Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat sněžnice | rady

Jak vybrat sněžnice | rady . Sněžnice vám umožní snadný pohyb po hlubokém sněhu. Sněžnice je vhodné užít tam, kde je běžná chůze obtížná a náročná. Podle čeho sněžnice vybírat?

1

Sněžnice vybírejte podle toho, jak často a jak dlouho je máte v plánu užívat. Budete je používat každý den, jen o víkendech anebo pouze výjimečně? A co se sněžnicemi máte v plánu dělat – běhat, stoupat, zdolávat anebo se jen procházet? Podle odpovědí se pak rozhodněte pro sněžnice rekreačně-chodecké, turistické, horské anebo běžecké.

2

Sněžnice si také volte podle toho, v jakém terénu se s nimi máte v plánu pohybovat (prašan, zledovatělý povrch a podobně). Čím náročnější terén, tím více propracované sněžnice potřebujete.

3

Nezapomeňte si také zvolit správnou velikost (délku) sněžnic. Kratší a užší sněžnice jsou vhodné do kopců. Vícebodové a ozubené sněžnice s uchycením špičky i paty si pořiďte na ledový a strmý povrch. Délku sněžnic ovlivňuje také hloubka sněhu.

4

Sněžnice vybírejte také podle jejich tvaru, na výběr máte medvědí tlapu, zelenou horu, bobří ocas, cross-country a odžibwajskou sněžnici. Každý tvar představuje výhodu do určitého terénu. Medvědí tlapa je ideální do prašanu. Zelená hora zabraňuje klouzání a umožňuje snadné ovládání. Bobří ocas drží stopu a brzdí skluz. Cross-country jsou klasické sněžnice ideální pro pohyb v otevřené krajině. Odžibwajská sněžnice je tvarována tak, aby vám umožnila rychlý pohyb rovnou krajinou a zároveň zabránila klouzání.

5

Při výběru sněžnic si důkladně prohlédněte vázání. Je to to nejdražší, co na sněžnicích naleznete. Vázání musí být stabilní, pevné, lehké a takové, které umožňuje i běh. Volné vázání je vhodné do hlubokého sněhu a na strmé svahy, kde však nemusíte zdolávat překážky. Pevné vázání je ideální na zdolávání překážek. Kromě těchto dvou existuje i takové vázání, které vás omezuje pouze v určitém pohybu. Vázání TSL je již pro skutečné profíky, bota je uchycena ke sněžnicím s pomocí os. Jde o jednoduchý, ale velice efektivní princip. Toto vázání však vyžaduje i speciální obuv. Výhodou je přirozená chůze, minimální váha vázání a skvělé ovládání sněžnic.

6

Typ a velikost sněžnic vybírejte podle celkového zatížení (tedy vaší váhy + váhy bagáže). Čím větší zátěž, tím je zapotřebí mít na noze větší sněžnice. Všeobecně se udává, že na 1 kilogram váhy náleží plocha o velikosti 15 cm2. Dejte pozor také na nosnost sněžnic. Zajímat by vás mohla i jejich samotná váha.

7

Sněžnice volte i podle materiálu, z nichž jsou vyrobeny. Na výběr máte sněžnice dřevěné, duralové anebo plastové, přičemž ty plastové sněžnice jsou nejlehčí.

8

Při nákupu sněžnic nezapomeňte na ozubení. Na výběr máte přední, zadní, spodní a boční. Zde záleží pouze na vás, co vám vyhovuje více, a pak také na samotné sněžnici a jejím provedení. Ozubení sněžnice pomáhá v záběru pohybu a zároveň omezuje i boční sjíždění a podkluzování.

9

Všímejte si i doplňků, které jsou ke sněžnicím přidávány (hůlky, návleky, batohy na sněžnice).

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat inline brusle | rady
Jak vybrat inline brusle | rady. Přibývá výrobců inline bruslí a také typů kolečkových bruslí pro různé styly jízdy. Vyznat se v nabídce inline bruslí…
Jak poznat Beskydy | tipy
Jak poznat Beskydy | tipy. Poznat moravské Beskydy by asi mělo patřit k všeobecnému vzdělání. Nebo ke vzdělání vlasteneckému? Dovolená v Beskydech nes…
Jak si užít Vánoce na horách | rady
Jak si užít Vánoce na horách | rady. Prožít Vánoce někde jinde než doma, je jistě romantické, ale rozhodnutí nebývá tak lehké. Zvláště, když jsme vždy…
Jak vybrat kvalitní spacák | rady
Jak vybrat kvalitní spacák | rady. Dobrý spacák je základ kvalitního spaní. Nekvalitní spacák může pobyt v přírodě značně znepříjemnit, proto spací py…
Jak vybrat délku lyží | tipy
Jak vybrat délku lyží | tipy. Abyste si své lyžování užili, je zapotřebí, aby vaše lyže byly adekvátně dlouhé. Délka lyží podmiňuje rychlost, komfort…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.