Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyhrát Osadníky z Katanu | návod

01. Listopad 2020

Jak vyhrát Osadníky z Katanu | návod. Osadníci z Katanu - tento pojem se v České republice stal před pár lety doslova fenoménem. Je to společenská hra, v níž osídlujete ostrov, obchodujete se svými protihráči, zakládáte nové osady a budujete města. Pravidla hry vypadají na první pohled velmi složitá, ale stačí jedna hra a všechno pochopíte. Přitom platí, že kdo si zahraje Osadníky z Katanu jednou, bude s nejvyšší pravděpodobností chtít hrát znovu. Pokud jste i vy propadli kouzlu této hry, určitě vás budou zajímat tipy, které vám zaručeně pomohou vyhrát.

1

Suroviny

Výběr čísel a typů surovin, které země produkuje, je největším strategií celé hry. Často se od tohoto rozhodnutí pak odvíjí vaše ne/úspěchy. Na začátku hry jsou nejdůležitějšími surovinami dřevo a cihly. Snažte se proto umístit své první vesnice tak, abyste měli k těmto surovinám přístup. Dostatek dřeva a cihel vám zajistí zdroje pro stavbu cest a vaši expanzi po ostrově Katan. V pozdější fázi hry budete potřebovat i hodně kamení a obilí pro stavbu měst, proto je dobré vyhlédnout si takové místo pro druhou vesnici. Asi nejméně potřebnou surovinou je ovčí vlna.

2

Strategie obsazování čísel

Snažte se své první vesnice umístit v sousedství čísel šest a osm. Tato čísla totiž představují statisticky nejčastější možnost při hodu dvěma kostkami (nepočítáme-li č. 7 – zloděj). Zajímavá mohou být také čísla 5, popř. 9. Vesnice, kterou umístíte na pole s č. 2, vám za celou hru přinese užitek pravděpodobně ne více než dvakrát. Snažte se také o obsazení co největšího počtu různých čísel. Sousedí-li např. vaše vesnice s čísly 3 –11, téměř každý hod vám přinese nové suroviny, které můžete vyměnit s protihráči, pokud je zrovna nepotřebujete.

3

Využívání přístavů

V Osadnících vede k vítězství mnoho cest a i zdánlivě prohraná situace jednoho hráče se může během několika kol rychle zvrátit. Pokud jste např. zablokováni svými protihráči ve středu ostrova, můžete zkusit expandovat na pobřeží. Zde postavíte své přístavy a získáte tak velmi výhodné směnné kurzy. V situaci, kdy např. máte dvě města sousedící s kamenolomem s č. 8 a „kamenný“ přístav (2 kameny za 1 jakoukoliv surovinu), získáte tak jedním hodem osmičky dvě libovolné suroviny, které můžete vhodným způsobem investovat.

4

Nejdelší cesta a nejsilnější armáda

Velmi užitečné je sbírání bodů za nejdelší cestu a největší armádu. Vždy se snažte propojit své původní dvě vesnice, abyste mohli získat 2 body za nejdelší cestu. Vždy je méně nákladné prodlužovat nejdelší cestu tak, aby vám ji žádný ze soupeřů nemohl převzít, protože zpětné získání nejdelší cesty je většinou těžší a nákladnější, než její udržení. Totéž platí o nejsilnější armádě a vyložených rytířích.

5

Využívání akčních karet

Sledujte pečlivě hru a snažte si zapamatovat, jaké suroviny si vaši protihráči berou do ruky, a na co je používají. Použití karty „Monopol“ vám pak někdy může přinést i více než deset nových surovin. Zajímavé je také sledovat množství surovin v bance – má-li banka některé suroviny mnohem menší množství než jiných, je načase na tuto surovinu zahlásit monopol. Také karta „stavění cest“ může být velmi užitečná, zvláště v kombinaci se stavěním cest „klasickým způsobem“ (za použití surovin) můžete své protihráče lehce překvapit a zablokovat např. postavením pěti cest během jednoho kola.

Pravidla „Osadníků“ (naleznete např. na http://deskovehry.cz/index.php/Osadníci_z_Katanu) jsou jednoduchá a hrát se naučí každý během 15 minut.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si vyrobit stojan na nože | DIY
Stojan na nože | DIY. Umístit nože na kuchyňskou linku tak, aby byly po ruce a zároveň nepadaly, může být oříšek. V zásuvce jsou nože nepřehledné a ta…
Jak vybrat živý vánoční stromeček
Vánoce bez vánočního stromečku si dnes už nedovedeme představit. Je to tradice, která má od počátku svoje proměny. Například řada domácností si pořídi…
Jak správně hrát poker | rady
Jak správně hrát poker | rady. Významnou součástí poker strategie je také tzv. poker face či blufování? Pokud vás tato karetní hra oslovila a rádi bys…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.