Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyhledávat ekonomické subjekty v ARES | rady

03. Prosinec 2020
Jak vyhledávat ekonomické subjekty v ARES | rady

Jak vyhledávat ekonomické subjekty v ARES | rady. ARES nebo-li Administrativní registr ekonomických subjektů je informační systém, který vám může pomoci jak při plnění pracovních úkolů, tak v soukromém životě. Hlavní výhodou ARES registru firem je to, že rychle, přehledně, ale především souhrnně na jednom místě zpřístupňuje údaje o právnických i fyzických osobách. V praxi to znamená, že potřebujete-li zjistit údaje o vybraných firmách nebo živnostnících, nemusíte hledat zvlášť v jednotlivých registrech (živnostenský rejstřík, obchodní rejstřík, registr plátců dph atd.), ale stačí použít registr firem ARES. Součástí každého výpisu je přímý odkaz webové stránky registru, ze kterého registr firem ARES údaje čerpá. Ačkoli všechny údaje, které jsou v registru firem ARES zpřístupněny, mají pouze informativní charakter a Ministerstvo financí nenese odpovědnost za jejich správnost ani aktuálnost, je registr firem ARES spolehlivý zdroj informací.

1

VYUŽIJTE INTERNETOVÉ STRÁNKY MINISTERSTVA FINANCÍ

Jste-li připojeni k internetu, navštivte následující internetové stránky registru firem ARES: http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/. Odkaz je i dole pod článkem. Nepotřebujete mnoho času ani kdovíjak výkonný počítač. Většina subjektů však registr firem ARES využívá přes den v práci a proto může být server přetížen. V takovém případě to zkuste později.

2

"EKONOMICKÉ SUBJEKTY" VS. "OSOBY"

Rozhodněte se, zda potřebujete vyhledat ekonomický subjekt registrovaný v České republice (např. akciovou společnost, občanské sdružení, obec...) , anebo údaje o fyzické osobě, která se na tomto ekonomickém subjektu nějakým zásadním způsobem podílí (společník, jednatel, člen dozorčí rady...) Na základě tohoto výběru klikněte jednou myší na ikonku "EKONOMICKÉ SUBJEKTY" anebo "OSOBY" (obojí v levé části obrazovky). Vyhledávání tak pro vás bude přehlednější.

3

VYHLEDEJTE "EKONOMICKÉ SUBJEKTY"

Vyhledávat můžete podle následujících kritérií:

- obchodní firma

- IČ

- obec (případně přesná adresa)

- právní forma

- dle kódu CZ-NACE (Klasifikace ekonomických činností)

Není třeba zadávat všechna kritéria. V tomto případě platí, že méně je někdy více. Úplně stačí zadat identifikační číslo případně název (obchodní firmu) subjektu a kliknout na ikonku "VYHLEDAT". Pokud jste se spletli anebo prostě chcete formulář vymazat, klikněte na ikonku "NOVÉ ZADÁNÍ". V případě, že ARES nenalezl žádný výsledek přestože víte, že jste kritérium či kritéria zadali správně, prohlédněte si nastavení filtru. Automaticky je nastaven tak, že vyhledává pouze aktivní ekonomické subjekty, tedy nikoli např. zaniklé právnické osoby. Vyberte proto údaj "VŠECHNY SUBJEKTY", čímž docílíte toho, že ARES napříště vyhledá platné i zaniklé osoby. Výsledek vyhledávání si můžete vytisknout.

4

VYHLEDEJTE "OSOBY"

Osoby můžete vyhledávat podle těchto kritérií:

- jméno a příjmení

- obec (případně přesná adresa)

- angažmá

ARES naopak nevyhledává podle rodného čísla a rodná čísla ani nezveřejňuje. Výsledek vyhledávání si můžete vytisknout.

5

POUŽIJTE NÁPOVĚDU

Pokud vám něco není jasné, použijte nápovědu. Nápověda k vyhledávání ekonomických subjektů je rozdělena do šesti podbodů a je přístupná také zde: http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares_es.html.cz Nápověda k vyhledávání osob je rozdělena do čtyř podbodů a je přístupná také zde: http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares_fo.html.cz. U obou nápověd vám asi nejvíce pomůže podbod 2 "VYPLŇOVÁNÍ VSTUPNÍCH POLÍ FORMULÁŘE", kde je detailněji rozebráno, jak vyplnit jednotlivá kritéria a čeho se naopak zdržet.

Tipy

Pro běžného uživatele není přístup k aplikaci ARES omezen a je to relativně rychlý zdroj informací, ať už vyhledáváte obchodního partnera, nadaci nebo jednatele společnosti s ručením omezeným. Pokud by se některý subjekt pokoušel ARES zneužít pro ekonomické či jiné obdobné účely, Ministerstvo financí mu může omezit nebo zcela zamezit přístup k aplikaci.

ARES je především prvotní zdroj informací, který vás odkáže na jiný příslušný registr.

Varování

Článek má informativní charakter, redakce neodpovídá za případnou škodu.

Údaje přístupné v registru firem ARES mají pouze informativní charakter a výpis nemá charakter úřední listiny. Nic vám však nebrání si výpis vyžádat u příslušného subjektu, například u rejstříkového soudu, který bude čerpat ze svého registru - obchodního rejstříku.

Autor: Zuzana B.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vypočítat úroky z prodlení | rady
Jak vypočítat úroky z prodlení | rady
Jak vypočítat úroky z prodlení | rady. Dlužník, který nesplní svůj dluh řádně a včas, je v prodlení. Je-li jeho dluh navíc peněžitý, má věřitel ze zák…
Jak získat výpis z Rejstříku trestů
Nastupujete do nového zaměstnání, kde zaměstnavatel požaduje doložit vaši bezúhonnost výpisem z rejstříku trestů? Nemusíte mít obavy, jeho získání nen…
Jak vařit s červenou čočkou
Jak vařit s červenou čočkou
Červená čočka je jediná luštěnina, která nenadýmá, stačí jí krátká doba vaření, je zdravá a v kuchyni s ní lze vykouzlit spoustu lahodných jídel. Obsa…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.