Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat výšku postelové matrace | tipy

Jak vybrat výšku postelové matrace | tipy. Nelze přímo říci, že by výška matrace přímo ovlivňovala kvalitu matrace. I když… Komfort a pohodlí jsou výškou zcela rozhodně spjata. Matrace se vyrábí od výšky pěti do cca 40 cm. Výška 5 cm je pro kvalitní spaní přeci jen nedostačující. Jinak však vztah mezi kvalitou a výškou matrace trochu složitější.

Co je potřeba

pravítko nebo metr
postel
počítač
internet
znalosti

1

Jestli se chcete ve své posteli cítit pohodlně, potřebujete mít správnou matraci. Při výběru matrace nedávejte pozor pouze na materiál, oporu, prodyšnost, elasticitu, hygienická kritéria a tvrdost, ale i na výšku matrace. Pokud tak neučiníte, může se vám stát, že i přes výběr té nejkvalitnější matrace vám pak nemusí vyhovovat. A to vše kvůli nesprávně zvolené výšce matrace.

2

Co si pod výškou představit? Vlastně si můžete představit dvojí. Výška může představovat totiž jak délku matrace, tak i její tloušťku, záleží, jak to daný prodejce definuje. Délku matrace volte vždy minimálně o 20 až 30 cm větší, než je vaše výška. Při hledání matrace do manželské postele vycházejte z vyšší výšky. Nebojte se, že byste adekvátní matraci nenalezli, v současné době je na trhu již dostatečná nabídka matrací, které přesahují délku dvou metrů. Např. u matrací s délkou 210 nebo 220 cm, ale raději počítejte s příplatkem 10 nebo 20 %!

3

Výška čili tloušťka matrace je velmi důležitá. Matrace okolo 5 cm se může zdát dostačující, nicméně takové matrace se stávají rychle příliš tvrdými. Takové matrace obvykle nemohou poskytnout ani dostatek opěrných bodů a často bývá omezena i její elasticita. Další nevýhodou takto nízké matrace je i její nízká životnost. Pokud chcete kvalitní spánek, raději se proto nízké matraci vyhněte.

4

Dobře, ale jak má být vysoká matrace, aby byla komfortní? Je to snad ta nejvyšší? Nikoliv. Ve skutečnosti se výška matrace nevybírá pouze podle možného komfortu, který by mohla poskytnout, ale podle výšky postele dosahující od země. Při hledání výšky matrace se proto řiďte svou postelí. Neměřte však pouze celkovou výšku postele dosahující od země, ale také i výšku bočnic, do nichž bude matrace zapuštěna.

5

Počítejte s tím, že celková výška postele i s matrací by se měla pohybovat okolo 50 cm. Pro seniory je doporučována výška 60 cm. Jen tato výška vám totiž může zajistit pohodlné vstávání.

6

Matrace, které zapadají do hloubky konstrukce postele, by optimálně měly okraj pelesti převyšovat o pět centimetrů. Při hledání té správné výšky si proto změřte i hloubku konstrukce postele. Nezapomeňte, že v konečném součtu by výška postele i s matrací měla mít 50 cm (anebo o něco málo více).

7

Zamezte zbytečným pádům volbou správné matrace. Výška matrace je důležitá pro snadné, pohodlné a bezpečné vstávání. Nohy při sezení na okraji postele by se měly dotýkat po celé ploše podlahy a zároveň by měly být ohnuty v pravém úhlu.

8

Pokud máte tedy vyšší postel, nepotřebujete až tak vysokou matraci.

9

Jestliže nemáte postel vyrobenou na míru, obvykle si vystačíte s matrací s výškou pohybující se okolo 20 cm. Takto vysoké matrace jsou již velmi komfortní a mohou skrývat taštičkové jádro i vrstvu líné pěny.

10

Výšku matrací si hlídejte a rozhodně nekupujte matrace na lůžko od dvou různých společností (značek)! I když jsou parametry stejné, díky odlišným potahům se nakonec může jejich konečná výška lišit. Tento rozdíl se vám může zdát zpočátku banální, ale velmi záhy zjistíte, že i takový jeden centimetr může původně pohodlnou matraci proměnit ve velmi nepohodlnou.

Jsme Rothwell International – největší internetový obchod s nábytkem. Kontaktujte nás od pondělí do pátku od 7:00–17:00 hodin na telefonu zdarma: 800 700 075, napište e-mail: info@rothwell.cz nebo nám zanechte své telefonní číslo a ihned zavoláme zpět a zdarma poradíme.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat kvalitní a nekvalitní matrace
Za svého života prospíme téměř jeho třetinu. I když spíme, náš mozek usilovně pracuje. V průběhu spánku dochází k celé řadě důležitých procesů, díky n…
Jak vybrat klimatizaci | rady
Jak vybrat klimatizaci | rady. Díky klimatizaci můžete v létě ve svých domovech nalézt příjemné útočiště ochráněné před vedrem. Klimatizace představuj…