Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat byt | rady

17. Duben 2021
Jak vybrat byt | rady

Jak vybrat byt | rady. Děláme to jen jednou či maximálně párkrát za život, stojí nás to i několik milionů a ovlivní to naše bytí úplně ve všem. Koupě bytu je významný životní krok a vyžaduje pečlivou přípravu. Tentokrát se podíváme, jak se neztratit v nepřeberné nabídce starších i nových bytů na trhu, a jak vybrat byt, ve kterém se nám bude krásně žít.

Co je potřeba

dobře znát své potřeby a nároky
zjistit si své finanční možnosti
mít dostatek času a trpělivosti na výběr

1

Lokalita

Říká se: nejprve vyberte město, pak čtvrť, pak ulici, pak dům a až nakonec konkrétní byt. Zatímco byt si lehce přizpůsobíte obrazu svému, u ostatního to už zdaleka neplatí. Výběru lokality proto věnujte nejvíce času. Hledejte místa s dobrou dopravní obslužností, abyste nebyli odkázáni jen na auto. Každá služba, každý obchod je bod navíc. Lokalitu si sami několikrát projděte v různých denních i nočních dobách – zjistíte o ní více, než vám řekne dvacet reklam a katalogů.

2

Stav domu i bytu

Teď je na čase pořádně prozkoumat samotný dům. Pokud vybíráte byt ve starší zástavbě, dívejte se, zda již proběhla rekonstrukce. Pokud ne, tak se ptejte, zda je v plánu a zda jsou na ni v domovním fondu peníze. V novostavbách se zase ptejte na záruky, možnosti úprav na míru a různé bonusy – od parkovacího místa po kuchyňskou linku. Stejně pečlivě projděte i byt – zaměřte se na topení, okna a dveře, rozvody vody a elektroinstalaci. Zatímco kachličky nebo podlahy snadno vyměníte, přesekat starou elektřinu v hliníku je pořádně nákladná fuška. A jeden tip – jestliže se v opravách domu nevyznáte, vezměte s sebou na prohlídku někoho zkušenějšího.

3

Přízemí, patro nebo pod střechu?

Každé podlaží má svá pro i proti. Starší a nemohoucí osoby volí byty v přízemí, do kterých je snadný přístup, a bývají i bezbariérové. V domech s mnoha byty je ale zase v přízemí největší ruch – zvláště v bytech u výtahu. V bytech se sousedy všude kolem zase nebývá takový klid a byty pod střechou, zvláště ve starších domech, trpí zimou i vlhkem. Volba podlaží je snazší v zateplených domech se silnými stěnami – dobře vám bude všude.

4

Náklady na bydlení

Pečlivě si prostudujte, kolik zaplatíte každý měsíc po koupi bytu do fondu oprav, za energie a za další provozní náklady (například parkování, úklid domu, internet atd.). Zvláště u starších a nezateplených domů se může nižší pořizovací cena bytu nepěkně vymstít v podobě i několikanásobně vyšších měsíčních nákladů oproti energeticky úsporným novostavbám.

5

Pořizovací cena a financování

Může se zdát, že kupní cena bytu je jasná. Opak je pravdou – zde máte prostor pro vyjednávání. Využijte jej! Pečlivě prozkoumejte podobné nemovitosti v okolí a porovnejte jejich cenu s tou vaší. Výhodnější cenu také můžete získat za rychlé jednání. Pokud financujete bydlení hypotékou, u novostaveb developeři často nabízí výhodné financování s konkrétní bankou. To může být výhodné, vždy jej ale porovnejte s dalšími nabídkami na trhu.

Společnost Sekyra Group a.s. se zabývá developerskou činností především na území Prahy. Již více než 18 let patří mezi přední developerské společnosti na českém a slovenském trhu. Profesionálních služeb využívají zákazníci z řad mezinárodních korporací, tuzemských i zahraničních investorů, stejně jako kupující či nájemci jednotlivých bytových jednotek.

Tipy

Tip na závěr
Článek jsme připravili ve spolupráci s developerem Sekyra Group, který prodává nové byty v Praze.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak najít to nejlepší bydlení v Praze?
Jak najít to nejlepší bydlení v Praze?
Pro někoho je život v hlavním městě nutností kvůli vzdělání či práci, pro jiného splněným snem. Ať tak, či tak, jistě chce každý najít místo, kde se m…
Jak postupovat při koupi bytu | rady
Jak postupovat při koupi bytu | rady
Jak postupovat při koupi bytu | rady. Pořízení bytu se od dob řádkové inzerce v novinách značně zjednodušilo. Přesto jde o zásadní událost v našich ži…
Jak řešit hypotéku po rozvodu | rady
Jak řešit hypotéku po rozvodu | rady
Jak řešit hypotéku po rozvodu | rady. Mnoho manželských párů realizuje svůj sen o bydlení díky hypotéce. Pro hypotéku je typické, že se nesplácí ani r…
Jak na nákup nemovitosti | rady
Jak na nákup nemovitosti | rady
Jak na nákup nemovitosti | rady. Při výběru bytu je ze všeho nejdůležitější vědět, za jakým účelem chcete byt koupit. Zda se v něm chystáte bydlet neb…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.