řadí mezi ekologické pomocníky.

Varování

Když pracujete s octem, dejte ho z dosahu malých dětí a domácích mazlíčků.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na vánoční úklid | praktické rady
Jak na vánoční úklid | praktické rady
Příprava na Vánoce se neobejde bez vánočního úklidu, kterému většinou věnujeme větší péči. Všichni to známe, že během roku na některé práce prostě nez…
Jak zrušit trvalý pobyt
Jak zrušit trvalý pobyt
Zrušení trvalého pobytu krok za krokem. Místo trvalého pobytu je místo, které si občan České republiky zvolil např. v místě, kde má rodinu, práci, kde…
Jak pěstovat rukolu doma | rady
Jak pěstovat rukolu doma | rady
Jak pěstovat rukolu doma | rady. Rukolu (roketu) si můžete vypěstovat i doma. Je to brukvovitá rostlina, která oplývá množstvím vitamín…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.