Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat nádrž na odpadní vodu. Hodí se k vám septik nebo jímka?

19. Září 2018

Řešíte, zda se k vám na pozemek hodí spíš jímka nebo septik? V článku vám představíme plusy i mínusy obou čističek odpadních vod a vysvětlíme, kam se nejlépe hodí.

1

Letním chatařům stačí jímka

Jímka funguje velmi jednoduchým způsobem. Všechny odpadní vody, které do jímky přitečou, v ní i zůstanou. Hodí se tudíž na pozemek, na kterém nemáte možnost připojit se ke kanalizaci nebo kde víte, že nedostanete stavební povolení. Hlavní výhoda spočívá v jednoduchosti nádrže a pořizovací ceně. Připravte se ale na to, že jímku budete muset častěji vyvážet. Jak často to bude, záleží na počtu obyvatel v domě. Jímka představuje ideální řešení pro chataře nebo chalupáře, kteří rekreační dům využívají pouze sezóně.

2

K septiku potřebujete napojení na kanalizaci

Oproti tomu septik už funguje na složitější bázi. Skládá se většinou ze tří komor, mezi kterými se přelévá odpadní voda. Každá komora vodu přečistí a zbaví ji tuhých částic. Do poslední komory se dostává už prakticky čistá voda, která odtéká do kanalizace. A právě v tomto bodě se dostáváme k tomu, že na pozemku musíte mít připojení ke kanalizaci. Pokud ne, vaší jedinou možností je jímka.

3

K umístění septiku potřebujete stavební povolení

Zhruba jednou ročně ale budete muset nechat vyvézt i usazeniny ze septiku. Opět záleží, kolik lidí s vámi obývá společnou domácnost. Septik se hodí spíš k trvale obytným domům, ale lze jej využít i u chalup nebo chat, na které jezdíte pravidelně. Před samotným zapuštěním septiku si sežeňte stavební povolení a nechte vyhloubit jámu, do které se nádrž na odpadní vody usadí.

4

Kolik stojí vývoz žumpy?

O tom, kolik stojí vyvezení jímky nebo septiku, rozhoduje několik faktorů. Do konečné ceny vám firma, kterou si vyberete, započítá počet najetých kilometrů. Cena se liší dokonce v rámci různých regionů, a nakonec záleží na tom, kolik času stráví vůz sáním odpadního kalu a jak velkou nádrž na pozemku máte. Pro vaši představu například v Praze bude sání a vývoz odpadní vody z jímky o objemu 9 m3 stát kolem 4 000 Kč.

 

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: Anonym
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat vhodný kuchyňský dřez
Na trhu je spousta typů kuchyňských dřezů od nerezových přes granitové až po ty z tectonitu. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak vybrat ten správný? Por…
Jak zajímavě osvětlit toaletu?
Věděli jste, že podle některých průzkumů lidé prožijí na záchodě přibližně tři měsíce svého života? To už přece stojí za to, si i záchodový koutek v k…
Jak funguje tepelné čerpadlo za mrazu?
Tepelné čerpadlo si můžeme představit jako lednici, která ale funguje obráceně. Tak jako lednice odebírá teplo potravinám uvnitř (díky chladivu a komp…
Víte, jak třídit nápojové kartony?
Oranžové sběrné nádoby na kartonové obaly od nápojů a potravin nejsou v ČR žádnou novinkou. Přesto má stále část lidí zafixováno, že se třídí „pouze“…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.