Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat lyžařské brýle | tipy

Jak vybrat lyžařské brýle | tipy. Aby se vám dobře lyžovalo, je zapotřebí mít kvalitní lyžařské brýle. Lyžařské brýle nejsou žádným rozmarem, díky nim máte možnost při lyžování dobře vidět. Lyžařské brýle vás také chrání před případným úrazem, větrem a sluncem. Správný výběr lyžařských brýlí je důležitý, pár tipů čtěte dále.

Co je potřeba

• Lyžařskou helmu
• Vědět, kde budete nejvíce lyžovat

1

V prvé řadě lyžařské brýle vybírejte podle toho, zda jste muž, žena anebo chcete koupit brýle pro dítě. Jednotlivé lyžařské brýle se mezi sebou liší hlavně designem, kromě toho však jsou např. dámské lyžařské brýle menší.

2

Lyžařské brýle si vždy vyzkoušejte, abyste věděli, zda vám sedí, či nikoliv. Nezapomeňte si přitom vzít i helmu, abyste věděli, jestli jsou s ní brýle na lyže kompatibilní. Brýle vás nesmí tlačit. To, jaká skla v brýlích doopravdy jsou, běžte ozkoušet na přímé světlo (ven), umělé vám nikdy nic moc dobrého a přesného neřekne (zkresluje). Při zkoušení by brýle měly obkreslovat klenbu hlavy, měly by dobře sedět. Mezi lyžařskými brýlemi a helmou nesmí zůstat příliš velký prostor, ale také ani žádný prostor. Lyžařské brýle totiž chrání obličej i vůči náporu chladu při jízdě.

3

Lyžařské brýle vybírejte podle podmínek, v nichž nejčastěji lyžujete (dobré světelné podmínky, večer, špatné podmínky). V nabídce dnes máte lyžařské brýle čiré, tmavé, dioptrické a zrcadlové. Pokud jezdíte za různých světelných podmínek, je pro vás vhodnější koupit si dvoje lyžařské brýle, než mít jen jedny. Pokud lyžujete za světla, zvolte zorník oranžový anebo citronově žlutý. V případě ostrého slunce sáhněte po brýlích s tmavě hnědými zorníky. Večer, za šera, jsou vhodné čiré zorníky. V případě, že nechcete kupovat hned několik lyžařských brýlí, kupte si fotochromatické lyžařské brýle, které se ztmaví podle aktuální situace.

4

Při výběru lyžařských brýlí berte ohled také na citlivost vašich očí na světlo. Podle nich volte brýle s určitým stupněm propustnosti. Tato propustnost je na brýlích označena písmeny S od 0 – 4. • S 0 – má propustnost 80 – 100%. Skla jsou čirá anebo jsou lehce tónovaná. • S 1 – propustnost brýlí je 43% - 80%, kdy jsou skla hnědé, modré, růžové anebo šedé. • S 2 – propustnost brýlí je 18% - 43%, přičemž jsou to lyžařské brýle ideální do Alp. Tyto brýle mají zorníky středně tmavé (modré, hnědé). • S 3 – mají lyžařské brýle propustné 8 – 18% tyto brýle jsou tmavé a zrcadlové a jsou ideální pro jarní pobyt v Alpách anebo na ledovci. • S 4 – jsou lyžařské brýle speciální ledovcové brýle s propustností 3 – 8%. Užívají je také skialpinisté a horolezci.

5

Při výběru brýlí si všímejte filtrů jednotlivých složek spektra. O co se jedná? S těmito filtry dosáhnete pohodlného vidění v zimě, za slunce a na sněhu, kdy jinak zůstává člověk oslepený. Filtry spektra tomu dokáží zabránit. Na trhu máme hned několik typů: a) Neutrální – tedy filtr, který nepohlcuje vůbec nic. b) Zesvětlovač, filtr, jenž tlumí modrou barvu a vyzdvihuje žlutou, zelenou a červenou. Jde o tzv. atenuátor. c) Blokátor, který modrou barvu zcela blokuje. Lidé si ponejvíce brýle s atenuátorem.

6

Lyžařské brýle vybírejte i podle dalších funkcí, které mohou mít. Lyžařské brýle například mohou mít polarizační skla, které zabraňují nepříjemnému odrazu světla, čímž zlepšuje viditelnost.

7

Při výběru lyžařských brýlí se dívejte i na jejich polstrování, které znamenají komfort a zamezení průniku chladu a vody do brýlí. Čím více propracované je polstrování, tím vyšší je i cena lyžařských brýlí.

8

Dalším důležitým prvkem při výběru lyžařských brýlí, je materiál, z něhož jsou brýle vyrobeny. Na výběr máte z akrylátových a polykarbonátových zorníků. Lyžařské brýle s akrylátovými zorníky jsou mnohem levnější, avšak jde o materiál nekvalitní, neodolný vůči poškrábání a pohled skrze ně je zkreslený. Polykarbonátové zorníky mají větší životnost, jsou odolné jak vůči rozbití, tak i poškrábání.

9

Váš výběr lyžařských brýlí by mělo ovlivnit i větrání, které zabraňuje zamlžení brýlí. U některých brýlí je větrání vytvořeno přímo v zornících. Vedle větrání je zde důležitý boj proti zamlžení. Proti zamlžení vám pomůže speciální vrstva Anti-fog, která zabraňuje kondenzaci vody. Zamlžení dále zabrání tzv. dvojitý zorník, kdy mezi nimi je zatavená vrstva vzduchu, který je mimo jiné i dobrý tepelný izolant. Některé lyžařské brýle mají dokonce i malé odvětrávání na baterii.

10

I když se to nezdá, tak důkladné prohlédnutí pruženky není vůbec od věci. U lyžařských brýlí je nutné, aby guma na lyžařských brýlích přiléhala na helmu. Nesmí se její rozepínání kolidovat s klipem na helmě. Neopomíjejte tento fakt! Má to vliv na komfort, životnost i kvalitu brýlí.

11

Pokud nosíte dioptrické brýle, můžete si koupit lyžařské brýle s dioptriemi anebo takové, které vám nošení brýlí pod lyžařskými brýlemi umožní. Takovéto lyžařské brýle pak mají označení OTG.

12

Ty nejlevnější akrylátové lyžařské brýle si můžete pořídit za cca 670 korun. Naopak ty nejdražší se u nás prodávají i za 7000 korun (tyto brýle jsou však již i se zabudovanou kamerou a WiFi připojením).

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat běžecké hole | rady
Jak vybrat běžecké hole | rady. Běžky se neobejdou bez kvalitních běžeckých holí. Špatný výběr běžeckých holí vám může zkazit sportovní výkon i požite…
Jak upéct oříškové sušenky | recept
Jak upéct oříškové sušenky | recept. Sušenky z oříškového těsta se nemusejí péci jen na Vánoce, ale kdykoli během roku. Jen tak, bez náplně a zdobení,…