Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyleštit hliník

21. Leden 2020

Jak vyleštit hliník | rady a tipy. Hliník je oblíbený kov a najdeme ho snad v každé domácnosti. Ať už v kuchyni nebo na oknech v podobě žaluzií či v jiné podobě. Stane se, že hliník někdy zčerná nebo ztratí svůj lesk.

Co je potřeba

  • Utěrka z mikrovlákna 
  • Kuchyňská sůl
  • Voda
  • Speciální čisticí pasta
  • Citronová šťáva

Pokud máte doma žaluzie z hliníkových lamel, doporučujeme použít utěrku z mikrovlákna.

Špíny se zbavíte tak, že je nastavíte do zatažené polohy a otřete tkaninou namočenou do mýdlové vody. Jakmile je hotovo, překlopte žaluzie a postup opakujte.

Když jsou zbavené nejhrubší nečistoty, očistěte jednotlivě každou lamelu alkoholovým přípravkem ve spreji, určeným na čištění hladkých povrchů.

Hliník postupem času tmavne nebo zčerná. Chcete-li mu navrátit původní odstín a lesk, stačí použít k vyčištění šťávu vymačkanou z citronu. Ještě předtím ji zřeďte s vodou v poměru 1:5.

Kuchyňské nádobí se dá zvnitřku zbavit patiny a nánosu tím, že v ní povaříte obyčejnou kuchyňskou sůl. Do nádoby dáte vodu, na 1 litr stačí 4 kávové lžičky soli a necháte povařit zhruba půl hodiny.

Dobře poslouží i ocet. Ten se ale nevaří, pouze se do hrnce nalije a nechá se přibližně dvě hodiny působit. Nádobí pak důkladně vypláchneme.

Existují i speciální čisticí pasty, které se dají použít například na autodíly z hliníku. Pasta povrch nejenom vyčistí, ale i leští. 

Po nanesení a rozetření se pak setře hadříkem. Díky tomu zbavíte hliník jemných škrábanců, ochráníte ho před oxidací a dodáte mu lesk.

Nikdy nepoužíváme kartáče s tvrdými štětinami nebo žádné jiné ostré předměty, abychom povrch z hliníku nepoškodili.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak snížit vlhkost v chladničce
Jak snížit vlhkost v chladničce | rady a tipy. Chladnička má jednu úžasnou vlastnost: prodlužuje trvanlivost pokrmů a surovin, které do ní vkládá…
Jak si vyrobit gel na praní
Domácí prací gel jistě potěší každého, kdo chce ušetřit nejen peníze, ale i životní prostředí. Tento ekologicky šetrný prací prostředek z mýdla a prac…
Jak na vánoční úklid | praktické rady
Příprava na Vánoce se neobejde bez vánočního úklidu, kterému většinou věnujeme větší péči. Všichni to známe, že během roku na některé práce prostě nez…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.