Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyrobit bylinkovou koupelovou sůl | DIY

Jak vyrobit bylinkovou koupelovou sůl | DIY

Není nic příjemnějšího, než si dát po dlouhém a náročném dni uvolňující koupel s bylinkovou solí. Některé bylinné soli zase nastartují den po probuzení a jiné pomohou bojovat s nachlazením a dalšími zdravotními obtížemi. Dopřejte si úžasně voňavou a léčivou koupel a zkuste si s námi vyrobit domácí bylinkovou sůl do koupele. Jak postupovat při výrobě bylinkové koupelové soli se dozvíte v našem článku.

Co je potřeba

  • Mořská či himalájská sůl
  • Sušené bylinky
  • Pár kapek éterického oleje
  • Případně barvivo
1

Jaké bylinky zvolit?

Do relaxačních koupelových solí, které vám zaručí uvolnění mysli i svalů před spánkem, přidejte např. heřmánek, levanduli, meduňku či mateřídoušku. Pokud potřebujete unavené tělo a mysl naopak povzbudit, třeba po probuzení nebo po sportovním výkonu, zkuste použít citronovou trávu, chrpu polní, dobromysl, tymián nebo rozmarýn. A pokud bojujete s nachlazením, pomůže máta, heřmánek, šalvěj či fenykl. Na různé kožní problémy je pak výborný měsíček či heřmánek nebo okvětní lístky růže. Bylinky používáme výhradně sušené a můžeme je samozřejmě kombinovat podle typu užití.

2

Jakou sůl použít?

Nejlepší je bezesporu sůl z Mrtvého moře, která již sama o sobě oplývá mnoha příznivými zdravotními účinky, např. zklidňuje tělo i mysl, čistí pokožku a pomáhá léčit nejrůznější kožní a revmatické nemoci. Použít můžete také sůl himalájskou, která prokrvuje pokožku a detoxikuje. Dále je možné přidat Epsomskou sůl, jež regeneruje, zmírňuje bolesti a otoky, léčí zácpu a nespavost a působí proti stresu.

3

Dále můžeme do koupelové bylinkové soli přidat také několik kapek oblíbeného éterického oleje a případně také barvivo.

4

A jak na to?

Do skleněné uzavíratelné nádoby nasypeme asi 1 cm vysokou vrstvu soli, přidáme centimetrovou vrstvu sušených bylinek a takto střídáme, dokud nenaplníme celou nádobu. Malé množství soli můžeme také předem obarvit kosmetickým nebo potravinářským barvivem a střídat vrstvy bílé a barevné soli, což je velmi dekorativní a sůl pak bude velmi vhodným dárkem.

5

Nakonec do soli nakapeme oblíbený éterický olej, který vhodně doplňuje zvolené bylinky. Nádobu uzavřeme a necháme zhruba 2-3 týdny uležet, aby se do soli uvolnily veškeré aromatické látky.

Varování

  • Koupelové soli by neměli užívat lidé trpící akutními zdravotními problémy, srdečním onemocněním, cévním onemocněním, záněty, horečnatým onemocněním či onemocněním krevního oběhu. Pozor si musejí dávat také těhotné ženy.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyrobit domácí masážní gel | DIY
Jak vyrobit domácí masážní gel | DIY
Jak vyrobit domácí masážní gel | DIY. Trápí Vás bolavá záda, namožené či ztuhlé svaly nebo se potřebujete uvolnit po náročném dni či sportovním výkonu…
Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy. Arganový olej je velmi luxusní a vzácný rostlinný olej používaný v gastronomii i v kosmetice. Lisuje se z plod…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.