Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat telefon podle kvalitního fotoaparátu

07. Listopad 2018

Vybrat telefon v dobrém poměru cena – výkon dnes není v záplavě produktů a technických specifikací jednoduché. Především, pokud vám jde o kvalitní snímky. Zdaleka už se neobejdete pouze s číslemm, které označuje počet megapixelů, je třeba sledovat širší spektrum parametrů. Projděte si, co byste při výběru neměli minout.

1

Vyšší cena = vyšší kvalita

Tahle rovnice zdaleka neplatí u všeho. I mezi mobilními telefony lze sehnat dostupné modely s poměrně výkonným fotoaparátem. Fotomodul je nicméně poměrně drahou součástí chytrých telefonů a pokud chtějí výrobci ušetřit, je to právě tato část, která na to obvykle doplatí. Pokud se nespokojíte pouze s „dokumentačními“ snímky, ale chcete barevně vyvážené a dobře osvětlené fotky, na nejnižších cenových příčkách nepořídíte. V kategorii nad 7 000 korun už ale telefon s obstojným fotoaparátem seženete.

2

Clona

Jedním z důležitých technických parametrů je clona. U klasických fotoaparátů je pohyblivá, u mobilních ale nikoli, proto je třeba zkontrolovat, jakou clonou telefon disponuje. Clona jednoduše řečeno reguluje světlo, které dopadá na senzor fotoaparátu. V kombinaci s rychlostí uzávěrky tak ovlivňuje celkovou světelnost a detailnost snímků – čím nižší clonové číslo, tím více světla na senzor projde. Mobilní fotoaparáty s opravdu dobrou světelností mají obvykle clonu okolo f/1.9, f/1.8, f/1.7, jedná se především o telefony Samsung.

3

Ostření

Všechny mobilní telefony mají obvykle automatické ostření, uživatel se proto o tuto část nemusí vůbec starat. Existují tři typy ostření:

  • kontrastní automatické ostření
  • laserové kontrastní automatické ostření
  • fázové automatické ostření

Nedá se obecně říct, že by jeden způsob ostření byl lepší než jiný. Každý funguje na jiném principu, a je proto vhodný pro jiný účel. Fázové automatické ostření je ze zmiňovaných typů tím nejrychlejším a u telefonů momentálně považovaným za nejvhodnější, protože právě tento parametr u focení mobilem uživatelé vyhledávají. Naopak kontrastní automatické ostření není kvůli pomalejšímu procesu vhodné pro focení pohybu nebo obecně pro focení v rychlosti. Ostřící systém sleduje několik parametrů zároveň a vyhodnocování nejlepší polohy pro zamknutí ostření tak trvá déle. Laserový kontrastní systém urychluje běžné kontrastní ostření laserovým paprskem, který se odráží od foceného předmětu a celý proces usnadňuje a tím pádem do určité míry urychluje.

4

Optická stabilizace obrazu

U optické stabilizace obrazu se jedná především o odstranění vlivu třesu rukou a podobných vnějších aspektů. Díky tomu může mít fotoaparát déle otevřenou uzávěrku, a pracovat tak s větším množstvím světla. Jde o velmi užitečný bonus, který vám zajistí lepší snímky v pohybu i v šeru a také umožní natočit stabilnější videa.

5

Co největší rozlišení

Jak už jsme zmínili v úvodu, rozlišení už není všechno. Je samozřejmě dobré jeho hodnotu sledovat, ale také si uvědomit, že jej ovlivňuje více věcí. Některé levné telefony mohou mít například velké rozlišení, které je ale upravené softwarově, což se na výsledné kvalitě obrazu samozřejmě podepíše. Výrobce musí především najít správný balanc u velikosti čipu. Ten by neměl být příliš malý, protože to se pak odráží na velikosti samotných pixelů, jež nepojmou tolik světla.

6

Ukázkové fotky

Jakmile máte vybrané finalisty, mezi nimiž se rozhodujete, mohou vám jako poslední kritérium posloužit ukázkové fotografie z konkrétních fotoaparátů, které najdete na internetu. Je samozřejmě třeba se dívat po důvěryhodných zdrojích, abyste měli jistotu, že obrázky opravdu pocházejí z daného fotoaparátu. I v takovém případě ale tuto metodu berte s rezervou: Fotografie mohou při nahrávání na web projít kompresí, změní se jejich rozlišení nebo je jejich autoři mohou dodatečně upravit. Díky porovnání snímků nicméně můžete získáte alespoň přibližný dojem a uvidíte, co vlastně spojení všech výše zmíněných parametrů znamená ve skutečnosti.

Pavel Reichmann (neověřeno) | St, 07/24/2019 - 23:35

No, já bych se při výběru teda určitě soustředil i na jiné věci, než jen na fotoaparát. Důležitá je například i výdrž baterie. Já právě při výběru udělal tu chybu, že jsem se na kapacitu baterie nedíval a díky tomu mi teď telefon vydrží sotva půl dne. Ještě štěstí, že existují powerbanky. Bohužel je to ale jen další věc, kterou člověk musí nosit s sebou.

Dalin (neověřeno) | Po, 02/11/2019 - 15:32

Osobně mám doma jeden iPhone, ale za ty peníze nevím no. Sám bych si ho nekoupil, mám jej manželka. Nedávno jsem hledal něco co suprově fotí za normální cenu a vybral jsem Huawei P20 Pro. Tenhle foun doporučují snad všude, ji na mé oblíbené stránce - https://www.testado.cz/nejlepsi-fotomobily/. Má prostě samé klady, akorát to není prostě ajfoun :)

Ivoš Duben (neověřeno) | Čt, 01/31/2019 - 22:26

Co se týče fotoaparátů, tak v tomto ohledu podle mého názoru stále vedou iphony. Měl jsem 5 a ta v té době fotila výborně. Teď mám 7 a ten také fotí skvěle. Mám doma i zrcadlovku, ale zjistil jsem, že stejně většinu fotek fotím na telefon, protože ta kvalita z něj se podle mého té zrcadlovce většinou dokáže vyrovnat (samozřejmě ale ne vždy)

Další zajímavé články

Tyčový vysavač je dobrou alternativou ke klasickému vysavači, kdy jsou všechny části integrované do jednoho celistvého těla. V případě aku modelu se m…
Pokud jsme se rozhodli pro inhalování s pomocí inhalátoru, který dokáže léčebné prostředky rozpustit v mlžinu určenou pro dýchání lépe než při domácím…
Chytré telefony dnes již nahradily většinu ostatních telefonů a staly se součástí života mnohých z nás. Na českém trhu dominují chytré telefony s oper…
Domácí chleba přináší mnoho výhod, vyjde vás mnohem levněji, než ten kupovaný, a také víte, z čeho je upečený. V domácí pekárně však nemusíte péct pou…