Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat pánskou košili | tipy

Jak vybrat pánskou košili | tipy. Košile tvoří nedílnou součást pánského šatníku. Představuje základ pánského oblečení, které muži nosí k mnoha příležitostem, a proto není košile, jako košile. Vybrat dobrou košili není však vůbec jednoduché. Víte, jak takové pánské košile vybírat?

Co je potřeba

• Metr
• Nějaké znalosti o stylu, velikosti
• Módní cítění
• Vědět, kam si ji vezmeme

1

Jako první si vyberte barvu košile. Barvu vybírejte podle toho, kam v košili máte v plánu jít. Velmi formální akce vyžadují bílou košili. Pohovory, práce, formální příležitosti se přiklánějí k tradičním barvám, tedy světle modré anebo světle šedé. Na všechny jiné akce si můžete dovolit vzít barevnější košile, např. světle zelené, broskvové, růžové anebo košili v lila barvě. Při výběru košile nezapomeňte ještě na jednu věc, pokud jdete na danou akci s partnerkou, barvu košile korigujte s jejími šaty.

2

Čistá anebo se vzorem? Vzoru na košilích se celkem bojíme, a proto raději saháme po jednobarevné košili bez vzoru. Je to prostě jistota. Vzory se obvykle těžko kombinují s ostatními částmi obleku (sako, kalhoty, vesta, kravata). Přesto se nebojte a zkuste tenký proužek anebo kostku, jsou v posledních několika letech velice oblíbené.

3

Styl košile vyberte podle toho, jakou máte postavu, a také podle toho, co máte rádi. Jestliže chcete mít košili nezastrčenou do kalhot, mělo by jít o kratší a v pase zúženou košili.

4

Výběr košile podle látky. Ty nejlepší košile jsou čistě bavlněné. Polyester nikdy nevěstí nic dobrého. Košile zkoušejte i na omak, jestli je vám příjemná. Vaše tělo potřebuje v košili dýchat. V létě by měly být košile z lehčího a jemnějšího materiálu, v zimě si můžete dovolit hrubší a robustní texturu. Ty nejlepší košile jsou samozřejmě hedvábné, nicméně takovéto košile jsou samozřejmě i velice drahé.

5

Při výběru košile si všímejte, jak je ušitá. Rozhodně si neberte takovou, z níž trčí nitě. Knoflíky a dírky by měly sedět. Všímejte si i knoflíků, které by měly být ideálně perleťové anebo kostěné (u těch nejlepších košil pro výjimečné okamžiky). Skutečně kvalitní košile mají dvojité prošití. Švy u košil by neměly být křivě, a také by neměly nikde vystupovat.

6

Velikost košile. Košile má dvojí číslování, jedno představuje obvod krku a druhé délku rukávu. Rukáv by měl správně přesahovat 1 cm okraj rukávu saka. Všeobecně platí pravidlo, že čím formálnější košile, tím delší rukáv. Okolo krku byste měli mít přiměřený prostor, a proto vybírejte takovou, do níž jste po zapnutí schopni vložit 2 – 3 prsty.

7

Košile vám musí dobře sedět. Košili si zkoušejte, protože vám musí dobře padnout. Když si košili oblečete, zkuste ohnout ruce, i přes ohnutí by rukávy měly sahat až k zápěstí. Manžety by neměly řezat a vy byste tudy po jejich zapnutí neměli protáhnout ruku. Na hrudníku byste po zapnutí neměli mít mezi jednotlivými knoflíky mezeru. Je nutné, aby knoflíky byly pěkně rovně v jedné linii. Nepřijatelný je i oblouk. Při zkoušení košile zvedněte ruce nad hlavu, košile by měla zůstat zapravená v kalhotách, ale zároveň by vás neměla nikde tahat. Všímejte si při ohnutí, zda vás netahá přes ramena. Všechny knoflíky musí bezpečně sedět ve svých dírkách a nesmí se samovolně rozepínat, zároveň nesmí být ani příliš složité je zapnout. V košili se musíte cítit volně a svobodně, nesmí omezovat váš pohyb.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybírat oblek
Oblek v dnešní době představuje již nedílnou součást pánského šatníku. Mnohde oblek patří ke klasickému dress codu moderního a úspěšného muže, můžeme…
Jak vybrat cestovní pojištění
Jak vybrat cestovní pojištění | rady a tipy. Léto se blíží a s ním i cestování. Pokud jedete do zahraničí, možná zvažujete cestovní pojištění. V dnešn…
Jak nanést hrubou omítku I návod
Jak nanést hrubou omítku | návod. Při renovaci bytu či domu nás skoro vždy trápí napnutý rozpočet. Ne každý si může dovolit najmout stavební firmu, kt…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.