Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat tepelné čerpadlo do starého domu?

20. Září 2023
Jak vybrat tepelné čerpadlo do starého domu?

Tepelné čerpadlo se pomalu ale jistě stává běžnou součástí mnoha rodinných domů. Věděli jste však, že je před koupí potřebné zvážit několik skutečností, k nimž patří i to, jak je starý dům, do něhož tepelné čerpadlo umístíte? Energetická náročnost se velmi často u nových a starých budov výrazně liší.

Vytápění starého domu tepelným čerpadlem

Pokud chcete tepelné čerpadlo použít k vytápění starého domu, je to samozřejmě možné. Protože však může mít starý dům různá technická omezení, je dobré se před samotným nákupem patřičně poradit. Konzultace s odborníkem, který je nezávislý a úskalí starých domů a jejich vytápění tepelným čerpadlem dobře zná, vám může velmi pomoci. Především vám doporučí tepelná čerpadla s ohledem na vaši konkrétní situaci a nemovitost.

Typy tepelných čerpadel a jejich vhodnost pro starý dům

Volit můžete tepelné čerpadlo vzduch – vzduch, vzduch – voda, země – voda atd. Výběr tepelného čerpadla pro starý dům je obdobný jako pro novostavby, ovšem důležité je, aby byly v pořádku stávající rozvody.

Jestliže má váš dům vyšší tepelné ztráty, budete potřebovat vysokoteplotní čerpadlo, aby do otopné soustavy dodávalo teplejší vodu. Tak bude schopné pokrýt větší ztráty. Dobré je samozřejmě zamyslet se i nad specifickými potřebami nejen vytápění, ale i chlazení, jež tepelná čerpadla umožňují.

  • Nejčastěji voleným typem v zastavěných lokalitách je tepelné čerpadlo vzduch – voda, a to pro nejjednodušší instalaci a nižší nákladnost. Odebírá teplo z venkovního vzduchu a využívá jej pro ohřev vody v topném systému.

  • Typ země – voda potřebuje pro svou funkci hlubinný vrt, kvůli němuž se může počáteční investice poměrně navýšit. Zároveň je dobré vědět, že není možné vrtat všude. V každém případě je tento typ stabilnější, tišší a váš pozemek nebude nic ošklivit.

  • Systém voda – voda odebírá teplo ze spodní vody a je u nás používán nejméně.

Jak určit správný výkon tepelného čerpadla?

Pro výpočet výkonu tepelného čerpadla můžete použít jednoduchou a rychlou kalkulačku ZDARMA na tepelka.cz. Rádi a ochotně vám zde poradí s ohledem na vaše potřeby a skutečnou situaci.

Tepelné čerpadlo ušetří finance za vytápění i vám. Investujte do něj co nejdříve a začněte topit levněji i vy.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.