Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat nebankovní půjčku online a dodržet přitom zásady zodpovědného zadlužování?

28. Únor 2019

Výběr nebankovní půjčky online může být náročným procesem. Společností nabízejících své produkty na internetu jsou desítky, k tomu každá nabídne několik půjček s různými podmínkami a cenami. Jak na to, abyste při výběru nebankovní půjčky nesplakali nad výdělkem a abyste také dodrželi důležité zásady zodpovědného zadlužování? A kde hledat nebankovní půjčky, kde opravdu půjčí a nebudou z vás jen podvodně mámit poplatky?

1

Začněme zodpovědným zadlužováním

Na první pohled to může vypadat jako nesmyslná, samé podstatě zadlužení se odporující fráze. Jenže kdo se v půjčkách trochu vyzná, tak ví, že i zadlužovat se lze zodpovědně. A dokonce je nutné, abychom do případného zadlužení šli s veškerou zodpovědností před sebou samými. Jak na to?

Zodpovědné zadlužování se skládá z deseti zásad, které musíme dodržet ještě před podpisem smlouvy o půjčce.

Zásady jsou následující:

 1. Půjčujeme si, jen když opravdu musíme – takže ne na elektroniku, ale třeba na vybavení bytu.
 2. Půjčujeme si na věci, které budeme používat i po skončení splácení – úvěr na dovolenou se splácí dlouho po ní. Ale nové auto jezdí i roky po té, co doplatíme poslední splátku.
 3. Prověříme si všechny uvedené informace - na vše, co nám není jasné, se ptáme a odpověď si případně necháme dát písemně.
 4. Vždy si vezmeme čas na rozmyšlenou (nabídka půjčky musí ze zákona platit 14 dní beze změny).
 5. Zjistíme si skutečnou cenu úvěru (nejen úroky, ale i všechny poplatky) – nejlépe pomocí údaje „celková částka splatná spotřebitelem“, případně „klient uhradí splátky úvěru celkem“ nebo samozřejmě RPSN.
 6. Vždy volíme takové splátky, aby nám zůstala dostatečná finanční rezerva na nenadálé výdaje – odborníci doporučují odkládat do rezervy deset procent měsíčního příjmu.
 7. Půjčujeme si tak, abychom dokázali splácet a abychom nedostali negativní zápis do registrů dlužníků (zápis o tom, že nesplácíme a jsme tedy nespolehliví klienti) – negativní zápis totiž na dlouho ovlivní naši úvěrovou pověst.
 8. Předem si zjistíme, jaké řešení společnost uplatní, když nastanou potíže se splácením – zda nabídne odklad splátek, snížení splátek a rozložení půjčky na delší období. Anebo zda si vyhrazuje právo hned po prvním měsíci neplacení půjčku předat inkasní společnosti.
 9. Smlouvu podepíšeme, až máme všechny potřebné informace a vše jsme si důkladně rozmysleli (během 14 dní od podpisu lze od smlouvy bezplatně odstoupit nebo ji bezplatně změnit).
 10. Když neprojdeme procesem schválení úvěru, zamyslíme se nad tím, zda je rozumné se do něj vůbec pouštět. Schvalování totiž dělají finanční odborníci, kteří se v této oblasti dokonale orientují.
2

A nyní ke správnému postupu při výběru nebankovní půjčky

Abyste byli schopní vybrat správnou online nebankovní půjčku, musíte nejdřív mít jasno v tom, co vlastně potřebujete. Je nutné si sepsat několik hlavních požadavků:

 • Kolik peněz potřebujete (v nabídce jsou půjčky od několika set korun do několika milionů).
 • Za jak dlouho peníze potřebujete (některé nebankovky vám zpřístupní peníze i v řádu minut).
 • Jestli chcete půjčku s ručením nebo se zástavou (už víme, že i nebankovní společnosti nabízejí vyšší úvěry, zde je nutné částku něčím zaručit).
 • Jak vysoké měsíční splátky si můžete dovolit (aby vám zůstávaly ještě i rezervy).
 • Kolik jste ochotní přeplatit (zaplatit za službu půjčení peněz).
 • Jak úvěruschopní klienti jste (máte i jiné úvěry nebo tenhle bude jediný, máte dostatečně vysoké příjmy na splácení požadované sumy, atd.).
 • Pokud se jedná o výběr konsolidační půjčky, musíte vědět, o kolik chcete snížit své současné splátky a cenu úvěrů.
3

Zjištěné požadavky zadejte do online srovnávače půjček

Stejně jako chodíme do online srovnávačů zboží, kde hledáme kus s nejlepší cenou a nejlevnější dopravou, můžeme využít služeb online srovnávačů úvěrů. I těch nebankovních. Vyfiltrujeme si požadavky, které jsme si stanovili v minulém kroku. A necháme si vyjet tu nejlepší nabídku.

Následně už se řídíme zásadami zodpovědného zadlužování. A můžeme s žádostí o půjčku oslovit více poskytovatelů. Žádosti jsou totiž naprosto nezávazné. Při bližší komunikaci s poskytovateli pak vybereme ten nebankovní úvěr, který nám bude vyhovovat nejvíce.

 

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: Anonym
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak snížit výdaje za potraviny
Jídlo je významnou položkou v rodinném rozpočtu. Tvrdí se, že na jídle by se šetřit nemělo, ale na druhou stranu, snížení nákladů za potraviny je nejs…
Jak nejlépe investovat? Do zlata!
Zlato je jednou z jistot na investičním trhu. Jeho hodnota je stabilní. Umí překvapit spíše tím, že stoupá. Investovat do něj mohou jak velmi bohatí l…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.