Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat fotobrašnu či pouzdro pro fotoaparát | rady

Jak vybrat fotobrašnu či pouzdro pro fotoaparát | rady

Jak vybrat fotobrašnu či pouzdro pro fotoaparát | rady. Malé pouzdro, brašnu nebo fotobatoh? Které příslušenství si pro fotoaparát pořídit a na co si při výběru dát pozor? Kolik do pouzdra nebo brašny investovat a podle čeho poznáte kvalitní zboží, které spolehlivě váš fotoaparát ochrání? Čtěte dále.

1

Nákupem fotoaparátu nic nekončí. Čím je přístroj dražší, tím se doporučuje víc investovat do příslušenství, které jej patřičně ochrání. Nepostradatelným příslušenstvím je filtr a sluneční clona, které ochrání objektiv od poškrábání a při nárazu. Pro přenos fotoaparátu a dalšího příslušenství doporučuji si koupit kvalitní pouzdro, brašnu nebo fotobatoh. Nejprve si proto ujasněte, co všechno a při jakých příležitostech budete chtít s sebou při focení nosit. Budete-li potřebovat tři objektivy, náhradní baterii apod., budete potřebovat větší brašnu s více komorami. Budete-li fotit např. svatby či jiné akce, při kterých si můžete zbytek příslušenství odložit, a nebudete potřebovat rychle přístroj z brašny vytahovat, pak doporučuji fotobatoh. Malé pouzdro poslouží zejména pro kompaktní fotopřístroje a fotoaparáty s menšími objektivy.

2

Zhlédněte velikost úložného prostoru vybraného pouzdra, brašny či fotobatohu. Preferujte takové brašny, které nabízejí vícekomorový nastavitelný systém. To je přínosem zejména pro fotografy, kteří využívají větší množství fotopříslušenství (objektivy, baterie, externí blesky). Nezapomeňte se zaměřit na kvalitu polstrování.

3

Vhodné rozmístění kapes a přístup k příslušenství usnadňuje fotografovi práci. Pro ty, kteří s oblibou fotí momentky, potřebují mít své příslušenství pohotově k dispozici, aniž by se museli prodírat mnoha zipy.

4

Zipy u pouzder, brašen a fotobatohů jsou často opomíjené součásti. Zhlédněte jejich kvalitu, jejich otevírání a u prodejce se ptejte na nepropustnost deště. Brašnu budete nosit venku, déšť vás při focení jistě nemine. Můžete mít sebelepší brašnu, ale pokud se vám voda dostane do foťáku, můžete pak s pláčem přijít o svou drahou výbavu. Na některých brašnách naleznete suché zipy, které se poměrně rychle opotřebují. Záleží na tom, jak často budete brašnu při svém focení využívat.

5

Zjistěte si odolnost pouzdra, brašny či fotobatohu vůči dešti a mechanickému poškození.

6

Velkou roli hraje rovněž řemínek a jeho nastavitelnost. Budete-li s sebou nosit například digitální zrcadlovku s výměnnými objektivy, budete potřebovat brašnu, která vydrží větší váhu a zároveň je vybavena řemínkem, který vás nebude řezat do ramene. Proto doporučuji pořídit si široký a kvalitní řemínek.

7

Uvažujete-li o fotobatohu, pak pamatujte na zabezpečení fotobatohu i na úkony, jaké budete muset učinit, abyste potřebné příslušenství mohli z batohu vytáhnout. Nové typy fotobatohů jsou několikakomorové a umožňují fotografovi sundat pouze jedno ramínko, přesunout si fotobatoh do boku a vytáhnout fotoaparát. Pořizovací cena se pohybuje okolo dvou až tří tisíc korun. Osobně jsem pro digitální zrcadlovku se dvěma výměnnými objektivy užíval model Lowepro Fastpack 250, který lze pořídit dnes do tří tisíc korun a s nímž jsem byl nadmíru spokojen. Umožňoval vytáhnout foťák prakticky do několika sekund.

Varování

Pozor na těsná pouzdra. Ta znesnadňují vytažení přístroje.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat stativ pro fotoaparát | rady
Jak vybrat stativ pro fotoaparát | rady
Jak vybrat stativ pro fotoaparát | rady. Stativ není pro fotografa nepostradatelné příslušenství. Šikovný fotograf si dokáže poradit v každém prostřed…
Jak vybrat paměťovou kartu | rady
Jak vybrat paměťovou kartu | rady
Jak vybrat paměťovou kartu | rady. Paměťové karty jsou dnes cenově dostupné a může si je dovolit i začínající fotograf. Řada digitálních fotoaparátů d…
Jak vybrat fotobatoh | rady
Jak vybrat fotobatoh | rady
Jak vybrat fotobatoh | rady. Fotobatohy nejsou pouze zbytečným doplňkem, ale samozřejmou a nezbytnou součástí vybavení každého zodpovědného fotografa,…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.