Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyrobit domácí indický sýr paneer a jak jej dále využít

Domácí indický sýr paneer | recept. Paneer je indický tvarohový sýr, který se u nás dá bohužel sehnat téměř jen ve specializovaných obchodech a navíc je poměrně drahý. Jeho výroba je však opravdu jednoduchá, proto si jej můžete snadno připravit doma. Postup je podobný jako u výroby domácího tvarohu. V následujícím článku naleznete návod, jak indický sýr paneer vyrobit a také tipy, jak jej dále využít.

Co je potřeba

  • 2 litry čerstvého plnotučného mléka
  • zhruba 4 lžíce jablečného octa
  • asi 1/2 lžičky soli
1

Mléko nalijeme do hrnce a za občasného míchání jej přivedeme k varu. Poté do mléka vmícháme jablečný ocet a na mírném ohni jej vaříme, dokud se nezačne srážet v hrudky. V případě potřeby přidáme ještě trochu octa.

2

Jakmile se od hrudek zcela oddělí voda, obsah hrnce přecedíme přes plátýnko nebo čistou utěrku a tekutinu dobře vymačkáme.

3

Hrudky následně důkladně propláchneme vodou, abychom sýr zbavili kyselého nádechu. Sýr ochutíme solí a promícháme jej. Poté přebytečnou tekutinu opět vymačkáme, avšak ne úplně, aby se sýr dal dobře tvarovat.

4

Pomocí utěrky či plátýnka vytvarujeme z hmoty kostku a zatížíme ji talířem nebo jiným vhodným těžším předmětem. Asi po půl hodině bude kostka držet tvar.

Sýr je možné ihned spotřebovat nebo jej uchovat v lednici, kde vydrží minimálně 2 dny.

5

A jak se dá paneer dále využít?

Paneer je tradiční součástí indické kuchyně, kde jej používají zejména k přípravě nejrůznějších pokrmů, často jako náhradu masa. Hodí se např. do kari, do kořeněných omáček, můžete jej i grilovat nebo kombinovat s luštěninami, špenátem, rajčaty, paprikami apod. Skvěle chutnají také pakory z tohoto sýru (kousky paneeru se obalí v těstíčku a osmaží na oleji).

K pokrmům z paneeru lze podávat indické placky či rýži.

Místo octa se dá použít také citronová šťáva (v o něco větším množství).

Nepoužívejte trvanlivé mléko, nevysráželo by se.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.