Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat garážová vrata k rodinnému domu | tipy

Jak vybrat garážová vrata k rodinnému domu | tipy

Jak vybrat garážová vrata k rodinnému domu | tipy. Garáž je hrdou ozdobou mnoha rodinných domů, ke garáži jsou ovšem zapotřebí kvalitní vrata, bez nichž si garáž ani nelze představit. Není vhodné nechávat výběr na poslední chvíli, pokud se včasný výběr zanedbá, tak se uživatelé často okrádají o mnoho možností, které se jim nabízely. Garážová vrata jsou zjednodušením života, díky nim v klidu zaparkujete, aniž byste museli vystupovat z vozu. Jak garážová vrata vybrat?

1

1. Součást domu

Nejprve se rozhodněte, jestli budou garážová vrata součástí rodinného domu, nebo jestli budete mít garáž mimo váš dům. Pokud je garáž součástí domu, tak je třeba dbát obzvláště na bezpečnost, jelikož jsou oblíbeným terčem zlodějů. V případě separované garáže není nutné na tento parametr tolik dbát.

2. Typ garážových vrat

K rodinnému domu si standardně pořizujte sekční garážová vrata, jejich ovládání je nejjednodušší a také nabízí nejjednodušší údržbu. V případě, že je pro vás rozhodující nejnižší cena, tak jsou vhodná rolovací vrata, ta se skládají z jednotlivých lamel, které se zasouvají do kazety. Jejich montáž je rychlá a nenáročná. Máte možnost také výklopných a dvoukřídlých vrat, ale ty si nevybírejte, jelikož z hlediska užívání i bezpečnosti velmi zaostávají za sekčními vraty.

3. Stavební připravenost

Jeden z nejdůležitějších faktorů. Stavební připravenost vám určuje rozměry otvoru pro garážová vrata. Proto se vždy nejprve vybírají vrata a až poté se staví garáž. Nabízí se vám i garážová vrata na míru, ale ty jsou dražší. Výrobce vrat by vám měl poskytnout technickou dokumentaci, podle které budete vědět, jak se úpravu nebo stavbu garáže připravit.

4. Barva

Velmi důležité kritérium. Garáže jsou na trhu dostupné v celém základním spektru barev, tak si nevybírejte vrata, která by se k domu nehodila, ale naopak si kupte vrata podobné barvy nebo naopak vrata, která budou v kontrastu s barvou fasády.

5. Textura

U vrat je vhodné dát pozor i na texturu, jestliže chcete, aby garážová vrata připomínala pravé dřevo, tak jsou k dispozici vrata s dokonalou dřevěnou podobou i strukturou. Jestliže máte moderní dům, tak si lze zvolit i hladkou texturu nebo jakoukoliv jinou. Vždy si vyžádejte od výrobce vzorník barev i textur.

6. Velikost

Nikdy si nevybírejte vrata, která budou sedět na vlas s výškou vašeho vozu. Pokud si budete chtít v budoucnu pořídit větší vůz, nebo pokud máte na voze často zahrádku, tak počítejte s dostatečnou rezervou. Rovněž pokud plánujete nákup více vozům tak se rozhodněte, jestli si pořídíte jedna velká vrata nebo raději dvoje menší vrata.

7. Důležité parametry

Při nákupu dbejte i na základní parametry, mezi které musí patřit dostatečně dlouhá záruka vrat, bezpečnostní zámky na vratech a dálkové ovládání.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak upevnit dveřní madla a závěsy | rady
Jak upevnit dveřní madla a závěsy | rady
Jak upevnit dveřní madla a závěsy | rady. Na našem trhu je pestrá nabídka madel i závěsů. Záleží především na typu dveří a obložkových zárubní a pocho…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.