Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat fototiskárnu

12. Březen 2020

Je pěkné, když si můžete sami vytisknout fotografie, vždy je lepší mít jejich fyzickou podobu, než si je pouze prohlížet v počítači. K tisku fotografií běžné inkoustové tiskárny nestačí, fotografie vám sice vytisknou, ale jen ve velmi špatné kvalitě. Na rozdíl od běžných tiskáren jsou fototiskárny určeny speciálně pro tisk na fotografický papír, který je dostupný v lesklém i matném provedení. Ještě než začnete fototiskárnu vybírat, tak si ujasněte důležité body požadavků.

1

Jednotlivý/hromadný tisk

Fototiskárny můžete využít pro svůj domácí tisk fotek, ale pokud máte firmu a potřebujete fotky tisknout hromadně, tak si s malou fototiskárnou nikdy nevystačíte. Malá fototiskárna je vhodná do každé rodiny, která čas od času potřebuje vytisknout fotky ze svatby, rodinné dovolené a jiných příležitostí.

Profesionální fototiskárny jsou značně větší. Zatímco do běžných fototiskáren se vkládá fotopapír po kusech, tak velké tiskárny mají celou roli fotopapíru, na který se fotky hromadně tisknou. Cena 1 fotografie vás u běžné tiskárny vyjde v přepočtu od 5 Kč výše. U velké tiskárny je to výrazně pod 5 Kč za jednu fotografii.

2

Technologie

Vybírejte si nejmodernější způsob tisku a ten nabízí termosublimační fototiskárny, tato metoda se používá u malých a levných tiskáren, ale i u drahých a profesionálních.

3

Rozlišení

Velmi důležitá vlastnost, podle které se rozhodujte. Dokonce i levnější modely vám mohou nabídnout rozlišení tisku 2400dpi, raději ovšem zvolte tiskárny, které nabízí rozlišení tisku 9600dpi a více. Cenový rozdíl mezi takovými tiskárnami není tak velký a kvalita je nesrovnatelná.

4

Počet inkoustů

U fototiskáren se vždy dívejte na počet inkoustů, mnoho výrobců nabízí tiskárny s 5 inkousty. Jestliže chcete hezké fotografie, tak takové nabídky ignorujte a zakupte si raději tiskárny s 10–12 pigmentovými inkousty. Ty se postarají o detailní a dokonalé vykreslení každé fotografie.

5

Velikost fotografií

Velmi důležité kritérium, podle kterého vybírejte fototiskárnu, je velikost fotografií, které chcete tisknout. Jestliže plánujete tisk průkazových fotek nebo fotek o velikosti 10x15 cm, tak vám bude fototiskárna na zbytečně velké formáty k ničemu. Vyberte si vždy tiskárny, které mají nastavitelný formát fotografie.

6

Propojení a výbava

Zjistěte si jaké má tiskárna technologické vybavení. Standardem by pro vám mělo být spojení fotoaparátu přes USB, dále přítomnost Bluetooth a Wifi.

7

Displej

Velký a přehledný displej vždy zjednoduší ovládání. Při nákupu velké tiskárny si zakupte takovou, která má velký a dotykový displej.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat 3D tiskárnu | rady
Jak vybrat 3D tiskárnu | rady. 3D tiskárny jsou zcela revoluční a fenomenální technologií, která nám umožňuje vytvořit jakýkoliv 3D objekt. Velmi dlou…
Jak vybrat zvlhčovač vzduchu
Uvažujete o nákupu čističky vzduchu a zvlhčovače? Podle odborných studií by vlhkost v interiérech měla být udržována v létě na 40 až 55 % a v zimně pa…
Jak vybrat klimatizaci | rady
Jak vybrat klimatizaci | rady. Díky klimatizaci můžete v létě ve svých domovech nalézt příjemné útočiště ochráněné před vedrem. Klimatizace představuj…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.