Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyčistit kožešiny doma | rady a tipy

Jak vyčistit kožešiny | rady a tipy. Přestože se většinou setkáte s doporučením odnést kožešiny do čistírny, může se stát, že budete potřebovat vyčistit a vyprat kožíšek doma. Pokuste se dodržet několik jednoduchých kroků, aby vám i po čištění vydržel v dobré kondici. A pokud nosíte zimní bundu s kožešinou, tento návod využijete také.

Co je potřeba

  • technický benzin nebo aceton
  • hrubá mouka nebo krupice
1

Kožich pořádně vyklepejte, důkladně vykartáčujte a lehce přejeďte vysavačem. V lakýrnických potřebách seženete technický benzin či aceton – tyto tekutiny použijte pouze při čištění přírodního nebarveného kožichu. Smíchejte v misce s moukou či krupicí a vetřete pečlivě do kožichu (do vnější vrstvy – do srsti). Jako čisticí směs si můžete také připravit lžičku lihu, 3 lžičky soli a půllitru vody. Do směsi namáčíme vlněný hadřík a otíráme.

2

Nechte chvíli působit a poté důkladně vyklepejte – klidně plácačkou na koberce. Vykartáčujte a rozčešte. Kožešinu pověste a nechte ji pořádně vyvětrat.

3

Pro zvýšení lesku můžete kožešinu potřít hadříkem lehce namočeným v octě.

4

Světlé kožešiny s velmi tenkou a pružnou kůží můžeme opatrně vyprat v mýdlových vločkách. Kožešinu v nich vymácháme, ale neždímáme ji. Posypeme ji křídovým práškem a necháme zvolna proschnout. Nakonec vykartáčujeme.

  • Kůže po namočení ztvrdne, proto se kožichy nikdy neperou! Pokud se vám ale kožešina náhodou namočí, hned jak to bude možné, namastěte kůži lojem (či stolním olejem) a nechte kožich volně proschnout. V žádném případě nedávejte na topení. Kůže by měla mastnotu absorbovat. Sušte při teplotě kolem 18°C, a to na ramínku nebo opěradle židle.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak prát péřovou bundu | rady
Jak prát péřovou bundu | rady. Ve chvíli, kdy odzvoní zimním mrazům, je čas na uklizení teplého oblečení na dno skříně. Ještě před tím je ale potřeba…
Jak na vánoční úklid | praktické rady
Příprava na Vánoce se neobejde bez vánočního úklidu, kterému většinou věnujeme větší péči. Všichni to známe, že během roku na některé práce prostě nez…
Jak správně pečovat o boty
Nabídka obuvi je v našich obchodech obrovská. Když si kupujeme boty, chceme, aby byly nejenom pohodlné, ale aby také dlouho sloužily. Zejména když byl…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.