Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat čtečku elektronických knih | rady

Jak vybrat čtečku elektronických knih | rady

Jak vybrat čtečku elektronických knih | rady. Mezi velice oblíbené výdobytky poslední doby patří čtečky elektronických knih (e-knih), které umožňují snadné čtení, učení i sbírání různých informací. V současné době si můžete vybrat z celé řady různě velikých čteček elektronických knih s různými funkcemi. Víte však, jak si vybrat čtečku elektronických knih a která kritéria při výběru čtečky by vás měla zajímat?

1

• Čtečku e-knih v prvé řadě vybírejte podle displeje. U displeje je velice důležitá jeho velikost, rychlost reakce a skutečnost, zda se jedná o E-ink displej anebo LCD displej. Při výběru čtečky si dále všímejte kvality zobrazení, která by měla být špičková i při osvícení přímým světlem. V Česku se běžně prodávají čtečky s pěti až dvanáctipalcovým displejem. Cena těchto čteček se pohybuje do 10 000 korun.

• Velikost displeje přitom významně ovlivňuje nejen čitelnost, ale mobilitu. Čtečka o 5 palcích je určena k běžnému čtení, problém ji činí malá písmenka (která jsou zde titěrná), nicméně je přenosná. Čtečka o 6 palcích je u nás nejvíce prodávanou a čtenářům vyhovuje pro snadnou přenosnost, a také pohodlné čtení. Tuto čtečku knih si lidé velice rádi s sebou berou na cesty i do metra. Pozitivní je u ní nejen skladnost, ale i váha (váží méně než kniha). Čtečky o velikosti 9 – 10 palců již nejsou tak skladné, avšak dobře se v nich studují různé dokumenty a materiály uložené ve formátu PDF. Tyto čtečky jsou vhodné pro studium i práci.

• LCD anebo E-ink displej? Původní čtečky byly vytvořeny na bázi tzv. E-inku, který zcela napodoboval klasický černobílý tisk. Tyto čtečky umí zobrazovat jen několik odstínů šedé a bílé a klasický text. S obrázky, natož hudbou zde nepočítejte. Jde zde vysloveně o elektronickou knihu, kterou nemůžete číst ani ve tmě, pokud není čtečka obohacena o podsvícení displeje. LCD čtečky fungují na zcela jiném principu. Na těchto čtečkách vidíte barvy, obrázky i videa. Tyto čtečky také obvykle bývají dotykové, i když i E-inkových dotykových stále přibývá. Jaký je mezi LCD a E-inkovými čtečkami hlavní rozdíl? – Ve výdrži. Čtečka s LCD displejem potřebuje dobití každých pár hodin, kdežto E-inkové vydrží v plném provozu i 14 dní. Vše se samozřejmě odvíjí i od baterií.

• Displej musí mít kvalitní zobrazení na slunečním světle.

2

Výdrž baterií je dalším důležitým kritériem, který byste měli při výběru čtečky elektronických knih zohlednit. Tato výdrž se nepočítá na minuty, ale na impulzy. Vyberte si čtečku s takovou baterií, která vydrží minimálně 10 000 impulzů.

3

Čtečku elektronických knih si vybírejte i podle toho, jakým způsobem do ní můžete dostat data (tedy dokumenty a elektronické knihy). Na trhu jsou k dispozici takové čtečky elektronických knih, které se prostřednictvím USB portu spojí s počítačem anebo notebookem a požadované soubory si jednoduše přetáhnete (zkopírujete). O něco modernější čtečky se již dokáží napojit na Wifi anebo 3G síť, která vám umožní přímé připojení se k internetu, odkud si knihu můžete stáhnout a umístit přímo dovnitř anebo na paměťovou kartu. Čtečky elektronických knih mají obvykle paměť pohybující se od 0,5 – 4 GB, což je dostačující v případě klasických dokumentů, pokud však uvažujete mít ve čtečce dokumenty ve formátu PDF, obrázky, videa anebo dokonce hudbu, porozhlédněte se raději po takové, která umožňuje vložit paměťovou kartu.

4

Ovládání čtečky by mělo být jednoduché a mělo by vám doslova padnout do ruky. Ovládání čtečky přitom může být dotykové, ale praktické je i tlačítkové ovládání. Klávesy by na čtečce měly být umístěny smysluplně, a tak, aby se vám čtečka neovládala poněkud krkolomně. Je proto dobré si čtečku vzít do ruky a vyzkoušet si ji.

5

Velmi významným faktorem při výběru čtečky je také její váha. Šestipalcové čtečky váží pouze necelých 200 gramů. Ty desetipalcové čtečky však mohou vážit i třikrát tolik (0,5 kg).

6

Podle čeho ještě čtečku elektronických knih vybírat? Podle bonusových funkcí, které všechny čtečky nemají. Jejich výběr je pouze na vás, co je pro vás praktické. Některé čtečky svým uživatelům nabízí možnost zakládání si záložek, psaní si poznámek do textu, používat kalendář, slovník anebo webový prohlížeč. Ty nejmodernější čtečky elektronických knih umožňují díky Androidu stáhnout si a hrát i různé hry.

Varování

• Při výběru čtečky si zjistěte, zda čtečka elektronických knih podporuje české znaky (jelikož ne každá to tak má).
• Při nákupu čtečky elektronických knih se také zajímejte o to, jaké formáty je přístroj schopný otevřít.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat robotický vysavač | tipy
Jak vybrat robotický vysavač | tipy
Jak vybrat robotický vysavač | tipy. Robotický vysavač je výmysl 21. století, jehož existenci nejvíce ocení hospodyňky a všichni ti, kdo chtějí mít za…
Jak vybrat tiskárnu
Jak vybrat tiskárnu | rady
Jak vybrat tiskárnu | rady. Každá rodina již dnes vlastní mnoho technických zařízení, která usnadňují život. Od neodmyslitelných ledniček, praček, myč…
Jak vybrat videokameru | rady
Jak vybrat videokameru | rady
Jak vybrat videokameru | rady. Při výběru digitální videokamery zohledňujeme cenu přístroje a užitné funkce, které jsou pro nás klíčové. Pro příležito…
Jak vybrat odšťavňovač | rady
Jak vybrat odšťavňovač | rady
Jak vybrat odšťavňovač | rady. Zdravý životní styl je neustále v módě a k němu se pojí i zdravé návyky, mezi které patří pití čerstvé ovocné a zelenin…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.