Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat plastová okna | rady

Jak vybrat plastová okna | rady. Plastová okna se stala fenoménem doby. Na našem trhu působí stovky firem nabízejících plastová okna. Jak však mezi nimi vybrat tu správnou? Je spousta faktorů, které vás ovlivní při výběru dodavatelské firmy. Na které si dávat pozor a které při výběru upřednostnit vám poradí následující řádky.

1

Počet komor

Stále slýcháváte, že na našem trhu jsou k dispozici pětikomorová, šestikomorová dokonce i sedmikomorová okna? Málokdo však ví, co si pod tímto pojmem vlastně představit. Samotný rám oken představuje jejich významnou část. Rám oken ovlivňuje jejich tepelnou izolaci, případně rosení skla nebo zvukovou izolaci. Ke zvýšení kvalit oken přispívají dutinové systémy rámu – neboli komory. Neplatí pravidlo, že čím více komor, tím méně hluku, více tepla a méně rosení na skleněné části okna. V našich podmínkách je plně dostačující pěti komorový systém. Vícekomorové systémy v našich podmínkách nevyužijete v plné míře, spíše více zaplatíte.

2

Plastové profily

Profily oken netvoří pouze komory, ale především materiál, ze kterých jsou profily vyrobeny. Při výběru profilů dbejte na tradici a použité materiály při jejich výrobě. Doporučujeme profily německých značek. Zde je osvědčena tradice a kvalita těchto profilů. U polských profilů buďte obezřetní, často jsou při jejich výrobě používány méně kvalitní materiály, které se následným užíváním oken a výkyvy venkovních teplot neosvědčují. Tyto profily bývají nezřídka vyrobeny z méně kvalitních plastů a účinností slunečního záření a vnějších vlivů dochází k sešlosti barvy a zvýraznění barevné nerovnováhy plastu.

3

Zasklení

Při výběru druhu zasklení buďte rovněž obezřetní. Okno není tvořeno pouze plastovým profilem – rámem a křídlem, ale jeho podstatnou část tvoří sklo. Sklo bývá často tvořeno z izolačního dvojskla, mezi nímž je měkké pokovení, které bývá plastové nebo hliníkové. Prostor mezi skly bývá vyplněn směsí vzduchu a argonu. Všechny výše uvedené faktory ovlivňují tepelné a izolační vlastnosti. Při výběru oken dbejte také na kvalitní výběr nejen plastových profilů, ale také skla, meziskelního ráměčku a meziskelní plynové výplně.

4

Kování

Kování tvoří samotný základ oken. Právě s pomocí kování ovládáte všechny funkce okna – otevírání, sklápění a uzavírání oken. Vybírejte vysoce kvalitní a odolné materiály, ze kterých bude kování vyrobeno. Pamatujte, že okna jsou investicí na celá desetiletí.

5

Těsnění

Nabídka firem je velice obsáhlá, můžete si vybrat z široké škály barev a materiálů, ze kterých budou vaše okna vyrobena. Oblíbenou barvou těsnění, které zajišťuje přechod mezi okenním rámem a sklem, je barva šedá, která působí při bílých profilech velmi nenápadně. Dávejte pozor, aby těsnění na vašich oknech nebylo vyrobeno z pryže, která velmi rychle stárne a málo odolává vnějším vlivům a stárnutí. Těsnění by mělo být vyrobeno z materiálu, který je velmi odolný vůči okolním (zejména povětrnostním) vlivům a stárnutí. Okna vytváří celkový ráz stavby. Vyplňují a dotváří interiér. Jejich výběr není radno podceňovat. Jedná se o dlouhodobou investici, mnohdy na celá desetiletí. V dnešní době musí okna splňovat mnohem více požadavků a kritérií. Zejména se jedná o úsporu energie, dekorační vlastnosti, zvukovou izolaci a zabezpečení nemovitosti. Všechna tato kritéria berte při výběru oken v potaz a řiďte se jimi.

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat plovoucí podlahu
Plovoucí podlahy jsou v dnešní době zcela běžnou součástí vybavení domácností. Podlaha dotváří celkový vzhled a atmosféru interiéru. Pořízení plovoucí…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.