Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyrobit domácí hnojivo na růže | návod

Jak vyrobit domácí hnojivo na růže | návod

Přírodní hnojivo, které si navíc vyrobíte za pár korun doma nebo dokonce k jeho výrobě využijete zbytky z kuchyně, je určitě to nejlepší, co můžete Vašim růžím dopřát. V následujícím článku Vám poradíme, jak vyrobit domácí hnojivo na růže, které rostlinám zajistí bohaté kvetení a dodá jim látky potřebné ke správnému růstu. Některé suroviny poslouží zároveň i jako ochrana proti škůdcům.

Co je potřeba

  • 1 lžíce epsomské soli
  • 1 lžíce jablečného či bílého vinného octa
  • 1 lžíce třtinové melasy
  • 4 litry vody
1

Růže patří mezi rostliny poměrně náročné na živiny. Ke správnému růstu potřebují zejména dostatečné množství vápníku. Pro bohatou tvorbu květů a pro zvýšení odolnosti vyžadují také dostatek draslíku a fosforu. Dusík je třeba dávkovat opatrně, jelikož přispívá spíše k nadměrnému růstu listů.

2

Potřebné suroviny

Epsomská (neboli hořká) sůl dodá růžím potřebné množství hořčíku, který je nezbytný pro zdravý stav listů.

Jablečný či bílý vinný ocet podpoří krásný vzhled květů. Hodí se i jako ochrana proti slimákům, mravencům a mšicím (zejména v případě, že hnojivo aplikujeme postřikem na listy).

Melasa přispívá k rychlejšímu růstu růží a zlepší jejich zdraví, obsahuje totiž řadu minerálů (např. železo, draslík, fosfor, mangan, měď, hořčík a jiné), vitamínů a dalších cenných látek.

 

3

Výroba hnojiva

Hnojivo vyrobíme následujícím způsobem: Nejprve v malém množství vody smícháme všechny uvedené ingredience a poté vše dolijeme zbylou vodou. Aplikujeme jej postřikem na listy, ve večerních hodinách, kdy nehrozí spálení listů slunečními paprsky. Dá se však použít i ve formě zálivky.

Jak vyrobit domácí hnojivo na růže | návod
4

Kdy a jak často hnojit růže

Růže je třeba přihnojit zejména v předjaří. Během léta je stačí párkrát přihnojit – nejlépe v období července, nejpozději pak na začátku srpna. Na podzim je vhodné použít uzrálý kompost, neboť se z něho živiny uvolňují postupně a ty nevyužité v něm zůstanou až do jara.

5

Další suroviny vhodné pro hnojení růží

K hnojení růží můžete využít také kvasnicové pivo (podpoří dlouhé a bohaté kvetení), kávovou sedlinu (dodá rostlinám mimo jiné dusík, fosfor a draslík), kopřivovou jíchu (je bohatá na dusík, železo, vápník a další látky), banánové slupky (jsou zdrojem dusíku, draslíku a hořčíku) nebo nadrcené vaječné skořápky (nalezneme v nich velké množství vápníku).

Tipy

Hnojivo je možné doplnit také o lžičku výtažku z mořských řas, jenž napomáhá růstu kořenového systému a zlepšuje příjem živin z půdy.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na mšice na pokojových rostlinách
Jak na mšice na pokojových rostlinách
Mšice se na pokojových rostlinách mohou objevit kdykoli. Stačí mírný vítr nebo nově zakoupená infikovaná rostlina. Mírné napadení často nepoznáte a mš…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.