Co je potřeba

Ocet kvasný

1

Zápach se často objeví v lednici, i když ji udržujeme v čistotě. Stačí dát tam aromatický pokrm nebo do poličky uložit zbytek syrové cibule, a okamžitě to je znát. Do lednice proto dáme ocet v hrnečku, který pach zneutralizuje. Po několika hodinách by mělo být po problému. Zrovna tak se zbavíme nepříjemných pachů v domácnosti, když dáme na noc do místnosti půl šálku octa. Zabírá to i na nikotinový kouř.

Jestliže jsou nám cítit ruce od vaření, stačí dát do misky s vodou trochu octa a ruce v této lázni opláchnout. A abychom ušetřili, tak tuto octovou vodu ještě použijeme k vymytí popelníků. Čas od času můžeme octem vydezinfikovat i dřevěné kuchyňské prkénko.

2

Kvasný ocet se dobře hodí i k odstranění vodního kamene v rychlovarné konvici. Tam, kde je tvrdá voda, se tyto nepříjemné úsady tvoří rychle. Je také vynikající k vyčištění spár mezi dlaždicemi a kachlíky, protože se tam nejen usazuje vodní kámen, ale také tu mohou bujet plísně, které ani nemusí být pouhým okem vidět. Jestliže se zanáší sprchová hlavice, ponořte ji na 15 minut do nádoby s vodou, kam jste přidali polévkovou lžíci octa (na cca 1 litr vody).

A v koupelně ještě zůstaneme, protože ocet můžete použít, když chcete odstranit zmineralizované usazeniny, které při dlouhodobém používání (a tvrdé vodě) mohou v pračce vzniknout. Zrovna tak lze octem nahradit v případě nouze aviváž. Výhodou je, že ocet umí oživit barvy, prádlo bude svěží a měkké. Zápachu se obávat nemusíte.

3

Po octu sáhněte i ve chvíli, kdy se rozhodnete zlepšit odtok v trubkách nebo v domácím odpadu. Nalijte do nádržky toaletní mísy nebo umyvadla a nechte působit zhruba 20 minut. Pak spláchněte.

Kdo rád myje okna a chce, aby se krásně leskla, ten by měl k běžnému prostředku, který na mytí používá, přidat i trochu octa. Přeleštěte tímto roztokem i zrcadla, uvidíte, jak prokouknou!

Ocet si výborně poradí i se skvrnami na skleničkách a skleněném nádobí. Stačí je v umýt v mírném octovém roztoku, důkladně opláchnout a přeleštit utěrkou, která nepouští chloupky.

4

Výhodou kvasného octa je, že se dá běžně koupit téměř v každém obchodě s potravinami, je levný a šetrný k životnímu prostředí. Patří mezi biologicky snadno odbouratelné přípravky, takže se řadí mezi ekologické pomocníky.

Varování

Když pracujete s octem, dejte ho z dosahu malých dětí a domácích mazlíčků.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
5
Average: 5 (5 votes)