Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat sprchový kout

17. Prosinec 2019

Koupelna je místem pro odpočinek a relaxaci. Proto by měla plnit svou funkci co nejlépe a působit harmonicky. Rozhodli jste se, že jejím hlavním prvkem bude sprchový kout? Poradíme vám, podle jakých parametrů se rozhodovat a zvolit ten nejvhodnější pro vás.

Jste již pevně rozhodnutí, že si nechcete pořídit do koupelny vanu? Může to být hned ze dvou důvodů - obvykle proto, že se vám do koupelny prostě nevejde a nebo jste zkrátka zastánci praktičtějšího řešení. 

Sprchové kouty jsou praktické hned z několika důvodů

 1. Nabídka sprchových koutů se pohybuje v různých cenových relacích a mnoho z nich je nich je opravdu cenově dostupných.

 2. V koupelně zaberou v porovnání s vanou opravdu jen minimum místa. Jsou ideálním řešením do menších koupelen, kde zvažujete využití každého centimetru místa. 

Typy konstrukce sprchových koutů

 1. Bezrámová konstrukce

Moderní kout je tvořen pouze bezpečnostními skly a panty. Nerušeně tak dotváří celek koupelny. U tohoto typu koutů je nutné dbát na kvalitu podpůrných prvků, které zaručují silnou stabilitu. Jde o kování, úchyty a rozpěry. Možnou nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady, dnes už lze ale pořídit i tuto variantu v rozumné cenové relaci. 

 1. Polorámová konstrukce

Jde také o moderní variantu. Je opatřena rámem, chybí však svislé rámové profily. To je také důvod, proč vynikne lépe samotná výplň sprchového koutu a ten tak působí celkově elegantněji.

 1. Rámy, které jsou zasazeny do obvodové konstrukce

Jsou typické svým zasazením výplně do rámu a jsou také nejrozšířenější variantou. Jejich nespornou výhodou je velká stabilita, díky tomu snesou i časté nešetrné zacházení. Jsou vhodné do koupelen, kde lze očekávat častější používání (například sauny, sportovní šatny a podobně).

 

 

Druhy výplně sprchového koutu

 1. Skleněná výplň

Je tvořena bezpečnostním sklem a velkou výhodou je jeho nenáročná údržba. Můžete vybírat z matných i čirých skel. Pokud počítáte s tím, že se v koupelně může sejít v jednu chvíli více osob, zvolte kvůli soukromí při sprchování raději sklo se vzorem. Skleněná výplň je vybírána u hliníkových nebo kovových rámů.

 1. Plastová výplň - polystyrol

Tento druh výplně je používán u koutů s plastovým rámem. Výhodou plastové výplně je:

 • nižší pořizovací cena, 

 • neprůhlednost,

 • nenáchylnost k poškrábání.

Většina výplní má matné nebo vzorované provedení, proto nejsou škrábance nebo usazeniny vodního kamene tak patrné. Volte raději plast silnější, ten tenkostěnný nemá dlouhou životnost.

Sprchové dveře a varianty jejich otevírání

 1. Posuvné otvírání 

Volíme jej u menších koupelen. Výhodou tohoto systému je, že nedochází ke stékání vody na zem. Nevýhodou pojezdů je ztížená náročnost čištění. Pojezdy mohou být časem opotřebovány a následně může docházet až ke zadrhávání. Sprchové dveře musí dokonale těsnit a je vhodné, aby byly doplněny systémem AntiBlock, který zaručí tiché otevírání a zavíraní.

 1. Zalamovací otevírání

Je vhodné opět pro menší koupelny. Je nutné zvolit větší hloubku sprchového koutu. Výhodou je, že voda zůstává uvnitř sprchovací zóny a zalamovací dveře také dobře izolují.

 1. Pantové, otočné otevírání

Hodí se do větší koupelny, protože dveře se otevírají směrem ven. Abyste zabránili vodě stékající na podlahu, opatřete si dveře s odtokovou lištou. Panty musí být ideálně celomosazné s kvalitním chromováním. Dveře s pantovým zavíráním jsou určitě méně náročné na údržbu. Ke všem plochám se při mytí dvířek dostanete docela jednoduše.

 1. Shrnovací otevírání

Tento typ otevírání najdeme u koutů s lamelovým systémem. Mezi výhody tohoto způsobu otevírání patří nízká pořizovací cena, odolnost, prostornost a možnost úpravy rozměrů.

Tvar a velikost sprchového koutu

Obecně logicky platí, že čím větší prostor sprchovací kout nabízí, tím vám v něm bude pohodlněji. Myslete i na to, že dovnitř budete chtít instalovat přísavné či napevno namontované poličky pro vaše sprchové gely, šampony a další potřeby. Ideální výška je v rozmezí 190 - 200 cm (pokud doma nemáte basketbalistu).

 1. Obdélníkové sprchové kouty

Tento tvar je vhodný do velkých koupelen, výhodou je komfort a luxusní prostor, který budete při sprchování mít. Standardní rozměr je 80x120 cm, ale výjimkou nejsou ani atypické rozměry.

 1. Čtvercové sprchové kouty

Ty uvítáte v menších koupelnách. Dostačující minimální rozměr u tohoto typu je 80x80 cm.

 1. Čtvrtkruhové sprchové kouty

Jsou prostorově nejúspornější variantou rohových koutů. Dostačující rozměr je 90x90 cm.

Sprchový kout nebo sprchový box?

Chcete mít s rekonstrukcí koupelny co nejméně starostí? Zvolte hotový sprchový box. Díky tomu můžete vypustit starosti s výběrem vaničky, zástěny, sprchové baterie, sprchového panelu a navíc budete mít jistotu perfektního těsnění po celém obvodu boxu. Výhodou jsou i nízké pořizovací náklady. Jediný problém, který toto řešení má, je že příliš nevyhovuje požadavkům na moderní design.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat vchodové dveře do domu
Všechno stárne a nejinak je tomu i u vchodových dveří do domu. Po čase přestanou zvládat plnit svou funkci, ať už kvůli špatným pantům, nebo ztrouchni…
Jak izolovat garáž | rady
Jak izolovat garáž | rady. V dnešní době jsou velmi populární betonové nebo plechové garáže. Ať už máte jednu z nich, nebo klasickou zděnou garáž, urč…