Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyčistit silikon kolem vany

19. Duben 2022
Jak vyčistit silikon kolem vany

Spáry mezi vanou a zdí jsou vyplněny silikonem tak, aby zde neprosakovala voda. Každý sebelepší silikon však zpravidla po nějakém čase, kdy je den co den vystavován působení vody, začne drobně praskat, v těchto malých puklinkách se zadržuje voda a silikon začne plesnivět, což poznáte podle toho, že od krajů začne silikon tmavnout. Tato plíseň je nejen neestetická, ale také nehygienická a může být i zdravotně závadná.

1

Než odstraňovat již vzniklou plíseň, je rozhodně lepší nedat plísni šanci se vůbec objevit. Abyste tomuto plesnivění silikonu nejen kolem vany, ale i kolem umyvadla nebo sprchového koutu předcházeli, je velmi důležité pořádné odvětrávání koupelny.

2

Pokud ani to nepomáhá a silikon stále plesniví, musíte tento silikon pravidelně čistit. Na toto čištění je nejvhodnější použít naředěné Savo nebo čisticí prostředek určený přímo pro boj s plísní – např. Savo proti plísním, které nastříkáte na postižené místo, necháte dle potřeby působit a následně řádně spláchnete čistou vodou.

3

Pokud chcete šetrnější přípravek, babské rady doporučují použití octové vody.

4

Pokud však silikon plesniví velmi rychle, může to být také znakem toho, že je silikon již tolik poškozený, že bude zřejmě vhodnější jej kompletně vyměnit.

5

Pozor, nestačí pouze přidání další vrstvy silikonu, ale je třeba nejprve starý silikon pečlivě odstranit, k čemuž můžete použít speciální škrabky, stejně dobře však poslouží i obyčejný kuchyňský nůž. Je však velmi důležité, abyste byli opravdu důslední a pečliví a ve spárách nezůstaly žádné ani sebemenší zbytky, kvůli kterým by nový silikon nemohl dobře přilnout k povrchu.

6

Pro následné vyplnění spár je třeba pečlivě vybírat silikon. Do koupelny vždy volte tzv. sanitární silikony, které jsou určeny pro použití v místech, která jsou hojně vystavována působení vody (např. právě v koupelnách, kuchyních a na toaletách). Sanitární silikony jsou odolnější vůči vodě a plísním a některé jsou již k dostání i přímo v nádobě na aplikaci (bez potřeby stříkací pistole). Seženete je v každém hobby marketu (OBI, Baumax apod.).

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně dezinfikovat koupelnu | rady
Jak správně dezinfikovat koupelnu | rady
Jak správně dezinfikovat koupelnu | rady. Pro čištění a dezinfekci koupelen si už nevystačíme pouze s navlhčeným mopem, je potřeba použít chemii. Koup…
Jak se zbavit plísně pod kobercem | rady
Jak se zbavit plísně pod kobercem | rady
Jak se zbavit plísně pod kobercem | rady. Plísně jsou velmi nepříjemným spolubydlícím, každý den s nimi lidé bojují, někdy i mnoho let a marně. Jsou m…
Jak nanést protiplísňový nátěr | rady
Jak nanést protiplísňový nátěr | rady
Jak nanést protiplísňový nátěr | rady. Plísně jsou sice součástí naší přírody, ale na druhé straně mohou způsobovat vážné škody na zdraví osob a zejmé…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.