Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat ojeté auto, které vám bude dobře sloužit celá léta?

04. Říjen 2022
Jak vybrat ojeté auto, které vám bude dobře sloužit celá léta?

V České republice stále více lidí nedá dopustit na ojetá auta, jejichž prodej v posledním roce vzrostl o desítky procent. V souvislosti s tím se zvýšila i jejich průměrná cena, která však nemusí vždy odpovídat stavu vozidla. Pokud se tedy chcete v budoucnu vyhnout zbytečným opravám, neměli byste výběr vašeho nového vozu podcenit.

Nevěřte všemu, co vám prodejce namluví

Prodejcům ojetých aut se daří najít zákazníky téměř ve všech případech, a to i přesto, že dlouhá léta neměli zrovna dobrou pověst. Doba se sice trochu změnila, ale i tak se nevyplácí věřit jen dobrému slovu prodejce – jeho úkolem je vůz prodat, ne vás od koupě odradit dlouhým výčtem závad.

Jen málokdy se můžete spolehnout na to, že se dočkáte úplné transparentnosti, a proto si budete muset stav vozu ověřit na vlastní pěst. Pokud máte s auty již nějaké zkušenosti, můžete si ho proklepnout sami. V opačném případě není od věci vzít si s sebou známého nebo dokonce automechanika.

Ani ten však nemusí odhalit všechny skryté vady, které mohly být způsobeny dokonce havárií. Narovnané plechy či přetočené tachometry nejsou na trhu s ojetinami žádnou novinkou, což potvrzují i průzkumy. Podle Asociace obchodu s ojetými automobily je téměř třetina dovezených ojetých vozů havarovaná.

Když je prodejce opravdu šikovný, podaří se mu veškeré škody zamaskovat tak, že je nerozpozná ani zkušené oko profesionála. V takovou chvíli se vyplatí automobil prověřit prostřednictvím databáze carVertical – v ní jsou zaznamenány veškeré údaje o daném vozu, včetně škod, oprav či najetých kilometrů.

Jelikož se jedná o americkou firmu s přesahem do zahraničí, daří se jí již dlouhá léta shromažďovat všechny potřebné informace o vozech nejen v dané zemi, ale i z dovozu. Když se navíc podíváte na carVertical recenze, hovoří především v pozitivním duchu – jediný, kdo z její přítomnosti nemá radost, jsou prodejci a autosalony.

Běžný benzínový motor, nebo rovnou elektromobil?

Při výběru ojetého vozu byste měli řešit i pohon a náklady na jeho provoz. Úplnou klasikou jsou benzínové motory, které jsou z hlediska údržby poměrně nenáročné. Druhým nejčastějším typem pohonu jsou naftové motory neboli diesely, které jsou známé svojí nižší spotřebou.

V posledních letech se velké oblibě těší i vozy s pohonem na LPG (propan-butan) či CNG (zemní plyn). S rostoucími nároky na ochranu životního prostředí se zvyšuje i poptávka po elektromobilech, které už je v současnosti možné pořídit z druhé ruky.

Ty jsou zpravidla dražší a to samé platí i pro náklady na jejich opravu. Jestliže si i přesto chcete pořídit elektromobil, měli byste zvážit všechna pro a proti. I když v některých případech může být jeho provoz levný, s velkými částkami budete muset počítat hlavně u servisu či výměny některých dílů.

Za kvalitu si budete muset připlatit

Podobně jako u většiny produktů a služeb i zde platí pravidlo, že kvalita není zadarmo. Stav vozidla se často odvíjí od toho, v jaké cenové kategorii vůz vybíráte. Pokud tedy sáhnete po nejlevnější variantě, nemůžete očekávat, že vám vůz vydrží déle než pár let – jestli vůbec.

Aktuálně je navíc třeba počítat s tím, že cena ojetých automobilů kvůli jejich nedostatku několikanásobně vzrostla. Při koupi jeden nebo dva roky starého vozu je na místě popřemýšlet o tom, zda se nevyplatí investovat rovnou do nového, jelikož jeho cena pravděpodobně nebude o tolik vyšší.

V potaz byste měli brát i to, kolik peněz budete do vozu schopni investovat po jeho koupi. Určitě se nevyhnete servisním prohlídkám a dalším opravám, které mohou být někdy pořádně nákladné. Zde platí, že náhradní díly jsou mnohem levnější u starších vozů. Naopak za opravu nového vozu si někdy výrazně připlatíte.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak ukončit své povinné ručení?
Jak ukončit své povinné ručení?
Zjistili jste, že i na povinném ručení můžete ušetřit a rádi byste přešli k jiné pojišťovně? A nejlépe co nejjednodušeji? Prozradíme vám, jak postupov…
Jak ušetřit na ceně povinného ručení?
Jak ušetřit na ceně povinného ručení?
Pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem motorového vozidla neboli též povinné ručení je mnohými považováno za nutné zlo, které je vyžadován…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.