Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat blatníky na horské kolo?

06. Květen 2021
Jak vybrat blatníky na horské kolo?

Spousta lidí zastává názor, že na sportovní horské kolo žádné blatníky nepatří. Jenže právě na horském kole se nevyhnete blátu a vodě. Zkuste si jet tímto terénem bez blatníku. Ta zablácená záda dresu za to opravdu nestojí.

Majitelé sportovních horských kol si obvykle potrpí na jejich vzhled, což je hlavní důvod, proč odmítají blatníky na kolo. Ono je však potřeba pouze vybrat ty správné.

Co si zjistit ještě před výběrem:

  • jaká je velikost kola
  • zda pořizujete blatníky na celoodpružené kolo
1

Rozhodně chtějte blatníky plastové

Na městských kolech možná vypadají designově kovové blatníky, avšak blatníky na horské kolo rozhodně musí být z plastu. Ideálně z recyklovaného, pokud chcete udělat něco pro přírodu a naši planetu. Takový blatník váží pár desítek gramů (zadní přes 100 gramů, přední i pod stovku), takže vaše kolo zůstává lehké. Plast je také odolný a prakticky se o něj nemusíte starat, i když občasné omytí jedině doporučujeme.

2

Blatník musí prvotřídně držet

U silničního kola, s nímž jezdíte po rovném povrchu, na tom až tolik nezáleží, ale u kola horského, s nímž se pohybujete v terénu a skáčete, je důležité, aby byl systém upevnění blatníku dokonalý. Dobře seřízené kolo je při skákání tiché a ticho neruší ani plandající blatníky. Pro pevné uchycení se častokrát používají zip-pásky.

3

Zaměřte se na stylové provedení

Nechtějte univerzální blatníky, chtějte přímo blatníky pro horská kola. Sehnat se dají, vyrábí je například britská značka Mudhugger. Blatníky na kolo Mudhugger se dají instalovat i na celoodpružená kola, jsou vhodná pro různé velikosti kol a bajk s nimi vypadá pořád stejně dobře. Jejich tvůrci na tom totiž kdysi byli stejně jako vy – chtěli dát sbohem hnědé čáře na bajkových trenkách a v obličeji, avšak nebyli ochotní vzdát se parádního designu svého horského kola. A tak se zrodily blatníky Mudhugger.

4

Nakupte bez obav klidně online

Blatníky Mudhugger v ČR prodává například eshop.singltrek.cz.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat dětskou helmu na kolo
Jak vybrat dětskou helmu na kolo
Bezpečnost na kole je tím nejdůležitějším pro malé i velké cyklisty. A nejdůležitějším bezpečnostním prvkem je bez nejmenších pochybností cyklistická…
Jak vybrat elektrokolo
Jak vybrat elektrokolo
Elektrokolo je jedním z nejlepších dopravních prostředků do města. Zapomeňte na přeplněnou hromadnou dopravu i na úmorné čekání v kolonách.…
Jak připravit jízdní kolo na sezónu
Jak připravit jízdní kolo na sezónu
Jak připravit jízdní kolo na sezónu | rady a tipy. Jaro se blíží a s ním i první vyjížďky na kole. Ať už bicykl používáte jen pro přepravu do práce, n…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.