Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat dřevěný zahradní nábytek | tipy

09. Únor 2020
Jak vybrat dřevěný zahradní nábytek | tipy

Jak vybrat dřevěný zahradní nábytek | tipy. Slastné lenošení na zahrádce, to je něco, čemu každý z nás opravdu rád podlehne. Než však budeme mít na čem lenošit, čeká nás dosti složitý úkol, a to je výběr zahradního nábytku. Rozhodujícím kriteriem pro výběr obvykle bývá cena, pro jiného zase volba materiálu. Ohled při výběru bereme i na to, kde máme zahradu, zda uprostřed města, anebo nedaleko lesa, případně kousek od řeky.

Co je potřeba

přírodní materiál- dřevo

1

Snad nejvyhledávanějším nábytkem všech dob je dřevo. Je to přírodní materiál, který provází člověka od nepaměti. Člověk se ho naučil zpracovávat - vyřezávat z něj, obrábět ho, řezat, chránit proti vlhkosti, natírat, lakovat,... Pro výrobu dřevěného zahradního nábytku se hodí jak vrbové proutí, tak ratan, nebo teak. My se dnes zaměříme na čistě dřevěné kusy zahradního nábytku. Dřevěný zahradní nábytek patří k těm nejelegantnějším, hodícím se takřka do všech prostor. Je stabilní, pevný a dokonale koresponduje s přírodou v našich zahradách. Volba dřevěného zahradního nábytku je zároveň i volbou ekologickou.

2

Svého času byl velmi oblíbený ratanový nábytek, který se vyrábí z plazivých popínavých lián z čeledi arekovitých, což jsou ve své domovině mnohametrové parazitující plevelné rostliny. Nábytek z ratanu je lehký, snadno přenosný, nesnese však dlouhé stání ve vlhku.

3

Teak, který se pro svou vysokou odolnost dlouhodobě používal k výrobě lodí, je záležitostí velmi finančně náročnou. Zahradní nábytek z něj vyrobený však spolehlivě snese celoroční pobyt na zahradě. Hodí se také téměř kamkoli. Trendem se stal dřevěný zahradní nábytek z neupraveného teakového dřeva, které pobytem venku a vlivem nejrůznějších povětrnostních podmínek získává zajímavou patinu.

4

Pokud se pustíme do výroby dřevěného sedacího nábytku, dbáme na to, aby dřevo mělo dostatečnou nosnost, konstrukce byla pevná a povrch byl hladký, bez třísek výčnělků. Poté, co výrobu dřevěného zahradního nábytku dokončíme, připravíme ho na dlouhodobý pobyt na zahradě tak, že jej nalakujeme. Má-li totiž zůstat zachována struktura dřeva, má-li být dřevo chráněno na dlouhá léta, použijme některý z bezbarvých laků. Ty mohou být matné a nebo lesklé, především však se používají laky lazurovací, které přírodní materiál chrání i před působení UV záření.

5

Nejčastější kombinací při výběru zahradního dřevěného nábytku je obvykle kombinace: lavice, stůl a potřebný počet židlí. Na výrobu dřevěného zahradního nábytku se používá nejčastěji borovicový nebo smrkový masiv. Někdo však může preferovat dřevo dubové. Všechny tyto druhy dřeva mají opravdu dobré užitné vlastnosti. Vyrábí se v nejrůznějším designu a každý si může zvolit a vybrat dle svého vkusu a nároků.

Autor: ZBohdalova
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat zahradní fontánu | rady
Jak vybrat zahradní fontánu | rady
Jak vybrat zahradní fontánu | rady. Zahrada, kterou obohatí i malá vodní plocha, nebo miniaturní vodopád, případně zahradní fontána, získá ještě více…
Jak a co vysadit k pergole | tipy
Jak a co vysadit k pergole | tipy
Jak a co vysadit k pergole | tipy. Pergoly obvykle zastřešují nebo alespoň vytvářejí příjemný stín nad terasami určenými k posezení, odpočinku a nebo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.