Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat vhodnou pracovní čtyřkolku | rady

Jak vybrat vhodnou pracovní čtyřkolku | rady. Čtyřkolky jsou pro mnohé lidi stále synonymum jakéhosi „frajerství“ či „zbohatlictví“. Tento stručný návod se vám ovšem pokusí ukázat, že podobná spojení jsou v souvislosti s touto velmi užitečnou věcí značně nespravedlivá a neopodstatněná. Článek vám všem, co si rádi upravují v podstatě vše kolem domu, chaty, chalupy, zahrady nebo firmy ukáže, jak mohou být pracovní čtyřkolky (zkráceně označované také ATV (čtyřkolky ATV) – nebo-li all terrain vehicles) velmi vítaným pomocníkem při všech druzích práce. Ve stručném bodovém návodu Vám představíme čtyřkolky zn. Journeyman, jmenovitě pak několik typů pracovních čtyřkolek Gladiator, nejprodávanějších pracovních čtyřkolek v ČR.

1

Na začátek je dobré si vyjasnit několik zásadních otázek – na co budu pracovní čtyřkolku potřebovat, co od ní očekávám, kolik mě bude stát a budu mít zajištěný servis, díly a pracovní příslušenství? Nejčastější kritéria jsou rozumná cena vs. dostatečný výkon na pracovní nasazení vs. kvalita. V nabídce firmy Journeyman, lídra na trhu pracovních čtyřkolek, jsou pracovní čtyřkolky Gladiator, které tato kritéria jednoznačně splňují. Všechny modely Gladiator jsou samozřejmě vybaveny připojitelným 4x4 s možností 100% uzamčení předního diferenciálu, pohon mají zajištěn silným kardanem a všechny jsou samozřejmě s variátorem – tedy laicky automatem. Navíc všechny jsou vybaveny velmi silnou kardanovou redukcí do pomala (značeno písmenem „L“). V cenovém rozmezí 100 až 200 tisíc naleznete celkem 5 druhů čtyřkolek Gladiator o obsahu 500 až 800 ccm a 5 druhů nákladních čtyřkolek (čtyřkolky s volantem, označované také UTV – nebo-li universal terrain vehicles) Gladiator UTV v cenovém rozmezí 180 až 280 tisíc. Jak tedy vybrat tu správnou pro Vás?

2

Varianta první – mám chalupu, potřebuji si s vozíkem párkrát do roka dojet pro dřevo. Vhodný model – Gladiator 510 MLE. Jednoduchý, lehce ovladatelný stroj bez zbytečných pozlátek a moderních vymožeností, který beze zbytku naplňuje heslo „pracák do nepohody“. Jednoválcová pětistovka 4x4 s dostatkem kroutícího momentu, plněná karburátorem s minimem elektroniky. Dlouhodobě nejprodávanější pracovní čtyřkolka, na trhu již od roku 2007 a stále se díky svému bezkonkurenčnímu poměru cena/výkon/spolehlivost udržuje v popředí zájmu nových i stávajících čtyřkolkařů. Pořízení nezruinuje Vaší kapsu a odvede vše, co od pracovní čtyřkolky požadujete. V nabídce i prodloužená verze! Cena od 119.990,- vč. DPH!

3

Varianta druhá – mám farmu, jsem lesník, majitel úklidové firmy – potřebuji pravidelnou údržbu, zavážení zvěře v zimních měsících, uklízím veřejné i soukromé prostory. I zde lze bez všeho použít model 510, nicméně v nabídce Journeyman je modernizovaný model Gladiator X6 EFI. Koncovka EFI dává napovědět, že model je obohacen o špičkové vstřikování paliva BOSCH, číslo 6 v názvu zase napovídá, že je zde motor o obsahu 600 ccm. Tyto dvě zásadní změny přinášejí řádnou porci výkonu navíc, snižují spotřebu a EFI zajišťuje celoroční bezproblémové starty i v tuhých mrazech. Technika 4x4, robustní pevný rám a podvozek zajišťují podobně jako u modelu 510 stabilitu a výborné jízdní vlastnosti. Model X6 je, stejně jako ostatní modely Gladiator, plně vybaven pro těžkou práci, k dispozici je naviják, robustní nosiče i plně homologované tažné. Na Gladiatora můžete namontovat adaptéry na různé příslušenství, např. radlici, kartáčový zametač, sypač, vozík, brány, stahovač dřeva, stopovač a mnohé další...I u Gladiatora X6 je dostupná dlouhá verze, hlavně u dřevařů tolik oblíbená. Cena za plně vybavený stroj včetně ALU kol od 149.990,- vč. DPH!

4

Varianta třetí – cokoliv co bylo zmíněno výše, ale chci hlavně velký výkon, moderní design a velký stroj. Gladiator X8 EFI V-Twin. Dvouválcová čtyřkolka, která od roku 2012 doslova pobláznila čtyřkolkovou veřejnost a na světových trzích trhá i nyní rekordy v prodejnosti. Proč? Parametry tohoto stroje nadchnou každého znalce – extrémně výkonný 800 ccm motor s válci do V, 63 koní, 72 Nm kroutící moment, americké vstřikování DELPHI, špičkové stavitelné nitrogenové tlumiče….K tomu plná pracovní i hobby výbava. Kdo chtěl čtyřkolku s opravdu velkým výkonem, musel donedávna sáhnout hodně hluboko do kapsy. Díky modelu X8 se však i výkonný dvouválec dostal do kategorie, kde se dříve nacházely podstatně slabší jednoválcové stoje. Za cenu od 194.990,- vč. DPH dostanete pracovní čtyřkolku, která Vám zaručí, že vám již pravděpodobně nikdy nebude chybět výkon. Navíc díky svým úctyhodným rozměrům a váze se hodí i na opravdu těžkou práci do lesa či na stavbu. Díky svému modernímu a neotřelému designu vám navíc může dělat i parádního společníka po práci. Gladiator X8, nejprodávanější čtyřkolka ČR i SR od svého nástupu na trh, je nyní dostupná i ve verzi s EPS (posilovač řízení) a špičkovými kanadskými tlumiči ELKA. Výběr verzí je tedy hodně bohatý.

5

Varianta čtvrtá – nemám rád řidítka, chci volant. I toto vám Gladiator může splnit. Na to se však hodí úplně samostatná kapitola. Tuto kategorii, zvanou UTV, však stojí za to si třeba v budoucnu představit zcela samostatně. Každopádně veškeré potřebné informace o kategorii UTV/SSV naleznete na www.journeyman.cz.

6

A proč právě pracovní čtyřkolky Gladiator? Možná pro to vše, co bylo uvedeno. Možná také proto, že jsou na trhu mnoho let a staly se absolutní stálicí v kategorii prodej pracovních čtyřkolek. Možná také proto, že dovozce, firma Journeyman, je na trhu se čtyřkolkami více jak 16 let a má rozsáhlou distribuční a servisní síť v ČR i SR a své stroje do detailu zná. Možná také proto, že jsou na Gladiatory vždy dostupné a levné náhradní díly. Možná také proto, že jako jediné čtyřkolky na trhu mají stroje Gladiator nadstandardní 3-letou záruku a doživotní záruku na rám. Možná také proto, že ač jsou brány hlavně jako pracovní, každoročně dokazují svými úspěchy na závodních kolbištích, že to jsou i stroje na zábavu a sportovní vyžití. A možná také proto, že už z jejich jména je znát, že se nevzdávají a bojují vždy a za všech okolností se vším, co si na ně člověk vymyslí. Čtyřkolky Gladiator – dokáží to, co dokážete Vy!

Journeyman - profesionální pracovní čtyřkolky. Čtyřkolky Journeyman - ATV pracovní čtyřkolky Gladiator a SMC. Vyberte si z našeho katalogu nejlepší čtyřkolky ATV, SSV a Quad. Pracovní, nákladní, sportovní a dětské čtyřkolky CFMOTO a SMC jsou tu pro Vás.
  • Než si čtyřkolku koupíte, jeďte si ji vyzkoušet. Pár minut jízdy vám dá víc než hodiny brouzdání po internetu.
  • Pečlivě vybírejte a ujistěte se, že vám stroj bude vyhovovat. Neplatí, že vždy to největší a nejdražší musí pro vás být tou nejlepší volbou.
  • Chcete jezdit hlavně ve dvou? Koukejte na prodloužené verze, spolujezdec to rozhodně ocení.
  • Budete chtít pracovní příslušenství? Zeptejte se při nákupu na zvýhodněné pracovní sety!

 

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat skútr | rady
Jak vybrat skútr | rady. Konečně i u nás se skútry stávají velice oblíbenými „vozítky“, odborně – jednostopými motocykly, které jsou charakteristické…
Jak vybrat odšťavňovač | rady
Jak vybrat odšťavňovač | rady. Zdravý životní styl je neustále v módě a k němu se pojí i zdravé návyky, mezi které patří pití čerstvé ovocné a zelenin…
Jak vybrat kuchyňskou váhu
V žádné správné kuchyni nesmí chybět kuchyňská váha. Pouze s pomocí váhy můžeme správně odměřit ingredience potřebné k vytváření různých pokrmů. Stejn…
Jak vybrat pařeniště na zahradu | rady
Jak vybrat pařeniště na zahradu | rady. Pařeniště zahrádkáři pořizují rovnou ze dvou důvodů. Prvním důvodem je urychlení růstu rostlinek z jara, tím d…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.