Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybělit prádlo přírodními prostředky | tipy

Jak vybělit prádlo přírodními prostředky | tipy. Pokud Vás trápí skvrny na Vašem prádle nebo jeho zašedlá barva, nemusíte hned sahat po chemických prostředcích, které mohou tkaninu narušit a navíc Vám mohou způsobit alergickou reakci na pokožce. V následujícím článku Vám poradíme, jak prádlo vybělit a zbavit ho skvrn pomocí přírodních prostředků, které máte určitě doma a navíc jejich použití není drahé.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Kupované bělicí prostředky většinou obsahují chlor, po jehož použití byste neměli prádlo sušit na slunci. Pokud se chcete použití chemie vyhnout, vyzkoušejte třeba citron a jedlou sodu. Smíchejte asi 100 ml citronové šťávy s půl hrnkem jedlé sody, vzniklou směs nalijte na prádlo a dolijte vodou. Nechte působit nejlépe přes noc. Poté prádlo vyperte obvyklým způsobem. Jedlá soda skvěle účinkuje i na textilní pleny, jelikož pohlcuje pach. Zároveň také čistí pračku od vodního kamene.

2

Na skvrny od krve nasypte hrst soli, nechte působit a poté očistěte studenou vodou, teplá voda by skvrnu od krve zaprala.

3

Skvrny od potu pak odstraníte pomocí jádrového mýdla s jelenem. Prádlo namočte na několik hodin do teplé vody, do které jste nastrouhali jádrové mýdlo (na 10 litrů vody se přidává jedno celé 200gramové mýdlo). Poté prádlo vyperte. Další možností je použití klasického kvasného lihového octa. Prádlo namočte na několik hodin do roztoku teplé vody s hrnkem octa, poté jej vyperte.

4

Klasický kvasný lihový ocet má prokazatelné účinky také proti skvrnám od trávy. Bílý vinný ocet použijte na závěr praní místo aviváže. Prádlo změkčí a navíc má bělicí účinky.

5

Žlučové mýdlo pak odstraňuje různé druhy organických skvrn (např. skvrny od krve, potu, trávy, hlíny, ovocných a zeleninových šťáv atd.).

6

Záclony a další bílé prádlo vybělí také prášek do pečiva. Přidejte jej k prášku na praní. Pokud chcete vybělit záclony, přidejte 5 prášků do pečiva do vody a záclony před praním namočte. Stejně jako jedlá soda, prášek do pečiva navíc čistí pračku od vodního kamene.

Bílé prádlo perte alespoň na 60 °C, pokud výrobce prádla neuvádí jinak.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“ | rady a tipy. Jestliže se chystáte plést letos na Velikonoce pomlázky, zhotovte si jednu navíc. Zkuste si z ní…
Jak na domácí kopřivový med | recept
Kopřivový med | recept. Med smíchaný se šťávou z májových kopřiv je skvělý pro jarní detoxikaci, čistí krev, pomáhá při chudokrevnosti a posiluje imun…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.