Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vypěstovat palmu ze semen | rady

Jak vypěstovat palmu ze semen | rady. Palmy jsou velice dekorativní pokojové rostliny. Bez problémů snášejí suchý vzduch v současných bytech a nevadí jim ani nepravidelná zálivka. Sortiment palem v květinářstvích nemusí být zrovna rozmanitý. Proto určitě stojí za pokus vypěstovat vlastní rostliny ze semínek, kde máme výběr druhů mnohem pestřejší.

Co je potřeba

semena palem

1

Výsev semen palem

Semena palem jsou velmi tvrdá. Po zakoupení je proto nutné vnější slupku oloupat, nebo alespoň mechanicky narušit. Semena poté ještě máčíme 4 až 5 dní ve vodě o pokojové teplotě. Teprve potom jsou připravena k výsevu. Semena nesmíme sázet příliš hluboko pod substrát, který by měla tvořit rašelina a písek v poměru 1:1. Poté na semeno mírně zatlačíme, dokud se celé neschová pod povrch. Květináč postavíme na světlé místo (bez přímého slunečního záření) a mírně zaléváme. Semena palem klíčí velmi pomalu. První semenáčky se mohou objevit po několika týdnech, ale i měsících, podle pěstovaného druhu. Teplota pro pěstování by se měla pohybovat mezi 25 a 28°C. V zimě pak nesmí klesnout pod 10°C. Mladé semenáčky však udržuje při vyšší teplotě minimálně rok.

2

Přesazování palem

Palmy přesazuje až ve chvíli, kdy jim začne být jejich květináč evidentně malý, nebo když kořeny začnou prorůstat odtokovým otvorem. Rostliny opatrně vyklepneme z květináče a přeneseme do nové nádoby. Nikdy nesklepáváme hlínu z kořenů!!

3

Pěstování palem

Malé semenáčky od čtyř měsíců věku začneme přihnojovat běžným hnojivem pro pokojové rostliny v doporučené koncentraci. K sehnání je ovšem také speciální hnojivo pro palmy. Při manipulaci s palmami dáváme pozor na poškození listů. Nové jim totiž dorůstají jen velmi pomalu.

4

Palmy jednoduše vypěstovatelné ze semen

Pokud jste začátečníci, zvolte pro svou sbírku nejlépe jeden z těchto druhů: palma horská (chamaedorea), howea, datlovník (phoenix), Karyota (Caryota) a zlatá palma (chrysalidocarpus lutescens). Palmy ze semen si můžete vypěstovat z kvalitních semen, které naleznete například na webu www.osiva-semena.cz

Semena palem kupujte pouze ve specializovaných obchodech. Semena dovezená jako suvenýr z dovolené obvykle klíčí špatně, nebo vůbec ne.

Ne všechny druhy palem jsou vhodné pro tento postup pěstování. U exotičtějších druhů se raději předem informujte u svého prodejce.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat nolinu | rady
Jak pěstovat nolinu | rady. U nás je nolina známá více jako sloní noha. Při vyslovení tohoto českého pojmenování, se každému jistě vyba…
Jak pěstovat žumen | rady
Jak pěstovat žumen | rady. Žumen je velice oblíbenou trvalkou, která patří mezi nejznámější a nejoblíbenější doma pěstované liány. Tato rostlina k nám…
Jak pěstovat cykas | rady
Jak pěstovat cykas | rady. Pěstování cykasů a péče o tyto rostliny se vám odmění jejich krásným a lákavým vzhledem i vzácností. Cykasy jsou ostatně pr…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.