Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat správné in-line brusle pro začátečníka?

14. Únor 2023
Jak vybrat správné in-line brusle pro začátečníka?

In-line bruslení se stalo oblíbeným sportem všech věkových kategorií. Nejprve je třeba vybrat správně brusle, které se budou hodit pro konkrétního uživatele. Přinášíme vám tedy článek s nejzákladnějšími radami.

1

Na začátku je třeba si ujasnit, jak intenzivně a pravidelně se budete jízdě na bruslích věnovat. Nemá cenu si kupovat špičkové brusle, když hodláte jezdit pouze párkrát do měsíce. Pokud si tedy stále nejste jistí, jestli se budete ježdění aktivně věnovat, porozhlídněte se raději po nějakém základním modelu.

2

Jednotlivé modely in-line bruslí se řadí do 4 základních skupin: - fitness = brusle určené pro klasické bruslení na vhodných cestách, nejvhodnější pro začátečníky - speedskating = brusle určené pro rychlobruslení, mají 5 koleček, pro začátečníky nevhodné - aggressive = brusle určené pro hrubší zacházení (skoky, U-rampy, zábradlí) - hokej = brusle určené pro in-line hokej, velmi podobné bruslím na lední hokej - nordic skating = brusle určené na extrémní ježdění v přírodě po nezpěvněných cestách.

3

V tomto článku, který je určený právě pro začátečníky, se tedy budeme věnovat fitness bruslím. Tyto brusle jsou velmi lehké a pohodlné. Splňují optimální poměr mezi ovladatelností a rychlostí. Mívají větší kolečka, určené na nerovnosti na cestě a pro lehčí a rychlejší bruslení.

4

Každá in-line brusle se skládá z několika základních částí: - bota - rám (šasí, frame) - kolečka - ložiska

5

Boty mají mnoho rozdílů u jednotlivých typů bruslí. Rozdělují se na boty s pevným, měkkým a různým skeletem. Spodní část boty bývá ve špičce a nártu z textilních materiálů. Vrchní část je plastová. Utažení brusle je zajištěno buď tkaničkou nebo přezkou. Některé brusle mají i kombinaci tkaničky a přezky, což bývá nejkvalitnější. Vnitřek boty může být z materiálů, který se přesně vytvaruje na vaši nohu - proto by se neměly nikomu půjčovat.

6

Fitness brusle mívají lehčí a vyšší rám z plastového materiálu - hliníkový je pro fitness brusle téměř zbytečný a také drahý.

7

Kolečka se dělí podle velikosti, tloušťky a tvrdosti. Velká kolečka jsou obecně rychlejší (menší valivý odpor) a lépe překonávají drobné nerovnosti na cestě. Mála kolečka vám zajistí stabilnější postoj na úkor rychlosti. Tvrdá kolečka jsou rychlejší a méně pohodlná, měkká naopak pohodlnější a pomalejší. Tvrdost koleček se pohybuje od 0 - nejměkčí do 100 - nejtvrdší. Velikost pak zhruba od 40 mm do 84 mm.

8

Kvalita ložisek je pro jízdu velmi důležitá. Nepřesně zpracovaná ložiska se rychleji zanesou nečistotou, hůř se otáčejí a rychle se tak zničí. Kvalitní (přesněji zpracovaná) ložiska se otáčejí lehce a jsou dobře utěsněná. Označení ložisek je standardně ABEC 1 až ABEC 7.

9

Cena bruslí téměř vždy odpovídá jejich kvalitě. Pokud chcete bruslit často (alespoň) jednou týdně, rozhodně na bruslích nešetřete. Pokud si chcete bruslení jen vyzkoušet, nebo si zajezdit párkrát za rok, budou vám stačit i levnější brusle. Pozor si dávejte na extrémně levné brusle z hypermarketů, jejich kvalita je opravdu mizerná.

Tipy

Pro začátečníka jsou vhodnější: - měkčí kolečka, zaručují totiž pohodlnější jízdu, rychleji se ale sjedou - velikost koleček max. 80 mm, čím větší, tím rychlejší a tedy i větší možnost pádu - ložiska čím vyšší číslo, tím kvalitnější ložiska, průměr je ABEC 5, lepší jsou ABEC 7

Klíčová slova: brusle inline in-line bruslení nákup
Autor: lennka
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na nordic walking | rady
Jak na nordic walking | rady
Jak na nordic walking | rady. Nordic walking k nám přišel ze severu, a tak se jí proto u nás někdy říká i Severská chůze. Proč její obliba narůstá? Je…
Jak vybrat karimatku | tipy
Jak vybrat karimatku | tipy
Jak vybrat karimatku | tipy. Je skvělé mít kvalitní spacák, ale bez dobré izolace od země vám hrozí nepohodlí a navlhnutí spacáku, což by mohlo být ve…
Jak vybrat inline brusle | rady
Jak vybrat inline brusle | rady
Jak vybrat inline brusle | rady. Přibývá výrobců inline bruslí a také typů kolečkových bruslí pro různé styly jízdy. Vyznat se v nabídce inline bruslí…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.