Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat trampolínu s ochrannou sítí | rady

Jak vybrat trampolínu s ochrannou sítí

Jak vybrat trampolínu s ochrannou sítí | rady. Pokud plánujete koupi trampolíny s ochrannou sítí, pak nepodceňujte důležitá kritéria při jejím samotném výběru. Mezi rozhodující faktory při koupi trampolíny řadíme především bezpečnost, kvalitu použitých materiálů, v samotném závěru pak velikost a cenu trampolíny. Následující řádky vám s výběrem trampolíny na zahradu pomohou.

1

Při výběru trampolíny bezpečnost především

Při výběru trampolíny se neřiďte v první řadě cenou. Levnější výrobky od neprověřených prodejců ve většině případů nesplňují požadovaná bezpečnostní kritéria. Varování časopisu dTest o výskytu nebezpečného modelu trampolíny na českém trhu. Bezpečné užívání trampolín závisí na celé řadě doplňků a kvalitě jejich zpracování. Mezi bezpečnostní prvky řadíme kryt pružin na trampolínu, ochrannou síť trampolíny a kotvící šrouby do země. Kryt pružin by měl být vyroben z vysoce kvalitního a odolného materiálu proti venkovním vlivům a plísním. Měl by mít odpovídající šířku, aby zakryl pružiny po celé jejich šířce (jako optimum se uvádí šířka 33 cm) a zároveň by měl být dostatečně vypolstrován, aby pády na pružiny nebyly bolestivé. Kryt pružin by se při řádění na trampolíně neměl odkrývat. Ochranná síť na trampolínu musí být pevná a odolná. Nejvhodnějším řešením je, aby ochranná síť byla navlečena na tyče ochranné konstrukce přímo pomocí rukávů. Tyče ochranné konstrukce by měly být ve vrchní části vypolstrovány pomocí polystyrenového krytu. Dále by tyče měly dosahovat až na zem, nikoliv pouze do 1/3 délky nosné konstrukce trampolíny. Ochranná síť trampolíny by měla být natažena za ochrannými tyčemi – venkem, nikoliv zevnitř a měla by být ukotvena ke konstrukci trampolíny po celé délce nosné konstrukce (alespoň na třech místech) pomocí bezpečnostních klipů. Důležitá je rovněž odolnost rukávů ochranné sítě vůči povětrnostním vlivům, které by měly být opět vyrobeny z vysoce odolného PVC nikoliv z levných náhradních materiálů. Standardně se doporučuje při rozměrech trampolíny 3,66 m použít 6 tyčí ochranné konstrukce. Sám jsem zakoupil trampolínu, která má celkem 8 tyčí ochranné konstrukce, rozteč mezi tyčemi je tak menší a bezpečnost vyšší, síť je schopna zadržet větší nárazy. Kotvící šrouby trampolíny do země jsou ideální, pokud máte strach, že by vám trampolínu mohl odnést silný vítr. Speciální kotvící šrouby umožňují fixaci trampolíny proti silnému větru.

2

Hleďte na kvalita použitých materiálů

Z hlediska stability je důležité, aby nosná konstrukce trampolíny byla vyrobena z vysoce odolné galvanizované oceli. Při výběru se podívejte na kvalitu provedení jednotlivých svárů. Ochranné prvky jako kryt pružin, ochranná síť apod. by měly být vyrobeny z vysoce kvalitního PVC odolného především vůči UV záření. Zajímejte se o gramáž a typ použitého PVC. Je zcela běžnou praxí, že kryt pružin či návleky bezpečnostní sítě během dvou sezón zdegradují natolik, že jejich využití je nadále nemožné. Uvědomte si, že cena příslušenství není nízká. Cena ochranné sítě se pohybuje okolo 2 000–2 500 Kč, kryt pružin začíná na 1 000 Kč. Dokupování příslušenství k trampolíně vám může provoz trampolíny značně prodražit.

3

Velikost trampolíny: Jak velkou trampolínu nejlépe vybrat?

Trampolíny se vyrábí v různých velikostech. Optimální velikost představují trampolíny o průměru 4,3 m. Z vlastní zkušenosti tento rozměr doporučuji, neboť poskytuje dostatečný prostor pro řádění více dětí i dospělých najednou. Trampolíny o menších rozměrech, zejména trampolíny o rozměrech menších než 3 m, neposkytují dostatečný prostor. Zvyšuje se tak riziko úrazu při možných kolizích. U malých trampolín o rozměrech méně než dva metry nemůžete očekávat klasické skákaní na trampolíně, ale pouze mírné poskakování. Tyto malinké trampolíny jsou vhodné pro děti max. do dvou let, ale s přibývajícím věkem přestane i takto malé dítě omezený prostor a pohupování bavit. Buďte opatrní, v jakých jednotkách je velikost trampolíny s ochrannou sítí uváděna. Někdy může být rozměr trampolíny uveden ve stopách, pak je jedna stopa ft = 0,3048 m. Vždy si od výrobce vyžádejte přesné rozměry. Pamatujte, že rozměry trampolíny zahrnují celkový průměr skákací plochy. Nezapomeňte od tohoto údaje odečíst plochu, kterou zaberou pružiny a jejich kryt. Např. uvádí-li výrobce velikost trampolíny 4,3 m, velikost pružin a krytu je 33 cm, velikost skákací plochy je tak 3,97 m.

4

Čtyřnohá nebo šestinohá trampolína?

Stabilita je u čtyřnohých tak šestinohých trampolín stejná. Čtyřnohé trampolíny přeci jen mají určitou výhodu. Čtyřnohé trampolíny mají rozteč nohou dostatečně širokou pro instalaci 8 tyčí ochranné konstrukce. Můžeme tedy disponovat ochrannou sítí, u které je rozteč jednoho pole ochranné sítě cca půl metru. U šestinohých trampolín je rozteč nohou málo široká a umožnuje instalaci pouze 6 tyčí ochranné konstrukce. Rozteč jednoho pole ochranné sítě je tak znatelně větší, čímž snižujeme sílu nárazů, které je schopna síť zadržet.

5

Barva a příslušenství k trampolíně

Jistě jste si všimli, že trampolíny jsou vyráběny převážně v kombinaci barev černé a modré. Je to dáno tím, že pigmenty těchto barev jsou více odolné vůči UV záření. U trampolín se předpokládá především venkovní užití, výběr barev se stálým pigmentem je nutností. Při koupi trampolíny se zajímejte také o dostupnost a cenu náhradních dílů a příslušenství k trampolíně. Výrobce by měl být schopen vám garantovat jejich dostupnost. Mezi náhradní díly řadíme například pružiny. Každá trampolína má jiný systém uchycení a jiný počet pružin. Pro trampolínu o rozměrech 4,3 m je ideální počet pružin v rozmezí 88 - 96. K trampolíně můžete zakoupit celou řadu příslušenství. Zejména schůdky (ty jsou pro malé děti nezbytné), které by měly mít dostatečný počet příček (alespoň 3), kapsa na obuv, kotvící šrouby, plachta na zazimování, plachta proti dešti aj. U koupě příslušenství dbejte především na kompatibilitu doplňků. Vše byste měli kupovat pouze od jednoho výrobce, jinak hrozí, že vám zakoupené příslušenství nebude na trampolínu pasovat.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si užít sportování s dítětem?
Jak si užít sportování s dítětem?
Jak si užít sportování s dítětem? Ať už máte dítko naprosto maličké, batolátko, předškoláka nebo školou povinného rošťáka, vždy s nimi můžet…
Jak vybrat pařeniště na zahradu | rady
Jak vybrat pařeniště na zahradu | rady
Jak vybrat pařeniště na zahradu | rady. Pařeniště zahrádkáři pořizují rovnou ze dvou důvodů. Prvním důvodem je urychlení růstu rostlinek z jara, tím d…
Jak vybrat remosku | tipy
Jak vybrat remosku | tipy
Jak vybrat remosku | tipy. Víte, že remoska je českým vynálezem? Tyto pečící trouby se staly fenoménem české kuchyně pro své vlastnosti, kterými jsou…
Jak zazimovat levanduli
Jak zazimovat levanduli
Jak zazimovat levanduli | rady a tipy. Levandule je trvalka, která na našich zahradách zdomácněla a její pěstování není náročné. Přesto bych…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.