Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyčistit silikon kolem vany

09. Červenec 2019

Spáry mezi vanou a zdí jsou vyplněny silikonem tak, aby zde neprosakovala voda. Každý sebelepší silikon však zpravidla po nějakém čase, kdy je den co den vystavován působení vody, začne drobně praskat, v těchto malých puklinkách se zadržuje voda a silikon začne plesnivět, což poznáte podle toho, že od krajů začne silikon tmavnout. Tato plíseň je nejen neestetická, ale také nehygienická a může být i zdravotně závadná.

1

Než odstraňovat již vzniklou plíseň, je rozhodně lepší nedat plísni šanci se vůbec objevit. Abyste tomuto plesnivění silikonu nejen kolem vany, ale i kolem umyvadla nebo sprchového koutu předcházeli, je velmi důležité pořádné odvětrávání koupelny.

2

Pokud ani to nepomáhá a silikon stále plesniví, musíte tento silikon pravidelně čistit. Na toto čištění je nejvhodnější použít naředěné Savo nebo čisticí prostředek určený přímo pro boj s plísní – např. Savo proti plísním, které nastříkáte na postižené místo, necháte dle potřeby působit a následně řádně spláchnete čistou vodou.

3

Pokud chcete šetrnější přípravek, babské rady doporučují použití octové vody.

4

Pokud však silikon plesniví velmi rychle, může to být také znakem toho, že je silikon již tolik poškozený, že bude zřejmě vhodnější jej kompletně vyměnit.

5

Pozor, nestačí pouze přidání další vrstvy silikonu, ale je třeba nejprve starý silikon pečlivě odstranit, k čemuž můžete použít speciální škrabky, stejně dobře však poslouží i obyčejný kuchyňský nůž. Je však velmi důležité, abyste byli opravdu důslední a pečliví a ve spárách nezůstaly žádné ani sebemenší zbytky, kvůli kterým by nový silikon nemohl dobře přilnout k povrchu.

6

Pro následné vyplnění spár je třeba pečlivě vybírat silikon. Do koupelny vždy volte tzv. sanitární silikony, které jsou určeny pro použití v místech, která jsou hojně vystavována působení vody (např. právě v koupelnách, kuchyních a na toaletách). Sanitární silikony jsou odolnější vůči vodě a plísním a některé jsou již k dostání i přímo v nádobě na aplikaci (bez potřeby stříkací pistole). Seženete je v každém hobby marketu (OBI, Baumax apod.).

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak odstranit plíseň v koupelně
Jak odstranit plíseň v koupelně | rady a tipy. Koupelna je centrum čistoty. Také se říká, že čistota půl zdraví, i když to platí jen do určité míry, z…
Jak si zorganizovat úklid
Jak si zorganizovat úklid | rady a tipy. Snem každého z nás je, abychom úklid domácnost zvládli co nejrychleji a neztráceli zbytečně čas. Když úklid d…
Jak udržet koupelnu dokonale čistou?
Koupelna je jednou z nejvytíženějších místností domácnosti. Každý člen rodiny ji navštíví několikrát za den. Časté využití kouleny se samozřejmě podep…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.