Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vhodně prostřít stůl

04. Prosinec 2020
Jak vhodně prostřít stůl

Jíme i očima. To znamená, že by pokrm měl na talíři vypadat lákavě. Ale hodně záleží i na tom, jak je stůl prostřený. K nejdůležitějším prvkům, které vyvolávají příjemný dojem, patří ubrus, jídelní ubrousky, talíře a květinová výzdoba. Jinak vypadá štědrovečerní tabule, jinak stůl prostřený při příležitosti rodinné oslavy a odlišnou podobu mívá při každodenním používání.

1

Obecně platí, že by ubrus, prostírání i charakter nádobí spolu měly ladit. A to nejen co do barevnosti, ale i pokud jde o styl. Jestliže to jde, zkusme si s tím, co máme k dispozici, pohrát. Abychom vytvořili skutečně harmonický celek, je zapotřebí, aby prostřený stůl vhodně zapadal do interiéru a nepůsobil rušivě.

Na ubrusu nešetřeme. Je dobré mít jich víc, z různých materiálů, ale i v barevném provedení. Bílá barva je neutrální, ale v některých případech skvěle poslouží, protože dává vyniknout dalším předmětům na stole. K nejoblíbenějším materiálům patří len a bavlna. Ubrus musí být vždy čistý a vyžehlený. Pro slavnostní příležitosti je velmi vhodný damašek. Kdo je kreativní, má doma šicí stroj a zbytky starších, kvalitních těžších látek, může si ušít originální ubrus a k tomu na míru i jídelní ubrousky.

2

Jídelní ubrousky patří k nejvariabilnějším prvkům. Mohou ladit s ubrusem tón v tónu, ale zrovna tak lze vytvářet zajímavé kontrasty a neotřelé barevné kombinace.

Na všech stranách stolu by měly být ohnuté okraje stejně dlouhé. Hlídejte, aby ubrus nebyl příliš velký. Ty části, které visí dolů, pak překážejí stolovníkům. Moderní jsou i takzvané běhouny. Dávají se doprostřed stolu a celé pojetí vypadá vzdušně a odlehčeně. Pokud zvolíte bílý ubrus, zkuste vybrat jiný než bílý porcelán, aby to nepůsobilo příliš fádně. Na druhou stranu se vyvarujte přílišné barevnosti, jinak nevynikne krása servírovaného pokrmu.

3

Je samozřejmostí, že veškeré talíře, sklenice a příbory, stejně jako nádobky na dochucovadla a další předměty, jsou čisté a vyleštěné.

Každý by měl mít u stolu dost místa. Výzdoba nesmí překážet a nepsaným pravidlem je, aby byla vkusná. Umělé květiny na stůl nepatří. Vázu pro čerstvé květiny vybírejte tak, aby v ní květiny držely a nepřepadávaly. Zrovna tak se postarejte o to, aby z nich nic neopadávalo.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak nachystat štědrovečerní tabuli
Jak nachystat štědrovečerní tabuli
Štědrovečerní tabule je jiná než ostatní slavnostní tabule. Je tou nejslavnostnější tabulí z celého roku, a proto bychom si na její výzdobě měli necha…
Jak opravit poškozené desky stolů | rady
Jak opravit poškozené desky stolů | rady
Jak opravit poškozené desky stolů | rady. Stůl je hlavním nábytkem bytu, proto by mu měla být věnovaná dostatečná péče. Jenže s plynoucími lety není m…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.