Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat cyklistické brýle | rady

Jak vybrat cyklistické brýle | rady. Cyklistické brýle nejsou pouze praktickou pomůckou ve chvílích, když svítí sluníčko, ale také vaše oči ochrání před hmyzem, větvemi, kamínky, vodou, deštěm i větrem. Cyklistické brýle jsou speciální brýle, které jsou uzpůsobeny potřebám, jaké cyklista jedoucí na kole má. Koupit si můžete tyto brýle již za několik málo stovek, ale také i několik tisícovek. Kvalita brýlí na kolo je proto různá. Ptáte se, co při svém výběru cyklistických brýlí nezanedbat? Poradíme vám…

1

Cyklistické brýle vždy vyzkoušejte. Brýle vám musí pevně sedět na nose, nesmí vám padat a ideální je, když mají pružné obruby, tvarovatelné nosníky a nožičky. U cyklistických brýlí je zapotřebí, aby vám věrně kopírovaly obličej a zároveň poskytly očím důkladnou ventilaci. Kvalitní cyklistické brýle počítají s pocením, a proto by koncovky stranic a nosníky měly být vyrobeny z protiskluzných materiálů.

2

Cyklistické brýle si vybírejte také podle stylu jízdy. V případě, že se věnujete extrémním cyklo sportům, potřebujete speciální brýle, které se na první pohled podobají těm lyžařským. Tyto brýle jsou na hlavě připevněny s pomocí pásky lemující hlavy, důkladně přiléhají na obličej a ani ony se neobejdou bez důkladného odvětrávání. Na tyto brýle navíc můžete použít speciální fólie, které v případě zašpinění jednoduše strhnete a máte opět čisté zorné pole (což oceníte při jízdě blátem, deštěm a podobně). I zde se cena těchto brýlí liší, na trhu se objevují tyto brýle pro extrémní cyklistický sport již od 500 korun, ale i za 4000 korun. Cena se liší hlavně kvůli použitému „sklu“ do zorníků. Běžné cyklistické brýle si můžete koupit obvykle tam, kde se prodávají kola, případně i jiné sportovní potřeby.

3

Jedním z hlavních faktorů ovlivňujících výběr cyklistických brýlí jsou jejich zorníky. Ty nejlevnější brýle mají zorníky vyrobené z plastu, které neprošly žádnou úpravou a nemají ani žádné ochranné prvky. Investovat do zorníků se však rozhodně vyplatí. Pakliže si chcete jízdu na kole vychutnat, a také máte zájem o své bezpečí, pořiďte si takové zorníky, které pro vás budou přínosem. Tyto běžné cyklistické brýle vás mohou vyjít jen na několik stovek, ale ty nejlepší i na 7000 korun.

• Místo obyčejných plastových zorníků si proto raději kupte „skla“ vyrobená z polykarbonátu, který je pevnější a odolnější.

• Polarizované (antireflexní) zorníky vám umožní pohodlné dívání i tehdy, kdy je slunce ostré a nepříjemně se odráží.

• Fotochromatické zorníky vás zbaví potřeby mít několikero různých cyklistických brýlí, případně mít brýle s výměnnými skly. Podle intenzity sluníčka se samy rychle zakalí. Tyto brýle jsou však ze všech nejdražší.

• Pokud nechcete tolik do cyklistických brýlí investovat a hledáte zlatou střední cestu, pořiďte si takové rámky, kde budete moci různě zakalená skla podle potřeby zasazovat (hnědé anebo šedé, když svítí slunce; žluté ve chvílích jízdy pod mrakem a čiré v době, kdy už je šero).

4

Nosíte dioptrické brýle? V případě, že při sportu nepoužíváte kontaktní čočky, si musíte cyklistické brýle jít koupit k optikovi. Jedná se totiž o speciální cyklistické brýle, které se skládají z dvou vrstev zorníků, přičemž dioptrické zorníky jsou umístěny blíže k obličeji. Do těchto speciálních brýlí vám optik přesně na míru zasadí dioptrická skla.

5

Na co se ještě ptát při výběru cyklistických brýlí?

• Na odolnost vůči poškrábání. Kvalitní cyklistické brýle jsou vyrobeny z takových materiálů, které jsou odolné vůči poškrábání čoček.

• Jak je to s mlžením. Zamlžené brýle jsou velice nepříjemné a znemožňují mít kontrolu nad jízdou. Možností jak tomu předejít je hned několik. Některé cyklistické brýle se zamlžením bojují odvětrávacími otvory, jiné doporučí koupi speciálního roztoku v optice. Ty nejlepší (ale i nejdražší) mají tzv. hydrofobní vrstvu, která zabraňuje nejen zamlžení, ale i lpění nečistot.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak připravit jízdní kolo na sezónu
Jak připravit jízdní kolo na sezónu | rady a tipy. Jaro se blíží a s ním i první vyjížďky na kole. Ať už bicykl používáte jen pro přepravu do práce, n…
Jak vybrat zámek na kolo | rady
Jak vybrat zámek na kolo | rady. Před výběrem zámku na kolo si musíte ujasnit, kolik kol chcete zamykat a jak by tedy měl být zámek dlouhý, zda chcete…
Jak vybrat dětskou helmu na kolo | rady
Jak vybrat dětskou helmu na kolo | rady. Nejen, že nošení helmy u jedinců mladších osmnácti let předepisuje zákon, ale zároveň se jedná o nejdůle…
Jak začít s aerojógou | tipy
Jak začít s aerojógou | tipy. Vyzkoušejte aerojógu! Zvýšíte tak pružnost svého těla a ulevíte si od bolestí zad. Co je jóga, a že má více poddruhů ví…
Jak vybrat vázání na snowboard | rady
Jak vybrat vázání na snowboard | rady. Vázání na snowboard patří k těm nejdůležitějším prvkům na snowboardu. Jen se správně zvoleným snowboardovým váz…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.