Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybavit mobilní telefon | rady

10. Listopad 2020
Jak vybavit mobilní telefon | rady

Jak vybavit mobilní telefon | rady. Pořídili jste si nový mobilní telefon? Pak Vám možná přijde vhod návod, jak si jej vybavit aplikacemi. V kostce Vám poví, podle jakého klíče mobilní aplikace vybírat.

Co je potřeba

mobilní telefon podporující JAVA nebo mající mobilní operační systém
počítač s připojením k Internetu

1

Mobil už toho spoustu má, ale…

Po chvilce prohledávání telefonu zjistíte, že není tak strohý, jak by se mohlo zdát. Z továrny mívají v sobě internetový prohlížeč, přehrávač hudby, nějaké hry, kalkulačku, případně převodník měn aj. Některé často bohatě stačí (kalkulačka), některé aplikace ale stojí za to je nahradit něčím jiným (internetový prohlížeč), neboť mívají větší možnosti a bývají stabilnější co do možných pádů aplikace. Objeví-li se u nich nějaká chyba, téměř okamžitě jsou uvolněny nové verze, kde je tzv. bug opraven.

2

Začněte od píky

Mobil samozřejmě nebudete mít vždy propojený s počítačem, proto si stáhněte a nainstalujte souborový manažer. Ze všeho nejdříve se ujistěte, že vybraná aplikace podporuje Váš mobilní telefon. Většina telefonů už v sobě podobné manažery mají, ty však bývají velmi nepraktické, neskýtají tolik možností (jako tvorbu nové složky atp.) a bývají omezené v možnostech mazání (pouze někde, pouze něco). Vyplatí se proto mít nástroj, který bude mít všechny soubory pod kontrolou. Vyzkoušejte například aplikaci X-plore.

3

Slovník

Slovník nebývá ve standardní výbavě, proto je ho nutno do mobilu dohrát. Rozhodující je velikost slovní zásoby. Ta se pohybuje od 500 slov (tzv. basic jazyk – velikost v řádech desítek kB) až po velikost běžného slovníku (velikost až 2 MB). Pokud není v popisu aplikace tato hodnota uvedena, lze ji odhadnout na základě velikosti celého instalačního souboru. Také bývají optimalizované buď pro rychlost (rychlejší vyhledávání, méně překladů pro určité slovo), nebo pro velikost (pomalejší vyhledávání, více překladů u jednoho slova). Známý mezi slovníky pro mobil je KODi.

4

Internetový prohlížeč

Pro procházení webu mívají mobily velmi obstojný prohlížeč. Volně šiřitelné aplikace jsou však vždy o krok napřed, a tak disponují například možností záložek, což se může zdát být pro telefon nepraktické, nicméně například známá Opera Mini si s tím poradila velmi pěkně. Nejedná se o žádnou převratnou vlastnost, avšak za zkoušku určitě stojí.

5

Jak nainstalovat

Pro instalaci stáhněte instalační soubor aplikace, mající koncovku .JAR. Vyžaduji-li váš mobilní telefon i soubor .JAD (popis souboru .JAR, obsahuje instrukce ke spuštění), stáhněte i ten. Jestli si nejste jistí, stažením souboru .JAD nelze nic pokazit. Připojte mobil k PC. Zobrazí se Vám jako nový vyměnitelný disk. Na něm vytvořte složku a nakopírujte stažený soubor. Po dokončení zařízení odpojte. Skrze mobilní telefon (správce aplikací) spusťte z vytvořené složky instalační soubor a potvrďte (i několikrát). O výsledku budete informováni ihned po skončení instalace.

6

Jak odinstalovat

Odinstalaci provedete opět přes správce aplikací ve Vašem mobilním telefonu. Smazání instalačních souborů nestačí, neboť aplikace je uložena v paměti vašeho telefonu (byť na paměťové kartě). Zpravidla stačí najet kurzorem na aplikaci, levým či pravým tlačítkem otevřít možnosti a zvolit odebrání. Po jejím skončení nezapomeňte smazat instalační soubory, ty totiž nejsou součástí odinstalace (nahráli jste je na kartu sami, nikoliv telefon), respektive pokud jste tak neučili již po instalaci. Ušetříte tím místo na paměťové kartě.

Varování

Pojmy užité v návodu (správce zařízení, možnosti, možnost odebrat atd.) se můžou nepatrně lišit podle výrobce mobilního telefonu.

Autor: jarospoks
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vařit s červenou čočkou
Jak vařit s červenou čočkou
Červená čočka je jediná luštěnina, která nenadýmá, stačí jí krátká doba vaření, je zdravá a v kuchyni s ní lze vykouzlit spoustu lahodných jídel. Obsa…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.