Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat ideální ohřívač vody

04. Prosinec 2020
Jak vybrat ideální ohřívač vody

Jednou z věcí, kterou musí lidé v domě bezpodmínečně vyřešit je, jak ohřívat vodu. Odpověď na tuto otázku je prostá – ohřívačem vody. Jak ale vybrat ten správný, aby splňoval všechny vaše požadavky? Je hned několik parametrů, na které musíte při výběru hledět.

Druh ohřívače

Existuje několik typů ohřívačů vody, zde se podíváme pouze na ty nejčastější a nejzákladnější.

1

Průtokový ohřívač vody

Průtokový bojler je úsporný, nezabere příliš místa a je závislý na proudu. Je vhodný spíše tam, kde nepotřebujete stálou zásobu teplé vody, při častém provozu je totiž poměrně finančně náročný.

2

Zásobníkový ohřívač vody

Zásobníkový ohřívač je vhodný i pro častější používání. Je finančně přijatelnější a není závislý na proudu, takže budete mít teplou vodu, i když vypadne elektřina. Zabere ale více místa, při náhlém navýšení spotřeby může nastat nedostatek teplé vody a dochází zde také ke ztrátě tepla, když je voda v zásobníku.

3

Kombinovaný ohřívač vody

Kombinovaný ohřívač umožňuje ohřívat vodu různými zdroji energie (elektřinou, plynem, tuhými palivy,...) a zvolit tak tu nejvýhodnější možnost. Ohřívač je tak úsporný a teplou vodu budete mít i při výpadku proudu. Je však nutné přepínat mezi možnostmi ohřívání a při malém objemu budete mít pravděpodobně nedostatek teplé vody.

Zdroj energie

Jak už je zmíněno výše, pokud si pořídíte elektrický ohřívač, při výpadku proudu budete bez teplé vody. Je proto vhodné zvážit např. plyn, který je druhou nejčastěji využívanou energií pro ohřev vody. Nejlepší volbou je však vždy kombinace, kdy může ohřívač volit výhodnější energii, a navíc není závislý jen na jedné.

4

Elektrické bojlery

 • nižší pořizovací cena
 • vyšší provozní cena
 • jednoduchá instalace
 • větší objem
 • bez nutnosti údržby
 • dlouhá životnost
5

Plynové bojlery

 • vyšší pořizovací cena
 • nižší provozní cena
 • složitější instalace
 • nutnost údržby, která může být i nákladná
 • menší objem
 • kratší životnost

Objem a doba ohřevu

Objem závisí čistě na velikosti domácnosti a na vaší spotřebě teplé vody. Pro jednu až dvě osoby obvykle stačí cca 50-120 litrů, s větším počtem osob potřeba objemu samozřejmě stoupá. Záleží však také na vašich návycích, jak často se koupete, perete prádlo apod. Dobré je nechat si i nějakou rezervu, ale zase ne příliš velkou, pak dochází k tepelným ztrátám a zbytečně vyšší spotřebě energie

Objem má vliv také na dobu ohřevu. Čím větší objem, tím déle trvá, než voda dosáhne cílové teploty. 120 litrový ohřívač má dobu ohřevu cca 3-4 hodiny. Záleží však také na teplotě v místnosti apod.

Materiál

Čím kvalitnější materiál zvolíte, tím bude mít ohřívač vyšší životnost, avšak i cenu. Volte tedy podle svých finančních možností, nezapomeňte ale, že pokud budete na ohřívači příliš šetřit, brzy budete potřebovat nový. Pokud chcete ohřívač z opravdu kvalitního materiálu, investujte do nerezu.

Orientace

Rozmyslete si, kam chcete ohřívač umístit. Vaše rozhodnutí bude mít totiž vliv na to, jestli pořídit ohřívač svislý nebo vodorovný. Pokud je to však možné, volte raději svislý, kde je ohřev vody efektivnější. Nikdy orientaci ohřívače neměňte, velmi se tak sníží účinnost a spotřeba energie, pečlivě se proto rozmyslete už předem.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat okna pro rodinný dům
Jak vybrat okna pro rodinný dům
„Nejsem tak bohatý, abych si pořizoval levná okna,“ - parafráze Rothschildova citátu přesně vyjadřuje, jak se to má s pořizováním oken pro rodinný dům…
Jak vybrat vchodové dveře do domu
Jak vybrat vchodové dveře do domu
Všechno stárne a nejinak je tomu i u vchodových dveří do domu. Po čase přestanou zvládat plnit svou funkci, ať už kvůli špatným pantům, nebo ztrouchni…
Jaké jsou výhody PVC podlahy
Jaké jsou výhody PVC podlahy
Pokud přemýšlíte nad tím, že si potřebujete pořídit novou podlahu, možná bude správná volba PVC podlaha. Jaké jsou její hlavní výhody, v čem se liší o…
Jak postavit plot | rady
Jak postavit plot | rady
Jak postavit plot | rady. Postavit plot můžete z různého materiálu. Posledním trendem jsou dřevěné ploty s betonovým vysokým základem a sloupky, nebo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.