Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat motorovou pilu | rady

Jak vybrat motorovou pilu | rady. Motorové pily jsou stroje určené ke snadnému rozřezání dřeva. Pokud si vybíráte motorovou pilu poprvé, tak je třeba dbát na to, abyste si vybrali tu správnou. Mezi jednotlivými pilami jsou velké rozdíly, pily vybíráme především podle způsobu jejich použití a podle toho se také orientuje jejich cena. Jak správně vybrat motorovou pilu?

1

1. Podle typu

Podle základního rozdělení rozlišujeme elektrické motorové pily a benzinové pily. Pokud vám bude pila sloužit k občasnému použití, tak si vyberte jedině elektrickou, je zároveň mnohem méně hlučná a neobtěžuje tak vaše okolí při práci na zahradě. Benzinové pily jsou mnohem výkonnější, lze je použít kdekoliv, ale je potřeba počítat i s vyšší cenou.

2. Podle délky lišty

Délka lišty motorové pily je velmi důležitá. Zpravidla se vybírá motorová pila podle jejího použití. Pokud budete řezat drobné dřevo, tak není vhodné vybírat delší lištu, než je potřeba. Naopak, pokud hodláte řezat tlusté trámy nebo kmeny stromů, tak je vhodné zvolit dlouhou lištu. Dokonce i s kratší lištou lze uříznout kmen o dvojnásobné šířce, ale je to mnohem pracnější, tak je lepší počítat s rezervou.

3. Podle výkonu

Výkon pily je důležitý a většina uživatelů dělá chybu v tom, že na něj nekouká. Výkon by měl být přímo úměrný i s délkou lišty. Pokud vyberete motorovou pilu s dlouhou lištou, ale nízkým výkonem, tak budete mít s jejím používáním velké problémy. Výkon by měl být vždy co nejvyšší, čím je vyšší, tím jednodušší a rychlejší řezání bude. Nejsilnější mají výkon kolem 2,5 koně.

4. Podle výrobce

Nejideálnější variantou je nakoupit pilu od známého výrobce, jsou sice dražší, ale dbají na své jméno, jejich sekačky proto i déle vydrží. Známé značky mají i rozsáhlejší servisní sítě, takže pokud by se pila porouchala, tak je servis snadno dostupný. Naopak velmi levné motorové pily bývají velmi nekvalitní a často přestanou vykonávat své funkce krátce po skončení záruky.

5. Podle využití

Čím častěji budete pilu používat, tím musí být kvalitnější. Jestliže hodláte používat pilu profesionálně nebo ji využíváte skoro každý týden, tak je potřeba, aby i její konstrukce byla pevná a houževnatá. Je vhodné se vyhnout materiálům z měkkého plastu. Nejzranitelnější části pily jsou ty kovové. Pokud se ovšem jedná o krátkodobé používání, tak na materiálu tolik nezáleží.

6. Podle náročnosti

Nejméně náročné jsou elektrické motorové pily. Zde je třeba dbát na správně utažený řetěz, správné promazání a základní nečistoty, Nejvíce údržby vyžadují benzinové pily, zde je třeba se o ně starat důkladněji a dbát na správný poměr oleje v benzínu.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat řetězovou pilu | rady
Jak vybrat řetězovou pilu | rady. Řetězové pily jsou buď benzínové, elektrické nebo akumulátorové. Další dělení je na třídu Hobby, Poloprofesionální-f…
Jak vybrat vřetenovou sekačku | tipy
Jak vybrat vřetenovou sekačku | tipy. Vřetenové sekačky jsou stroje určené k sečení nízkého trávníku. Jsou zcela ideální pro menší plochu, u které mám…
Jak vybrat strunovou sekačku | tipy
Jak vybrat strunovou sekačku | tipy. Strunové sekačky jsou stroje pro sečení trávy prostřednictvím struny, která trávu seče. Jejich obliba roste přede…
Jak vybrat rotační sekačku | rady
Jak vybrat rotační sekačku | rady. Rotační sekačky představují nejrozšířenější způsob, jak kosit trávník na různých plochách. Různé rotační sekačky ma…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.